مصاحبه|حمید رزق: عملیات مأرب سرآغاز آزادسازی دیگر استانهای یمن است/ تسخیر پایگاه متجاوزان با کمترین خسارت- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، «عبدالله یحیی الحاکم» رئیس واحد اطلاعات دولت یمن روز گذشته  در صنعاء اعلام کرد: ما در آستانه ورود به شهر مأرب هستیم.

وی  همچنین تاکید کرد: ما و تمام قبایل یمن که با ما هستند، در آستانه شهر مأرب قرار داریم و به زودی وارد این شهر خواهیم شد.

در خصوص عملیات برای آزاد سازی شهر راهبردی مأرب و نیز اهمیت راهبردی آن و اینکه آزادسازی آن چه تحولی در صحنه نبرد میدانی آتی با متجاوزان خواهد داشت با «حمید رزق» مدیر برنامه‌های سیاسی شبکه المسیره یمن ارگان رسمی رسانه‌ای انصارالله ‎مصاحبه‌ای انجام دادیم که مشروح این مصاحبه در زیر می‌آید:

حمید رزق در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم درباره آخرین اخبار و تحولات درخصوص عملیات آزادسازی استان مأرب یمن تصریح کرد: جنگ تمام عیاری برای آزاد سازی استان مأرب در جریان است و در چندین جبهه و محور، نبرد بین نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن و مزدوران متجاوز سعودی – آمریکایی ادامه  دارد. عقب نشینی محسوس و قابل ملاحظه‌ای در صفوف دشمن دیده می‌شود. استان نفت خیز مأرب از اهمیت راهبردی برخوردار است و از این رو تلاش می‌شود که آزادسازی آن با کمترین خسارت انجام شود.تاکید شدیدی وجود دارد که این استان و تاسیسات و مناطق آن و منافع حیاتی و راهبردی ملت یمن در آن  در معرض حملات انتقامجویانه رژیم سعودی قرار نگیرد. بارزترین جبهه و محورهای‌های نبرد، جبهه‌های الجدعان و محورهای ماس در شمال غربی و جبهه جنوب شهر مأرب به سمت استان البیضاء است. جبهه صرواح در غرب این شهر نیز شاهد درگیری است. اینها بارزترین جبهه‌های نبردی است که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن براساس راهبرد ثابت و آرامی در حال نبرد در آن هستند و عملیات ادامه دارد.

                                                                         تقسیمات اداری استان مارب

رزق در پاسخ به سوالی درباره تشریح عملیات مقدماتی برای آزادسازی استان مأرب و هموار شدن راه برای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن و پیروزی‌های راهبردی زمینه ساز عملیات آزادسازی استان مأرب گفت: پیش از آغاز عملیات آزادسازی مأرب، عملیات “البنیان المرصوص” اجرا شد و در جریان آن مناطق نهم و تعدادی از مناطق مأرب و الجوف آزاد شد. این مهمترین و بارزترین عملیات در طول ماههای گذشته بود. منظورم عملیات البنیان المرصوص است که در آن منطقه پنجم نظامی با همه تیپ‌ها و تجهیزات آن سقوط کرد و به کنترل ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قرار گرفت. تجهیزات و ادوات نظامی زیادی به غنیمت درآمد و مساحت بسیار گسترده‌ای آزاد شد. این مهمترین نبرد بود که باعث شد که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در جبهه‌های شرق استان مأرب به سمت استان‌های «حضرموت» و سایر استان‌های شرق یمن پیشروی کنند.

مدیر برنامه‌های سیاسی شبکه المسیره یمن درباره اهمیت راهبردی شهرمأرب و علت مهم بودن آزادسازی آن گفت: مأرب از چند جنبه حائز اهمیت است. نخست اینکه این استان پایگاه تجمع و حرکت متجاوزان سعودی – آمریکایی و مزدوران آنها در استان های شمالی است. حزب الاصلاح و تکفیری‌های وابسته به این حزب و سعودی‌ها با توجه به پادگان‌ها و اتاق‌های عملیات خود در استان مأرب، از این استان به عنوان نقطه آغاز اقدامات و تحرکات لجستیکی و پشتیبانی خود استفاده می کنند و این امر به آنها اجازه می‌دهد که جبهه‌های نبرد را در چند منطقه و محور در داخل یمن مدیریت کنند. لذا وقتی این استان را از دست بدهند، جای پا و عمق خود را که می‌توانند از طریق آن دست به تحرک و جابجایی بزنند و پایگاه ایجاد کنند و سایر عملیات پشتیبانی را انجام دهند، از دست می‌دهند. مأرب همچنین از این لحاظ اهمیت دارد که استانی «نفت خیز» است و ثروت شمال یمن در استان های شمالی متمرکز است. نفت و گاز در این استان است و مزدوران و متجاوزان سعودی پول های زیادی را از نفت و ثروت های این استان به جیب می زنند و سرقت می کنند. استان مأرب دروازه استان‌های دیگر است و اهالی آن خواهان انتفاضه و اقدام علیه متجاوزان است. بارزترین این استان‌ها، شبوه و حضرموت است.

