مخالفت وزرای خارجه اروپایی با طرح موسوم به معامله قرن- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آسوشیتد پرس، وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشستی با همتای آمریکایی خود طرح آمریکایی-صهیونیستی موسوم به «معامله قرن» را رد کرده و خواستار مشارکت آمریکا در طرح جدیدی که به گفته آنها می‌تواند روح تازه‌ای در کالبد مذاکرات صلح رژیم صهیونیستی و فلسطین بدمد، شدند.

در این نشست که به‌صورت ویدیویی برگزار شد و ریاست آن را «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر عهده داشت، وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کردند که هر طرحی برای صلح در خاورمیانه باید مبتنی بر راهکار دوکشوری باشد.

جوزپ بورل در پایان نشست امروز با تأکید بر اهمیت راهکار دوکشوری برای پیشبرد هرگونه طرح صلحی در منطقه اظهار داشت: «طرحی که آمریکا معرفی کرد، می‌تواند محرکی برای آغاز یک تلاش بین‌المللی بر مبنای توافقاتی پذیرفته شده در سطح بین‌المللی است. این کار باید بر اساس راهکار دو کشوری و مرزهای 1967 انجام شود و امکان توافق دو طرف برای تبادل احتمالی زمین نیز وجود داشته باشد.»

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در اواخر ماه ژانویه (اوایل بهمن‌ما) در ادامه خوش‌خدمتی‌های خود به رژیم صهیونیستی، از طرح صلح ادعایی خود موسوم به «معامله قرن»، با حضور «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی رونمایی کرد؛ طرحی واکنش‌های جهانی زیادی داشت.

همه گروه‌ها و جریان‌های فلسطینی مخالفت خود را با این طرح اعلام کردند. اکثریت کشورهای اسلامی نیز مخالفت شدید خود را با این طرح آمریکایی-صهیونیستی ابراز داشتند؛ هرچند در این میان برخی دولت‌های عربی از جمله عربستان سعودی، امارات، قطر و بحرین که به دنبال برقراری روابط با رژیم صهیونیستی هستند، هریک به‌نوعی از این طرح حمایت کرده‌اند.

انتهای پیام/.

[ad_2]

Source link