ماشین آلات معدن سایز بزرگ

ماشین آلات امرزو به جز جدا ناشدنی در زندگی ما تبدیل شده اند محصولات ماشین آلات حمل ونقل که اکثر افراد جامعه دارای حداقل یک خودرو هستند . اما ما قصد نداریم در مورد ماشین آلات کار گاهی و کارخانه ایی صحبت کنیم و نه حتی خود رو های شخصی بلکه ما هدف ما این است که در مورد ماشین آلات غول پیکر معدنی مقاله ایی را ترتیب بدیم

 

برخی از انواع ماشین بزرگترین آلات معدنی

 

کمپرسی نوعی کامیون برای حمل و نقل و جابجایی موادی مانند شن، ماسه، سنگ ریزه و نخاله‌های معدنی و ساختمانی می‌باشد. بیشتر مدل‌های کمپرسی دارای سازه‌ای هیدرولیکی هستند که از آن برای خالی کردن مواد توسط کفهٔ پشتی آن استفاده می‌کنند.

 

کمپرسی‌های مفصلی و یا کمرشکن نیز دارای مفصلی بین کابین و کفهٔ پشتی هستند. کاربرد اصلی این نوع دستگاه ها بیشتر در معادن و جهت خاکبرداری در سطح وسیع می باشد.

 

به نوعی از کامیون برای حمل و نقل و جابجایی گویند که موادی مانند شن، ماسه، سنگریزه و نخاله‌های معدنی و ساختمانی حمل می کنند.امروزه دامپتراکهای سایز بزرگ ساخته شده اند که قادرند حجم عظیمی از خاک را با بازدهی بسیار بالا و سرعت کاری زیاد در هر سیکل کاری ، جابجا نمایند.وبطور کلی هر چه ظرفیت آنها بیشتر باشد برای کار در معدن بزرگ بهینه ترند. دامپ تراک ها کامیون های غول پیکر معدنی هستند که قابلیت جابه جایی 90 تا 300 تن بار را دارند. منبع تغذیه آنها نیروی دیزلی و الکتریکی است.

 

 

لودر چیست؟

لودر یکی از ماشین‌آلات راه‌سازی و ساختمان‌سازی است که به دو صورت چرخ لاستیکی و زنجیری می‌باشد.

شرکتهای زیادی از جمله کاترپیلار، کوماتسو، ولوو، هپکو، هیتاچی و کاوازاکی در ساخت لودر فعالیت دارند.

 

لودر یکی از کاربردی‌ترین ماشین‌آلات ساختمانی و عمرانی است. این ماشین که در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شود به دلیل عملکرد و انعطاف‌پذیری زیادی که دارد و نیز با کمک تغییر جام می‌تواند بسیاری از کارها را انجام دهد. لودر موارد استفاده بسیاری دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از: ایجاد خاکریزها، حفاری زیرزمین بناها، پرکردن خندقها، خاکریزی اطراف لوله‌های کارگذاشته شده در کانالها، بار کردن کامیونها، حمل بتن به محل قالب‌ها و بلند کردن و حمل مصالح ساختمانی.

 

بولدوزر

بولدوزر یا هموارساز یکی از ماشین‌آلات راه‌سازی و عمرانی می‌باشد که نحوهٔ حرکت آن به صورت خزیدن به‌وسیلهٔ چرخ‌های زنجیری می‌باشد. این ماشین دارای تیغهٔ فولادی در جلو می‌باشد که توانایی جابجایی حجم‌های گسترده‌ای از خاک، شن و ماسه و نخاله و … را در حین کار دارد.

واژهٔ بولدوزر بعضی مواقع برای نامیدن هرگونه ماشین‌آلات سنگین مهندسی نیز استفاده می‌شود.

 

انواع بولدوزر

درایو نهایی 

درایو نهایی به احتمال زیاد بیشترین استفاده و جایگزین‌ترین قسمت در بولدوزر است. درایوهای نهایی بار را بر روی چندین دنده توزیع کرده و موتور محرک را به دور از تعلیق راه می‌اندازد.

 

 کابین راننده 

اتاق راننده قسمت مهمی از این ماشین است، کابین جایی است که اپراتور بولدوزر را کنترل می‌کند. برای برخی از کابین‌ها ویژگی‌های مختلفی وجود دارد که راحتی و ایمنی زیادی را فراهم می‌کند. باید بررسی کنید که آیا در حین حرکت در محیط کار، صدا به داخل کابین نفوذ می‌کند؟ آیا اثر ضربه بیرونی به داخل کابین وارد می‌شود؟ این پرسش‌ها بسیار مهم هستند، زیرا ممکن است ساعت‌ها با دستگاه کار کنید.