حمید رزق در پاسخ به این سوال که عملیات آزادسازی مأرب چه تغییراتی در سطح میدانی در نبردهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در برابر ائتلاف متجاوز خواهد داشت، گفت: نبرد مأرب، دشمن را از یکی از مهمترین خاستگاهها و نقاط خود محروم خواهد کرد و از دست دادن استان مأرب ضربه‌ای سنگین برای دشمن خواهد بود لذا دشمن همه تلاش خود را می‌کند که این استان را در کنترل خود نگه دارد. به طور قطع، نبرد مأرب یک نبرد سرنوشت ساز در چارچوب نبرد فراگیر و گسترده بین یمن و متجاوزان سعودی – آمریکایی و مزدوران آنها است. این عملیات، سرآغاز آزادسازی شماری از استان‌ها است. این عملیات به منزله پاکسازی استان‌های شمالی یمن از اشغالگران و مزدوران و دنباله روهای آنها است.

این چهره سرشناس رسانه‌ای یمن درباره طرح های نظامی و غیرنظامی که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن می‌توانند آن را در آینده برای وارد کردن خسارت بیشتر به دشمن ارایه دهند، گفت: ارتش یمن در این مرحله دو مسیر موازی و متکامل را دنبال می‌کند؛ یعنی عملیات زمینی با تمرکز بر بازپس گیری اراضی اشغالی از مزدوران سعودی همزمان با حملات موشکی و هوایی به عمق خاک عربستان.

وی افزود: هدف از حملات در عمق خاک عربستان بازدارندگی و رساندن این پیام به سعودیها است که هرگونه تنش نظامی آنها و هدف قرار دادن منافع راهبردی یا حیاتی یمن یا ارتکاب جنایت علیه غیرنظامیان یمنی در پاسخ به پیشروی دلاوران ارتش و کمیته‌های مردمی در جبهه‌های نبردهای زمینی با واکنش این دلاوران و حمله به عمق خاک سعودی روبرو خواهد شد. به طور کلی، عربستان این معادله را درک کرده است و ملاحظه می‌کنیم که دستپاچه است و حملات هوایی سعودیها دیگر شدید نیست و جرات ارتکاب جنایت را مانند گذشته ندارد. علت هم این است که عربستان درک کرده و می‌داند که هرکاری بکند، با پاسخ و واکنش دلاوران ارتش و کمیته های مردمی روبرو خواهد شد. این معادله به نوعی باعث تضعیف مزدوران سعودی شده است زیرا سطح پشتیبانی هوایی سعودیها از این مزدوران به خطر نگرانی آنها از هدف قرار گرفتن عمق خاک خودشان کاهش یافته است. همچنین عوامل دیگری وجود دارد که از جمله، عامل اقتصادی است.

  فعال رسانه‌ای یمن با بیان اینکه «عربستان سعودی دچار فرسایش اقتصادی به خاطر هزینه‌های تجاوزگری به یمن شده است» تصریح کرد: هواپیما و سلاح و بمباران مناطق یمن برای عربستان هزینه‌های روزانه گزافی به همراه دارد. این امر نیز به نوبه خود نقش داشته است و باعث معادله جدیدی شده است که واحد پهپادی و موشکی بالستیکی یمن آن را پایه ریزی کرده است و بارزترین و به طور کلی اهداف راهبردی سعودی‌ها در استان‌های مختلف عربستان را هدف قرار میدهد.  ما با تحولاتی ریشه‌ای و تعیین کننده در چارچوب تجاوزگری علیه یمن روبرو هستیم؛ یعنی در چارچوب نبرد آزادسازی اراضی اشغالی و بیرون راندن متجاوزان و اهرم‌های آنها از هر وجب از خاک یمن.

انتهای پیام/Source link

Leave a Reply