لبنان| باسیل: اولویت اول ما دفع فتنه است/ هشدار درباره توطئه‌ها علیه حزب‌الله- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه القدس‌العربی «جبران باسیل» رئیس جریان آزاد ملی لبنان اعلام کرد که کشورش اکنون تحت یک محاصره مالی شدید است که قدرت‌های بین‌المللی به آن تحمیل کرده‌اند و در حال حاضر اولویت لبنان دفع فتنه‌ها و دوری از هرج و مرج ناشی از فروپاشی اقتصادی است.

جبران باسیل در مصاحبه با خبرگزاری رویترز اظهار داشت که از مذاکرات صندوق بین‌المللی پول به امید اینکه روند اصلاحات هرچه سریعتر در کشور آغاز شود حمایت می‌کند.

وی ادامه داد که لبنان زمان زیادی ندارد و هرگونه کمک خارجی به آن نباید آسیبی به حاکمیت کشور بزند.

رئیس جریان آزاد ملی لبنان خاطرنشان کرد که دولت باید انجام اصلاحات را به دور از هرگونه شرط و شروط و فشار آغاز کند٬ اگر این اصلاحات متناسب با اولویت‌های صندوق بین‌المللی پول و جامعه بین‌المللی باشد بسیار خوب است؛ اما دولت نباید در جهت خواسته‌های این سازمان‌ها عمل کند٬ مگر اینکه در راستای منافع ملی باشد.

وی اشاره کرد که ما برای تنظیم برنامه اصلاحات تحت فشار زیادی بودیم و همه باید بدانند این برنامه دارای یک سقف سیاسی است. ما هرگز لبنان و قدرت و حاکمیت و هویت آن را برای جلب کمک‌ها قربانی نخواهیم کرد.

جبران باسیل تصریح کرد که ما اکنون در یک محاصره مالی و اقتصادی و سیاسی هستیم که اقتصاد کشور را به اینجا رسانده؛ اما این به معنای تبرئه مسئولان مربوطه نیست و خطاهای مای و پولی و اقتصادی زیادی در کشور رخ داده که باید رسیدگی شود.

وی اشاره کرد که وقتی اراده‌ای برای کمک کردن به لبنان وجود داشته باشد درهای این کشور باز می‌شود و زمانی که کشورهای بزرگ این درها را می‌بندند، لبنان به تنهایی قادر به گشودن آنها نبوده و راهی به جز مقاومت و اصلاحات ندارد.

جبران باسیل اظهار داشت که اولویت نخست و مهم ما چگونگی نجات کشور از هرج و مرج و خرابکاری و فتنه در کشور است٬ اولویت دوم پیدا کردن راهی برای حل بحران اقتصادی و جلوگیری از گرسنگی در لبنان و اولویت سوم رسیدن به ثبات سیاسی که شرط لازم برای ورود به یک دولت مدنی به شمار می‌آید٬ است.

باسیل در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا صلح داخلی لبنان در معرض تهدید است اظهار داشت که طبیعتا این ترس وجود دارد و لازمه مقابله با آن وحدت ملی است٬ ماهرچه قدر هم اختلافات سیاسی داشته باشیم٬ قطع مشورت و گفتگو با یکدیگر ممنوع است.

وی همچنین درباره بازی‌های بین‌المللی در لبنان برای ایجاد هرج ومرج در کشور و تضعیف آن و توطئه‌ها ضد حزب‌الله هشدار داد.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link