مشاور الکاظمی: گفت‌وگوهای راهبردی عراق و آمریکا روز پنجشنبه آغاز می‌شود- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه عراقی المربد، هاشم داود مشاور نخست وزیر عراق اعلام کرد که گفت‌وگوهای راهبردی این کشور با آمریکا روز یازدهم ماه جاری میلادی (روز پنجشنبه ) آغاز می‌شود.

به گفته وی، در این نشست درباره زمینه‌های مختلف از جمله در حوزه امنیتی، اقتصادی و نظامی گفت‌وگو خواهند کرد.

داوود هاشم گفت: این آغاز گفت‌وگوهاست و در پی آن گفت‌وگوهای دیگری نیز انجام خواهد گرفت.

وی از تماس و ارتباط با طرف آمریکایی خبر داد و گفت عراق تلاش می‌کند که این روابط منطبق و همسو با نیازها و منافع ملت عراق باشد.  

پیش از اینروزنامه دولتی الصباح عراق از 3 محور اصلی در گفت‌وگوهای راهبردی آمریکا و عراق خبر داده بود.

به نوشته این رونامه یکی از این محورها تاکید بر حمایت نظامی از عراق در جنگ با عناصر تروریستی داعش و تعهد به حمایت از تاسیسات خارجی است که در این کشور فعالیت می‌کنند.

به نوشته الصباح، عراق همچنین با توجه به افزایش خطر کرونا در مناطق مختلف این کشور در مرحله بعدی تمایل به حمایت بهداشتی در زمینه مقابله با شیوع این ویروس دارد و این گفتگو که قرار است به مدت 2 تا 3 ساعت از طریق ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود٬ حول محور حمایت سیاسی و اوضاع منطقه و نقش عراق در آن متمرکز خواهد بود.

ناظران سیاسی با اشاره به اهداف نامشروع آمریکا در عراق در اینکه این گفت‌وگوها خروجی جدیدی به همراه داشته باشد و تامین کننده منافع ملت عراق باشد به دیده شک و تردید می‌نگرند.

نگاهی به کارنامه دو دهه گذشته آمریکا در عراق از جمله نادیده گرفتن تعهدات خود در حفظ حاکمیت عراق و احترام به آن، نشان می‌دهد که در دوره کنونی، واشنگتن تنها به‌دنبال ادامه حضور خود در عراق به‌شکلی آبرومندانه و رسمی است تا بتواند در آینده اهداف منطقه‌ای خود را که تسلط بر عراق است، محقق کند.

انتهای پیام /

[ad_2]

Source link