مصاحبه|استاد دانشگاه بغداد : واشنگتن درصدد تضعیف نهادهای نظامی عراق است/ ترفندهای مختلف آمریکا برای ماندن در عراق- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، دکتر«رعد الکعبی» استاد ارتباطات و رسانه دانشگاه بغداد در گفتگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت : آمریکا به شیوه های دیگری تلاش می کند که نیروهایش در عراق باقی بمانند. این کار برای تحقق اهدافی است که ارتباطی با عراق ندارد. هدف آمریکا از تلاش برای باقی ماندن نیروهایش در عراق اجرای نقشه هایش در وهله اول برای اقدام علیه ایران و در وهله دوم، حمایت از مزدورانش در منطقه از عربستان گرفته تا رژیم صهیونیستی و در وهله سوم، محاصره حزب الله است.

وی با اشاره به ترفند‌های مختلف آمریکا برای اثر کردن مصوبه پارلمان عراق مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از خاک این کشور افزود: واشنگتن توانسته است که روابطی با برخی نیروهای سیاسی اهل سنت و برخی نیروهای سیاسی کُرد ایجاد کند و از این راه، مصوبه پارلمان عراق در ملزم کردن دولت این کشور برای اخراج نیروهای آمریکایی از عراق را تهی و بی اثر کند و امروز نیز از این صحبت می‌کند که این مصوبه در سایه غایب بودن نیروهای سیاسی اهل سنت و کرد از دل پارلمان بیرون آمده است لذا از اجماعی ملی برخوردار نیست. پیش بینی می‌کنم که باقی ماندن نیروهای آمریکایی در عراق اهدافی را برای واشنگتن تامین می‌کند که فقط مرتبط با عراق نیست

این استاد دانشگاه، آمریکا را شریکی اساسی با رژیم صهیونیستی در حمله به مقرهای الحشد الشعبی دانست و گفت:  به اعتقاد من، عملیات بمباران مقرهای الحشد الشعبی از طرف اسرائیل به عنوان یک امر واقع وجود داشت اما دولت عراق به شیوه درستی وارد عمل نشد تا اینگونه موارد نقض (حاکمیت عراق) را متوقف کند یا آن را مورد بازخواست قرار دهد. دولت عراق به شورای امنیت یا سازمان ملل یا دادگاههای بین المللی درباره آمریکا و رژیم صهیونیستی شکایت نکردزیرا آمریکا شریکی اساسی با رژیم صهیونیستی در حمله به مقرهای الحشد الشعبی به شمار می‌رود.

الکعبی با اعلام اینکه «واشنگتن تلاش می‌کند تا نهاد امنیتی و نیروهای مسلح عراق را تضعیف کند» تصریح کرد:  معتقدم که ارتش عراق و سایر نیروها می‌توانند از عراق پاسداری کرده و امنیت و ثبات آن را حفظ کنند اما آمریکا به هیچ طرفی اجازه نخواهد داد که در آموزش نیروهای عراقی سهیم شود یا مشورت دهی کند یا از این طرف‌ها سلاح بخرد زیرا واشنگتن تلاش می‌کند تا نهاد امنیتی و نیروهای مسلح عراق را تضعیف کند تا اینکه نتوانند به درستی نقش خود را ایفا کنند.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link