مجرای انتقال تجربیات و آموزش مقابله با کرونا، رسانه بود/حضور خستگی‌ناپذیر رسانه‌ها در بحران کرونا- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم

[ad_1]

بیژن مقدم از مدیران و فعالان رسانه‌ای کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ درباره عملکرد رسانه‌ها در بحران کرونا توضیح داد: بخش مهمی از عملکرد پیشگیرانه ویروس کرونا موضوع آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بود در دنیای معاصر بود چرا که فضای مواجهه به رخدادها در عصر حاضر با گذشته بسیار متفاوت است. ممکن است 100 سال قبل بحران مشابهی رخ داده باشد و مشکلاتی برای جامعه به وجود بیاورد اما این بیماری یک پدیده جهانی بود و تأثیرگذاری آن بر جامعه جهانی متفاوت با 100 سال پیش .

وی افزود: کرونا یک پدیده جهانی بود و پیامدهای آن در تمام کشورها تا اندازه‌ای شباهت داشت بنابراین مجرای انتقال این تجربیات و آموزشها رسانه بوده است.

مدیر مسئول پایگاه اطلاع‌رسانی الف توضیح داد: رسانه ها در تمام عرصهها و مدلها در این حوزه فعال بوده‌اند و وقتی شرایط به گونه‌ای رقم خورد که رسانه‌های مکتوب با توقف چاپ مواجه شدند باز در فضای آنلاین و فضای مجازی به فعالیت خود ادامه دادند.

وی ادامه داد: بنابراین یکی از بخشهایی که پا به پای پزشکان کشور در این بحران فعالیت کرد و به صورت خستگی‌ناپذیر در این عرصه حضور داشت رسانه‌ها اعم از صدا و سیما، خبرگزاری‌ها و فضای مجازی بود. در واقع در این فضا بود که پتانسیل‌های فضای مجازی بیشتر به چشم آمد.

مقدم گفت: رسانه‌ها همواره بدون هیچ چشم‌داشت و انتظاری در عرصه‌های مختلف کشور حضور داشتند و به فعالیت می‌پرداختند. اما شرایط فعلی رسانه‌ها با گذشته دچار تفاوتهایی شده است. مجاری اقتصادی رسانه ها مورد تهدید قرار گرفته است و در این شرایط صاحبان رسانه توقع دارند در کنار تلاشهایی که صورت گرفته است مورد توجه و حمایتهای دولتی قرار بگیرند.

وی افزود: لازم است دولت شرایط فعلی رسانه‌ها را درک کند. چرا که بحران اقتصادی گریبانگیر رسانه‌ها هم شده است و مجاری اقتصادی رسانه‌ها هم جدای از سایر فعالان کشور نیست. البته این موضوع بیشتر گریبانگیر رسانه های بخش خصوصی است.

سردبیر اسبق خبرگزاری فارس خاطرنشان کرد: رسانه‌های بخش خصوصی از طریق درآمدهای خود تلاش می‌کردند خودشان را اداره کنند اما در این شرایط متأثر از شرایط اقتصاد عمومی جامعه دچار آسیب شده اند و برای ادامه فعالیت خود با مشکلات جدی مواجه هستند. انتظار رسانه تنها حمایت برای بقاست.

مقدم بیان کرد: البته خوشبختانه در مصوبات ستاد ملی کرونا حمایت از رسانه‌ها در کنار سایر اقشاری که قرار است مورد حمایت قرار بگیرند دیده شده‌است که این موضوع به وزارت ارشاد و معاونت مطبوعاتی ارجاع داده شده‌است تا با بررسی‌های تخصصی متناسب با شرایط هر رسانه کمکهای لازم انجام شود.

وی افزود: این حمایتها می‌تواند رسانه‌های بخش خصوصی را کمی از بحران خارج کند تا مأموریتهای دیگر خودشان را ادامه بدهند.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link