لبنان| سرنخ ناآرامی‌های طرابلس کجاست؟- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد،در پی اعتراضات ملت لبنان، طرابلس در شمال این کشور طی چند روز گذشته بدترین شب‌ها را ‌گذراند.

شکی نیست که طرابلس و امنیت آن را توطئه‌ای عامدانه مورد هدف قرار داده است،جایی که ده ها جوان 18 ساله اقدام به ایجاد اختلال در امنیت و اقتصاد شهر می‌کنند.حقیقت این است که این اقدامات بدون پوشش سیاسی نمی‌تواند انجام شود بنابراین چه کسی مسئول اتفاقات و اعتراضات در طرابلس است؟

تقریبا از یک هفته گذشته،آشوب و هرج ومرجی همزمان با حملات علیه سربازان و نیروهای نظامی لبنان در میدان نور طرابلس صورت گرفت و در کنار خسارت‌های مالی گسترده به اموال عمومی و خصوصی در این شهر٬ ده‌ها نفر از نظامیان و غیر نظامیان مجروح شدند.

گزارش‌ها نشان می‌دهند که تعداد زیادی بمب‌ اشک‌‌آور و ترقه‌ به ارزش 100 هزار لیر به دست معترضان رسیده است.

در جریان این حوادث ماشین‌ها و موتورسیکلت‌هایی سعی می‌کردند تا مواد منفجره را در خیابان‌ها به دست معترضان برسانند.اما اینکه چه کسی آن‌ها را تامین می‌کرد مشخص نیست.ارتش لبنان در پی اعتراضات ده‌ها نفر از معترضان را که به املاک خصوصی و عمومی یورش بردند، دستگیر کرد. تاکنون مشخص نیست که چه کسی پشت پرده این توطئه ها و فتنه هاست و چه کسی معترضان را حمایت مالی می‌کند و چه کسی به هرج و مرج‌ها دامن می‌زند؟

یکشنبه بارزترین این صحنه درگیری ها در میدان النور و خیابان سوریه در التبانه بود که معترضان با توقیف کامیون‌های حامل مواد غذایی به مقصد سوریه به مراکز تجاری حمله کرده و اقدام به آتش زدن موسسات دولتی و خصوصی و بانک‌ها کردند و با توجه به تلاش نیروهای امنیتی لبنان،معترضان در التبانه برای عبور کامیون‌ها خواستار 200 تا 300 هزار لیر شدند.

اما با نگاهی به سازماندهی‌کنندگان تحرکات اخیر در لبنان و روابط آنها با جریان المستقبل به سادگی می‌توان رد پای احزاب غربگرا را در آشوب‌های اخیر مناطق مختلف این کشور و نیز طرابلس مشاهده کرد. حتی رسانه‌هایی مانند شبکه الجدید و پایگاه النشره که وابسته به جریان 14 مارس هستند روز گذشته گزارش دادند گروه موتورسواران خرابکار در بیروت که دست به تخریب و آتش زدن اموال عمومی زدند٬ از «بهاء حریری» برادر سعد حریری پول گرفته بودند و المستقبل پشت پرده اغتشاشات اخیر لبنان است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link