مبادلات مرزی ایران با همسایگان در 30 مرز مشترک- اخبار راه و مسکن – اخبار اقتصادی تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد اسلامی در گفتگوی ویدئو کنفرانسی با رشید مرودف با به اشاره به اقدامات منسجم و تدابیر بهداشتی انجام‌‌شده در ایران که منجر به کاهش آثار کرونا در حوزه حمل و نقل شده است، اظهار کرد: اکنون مبادلات مرزی ایران در 30 مرز مشترک با همسایگان برقرار است و پروتکل‌های بهداشتی نیز به شکل دقیق در نقاط مرزی اجرا می‌شوند.

وی با بیان اینکه مرزهای ایران مرزهای اعتمادساز و تسهیل‌‌کننده روابط تجاری با همسایگان است، ابراز امیدواری کرد: حجم مبادلات مرزی با کشورهای دوست از جمله ترکمنستان به سطح گذشته برسد و حتی از آن فراتر رود.

وزیر راه و شهرسازی با ابراز نگرانی از توقف‌های مرزی که مشکلات زیادی را برای دو کشور ایجاد کرده است، تصریح کرد: گفت‌وگوی صمیمانه و راهبردی روسای جمهوری دو کشور، نشان‌‌‌دهنده روابط راهبردی و بلندمدت است و پیرو تماس‌های مقامات عالی دو کشور، موظفیم که برنامه همکاری و اقدامات لازم را تدوین و مسیر دسترسی به آن را ترسیم کنیم.

اسلامی با اشاره به موضوع سرمایه‌‌گذاری ترکمنستان در یکی از بنادر جنوبی ایران، گفت: این سرمایه گذاری، یکی از مهم ترین موضوعات همکاری بین دو کشور است. ما مجدد از نماینده طرف ترکمنی دعوت می‌کنیم تا با حضور در ایران مذاکرات در این خصوص را ادامه دهیم.

وی در بخش دیگری از این جلسه بر ضرورت تسریع در بازگشایی  و روان‌سازی عبور امن از مرزهای سرخس و اینچه‌‌برون و ممانعت از توقف‌های ریلی در نقاط مرزی تاکید کرد و خواستار اقدام طرف ترکمنی برای رفع این مشکلات شد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: سیاست خارجی ایران بر مبنای توسعه همکاری‌ها، اعتمادسازی و روان‌‌‌سازی روابط تجاری بین کشورها به ویژه با همسایگان استوار است.

اسلامی با اشاره به اینکه در بنادر دو کشور نیز همکاری‌های مطلوبی داریم و رفتار ما در بنادر، مبتنی بر همان پروتکل‌ها و چارچوب‌های فنی و تخصصی است که با ترکمنستان توافق کرده‌ایم، گفت: انتظار داریم در بندر ترکمن باشی، مدیریت لازم برای تسهیل تردد کشتی‌های ایرانی انجام شود.

وی، بازگشایی مرزها برای صادرات و واردات و همچنین ترانزیت را از اهداف مورد نظر در حوزه حمل و نقل جاده‌ای عنوان و خاطرنشان کرد: می‌توان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حوزه ناوگان، سلامت در تجارت و ترانزیت را داشته باشیم. این مسیر ده‌ها سال است که فعال بوده و تجربه‌های بزرگی در این زمینه داریم و باید این شرایط را با همکاری متقابل حفظ کنیم.

رشید مرودف، وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز در این جلسه وضعیت حمل و نقل ریلی میان دو کشور را مطلوب خواند و گفت: در حوزه حمل و نقل، همه‌گیری کرونا باعث توقف تردد و بروز مشکلاتی شده است؛  از اوایل سال جاری نیز مجبور شدیم مرزهای‌مان را ببندیم و این یک امر عمومی در ترکمنستان بوده است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link