لبنان|سناریوهای تشکیل دولت پس از انصراف حریری از نامزدی نخست وزیری- اخبار آسیای غربی – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روز گذشته سعد حریری نخست‌وزیر سابق لبنان اعلام کرد: «من نامزد تصدی پست نخست وزیری دولت جدید نیستم و امیدوارم که اسم من را از بحث و گفتگوها در این زمینه خارج کنند.» این امر باعث سردرگمی روزنامه‌ها شده و همچنین ممکن است تاریخ رایزنی‌های پارلمانی برای انتخاب نخست وزیر جدید که « میشل عون» رئیس جمهور لبنان در پایان این هفته قصد برگزاری آن را دارد، به تعویق بیفتد.

در حالی‌ که تلاش‌ها برای بازگرداندن سعد حریری به منصب قدرت همچنان ادامه دارد، شرایط کنونی لبنان صحنه 17 اکتبر و سقوط دولت حریری را یادآور می‌شود. در آن زمان حزب‌الله و جنبش امل مخالف استعفای حریری بودند. تصمیم آن موقع حریری مبنی بر عقب نشینی از پست تصدی نخست وزیری لبنان به دلیل عدم اتفاق آراء بر این گزینه بود.

با انصراف حریری از کاندیدای نامزدی نخست وزیری جدید لبنان برای دومین بار، سه سناریو مطرح می‌شود:

سناریوی اول این است که جریان آزاد ملی وابسته به 8 مارس با انصراف سعد حریری از کاندیدای نامزدی نخست وزیری، نگران است تا سناریوی دولت «حسان دیاب» تکرار شود.

با توجه به اینکه نیروهای لبنانی و « ولید جنبلاط» رئیس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان با گزینه حریری کاملا مخالف هستند، سناریوی دوم بازگشت به گزینه «نواف سلام» است که این شخص توسط حزب الله و جنبش امل رد می‌شود، در حالی‌که جریان آزاد ملی با این گزینه مخالفتی ندارد .

سناریوی سوم این است که حریری می‌خواهد نامزد دیگری را معرفی کند که مورد توافق جریان آزاد ملی و حزب‌الله و جنبش امل باشد و بتواند با حمایت فرانسه هرچه سریع‌تر مانع ایجاد بحران جدید در لبنان شود.

احزاب سیاسی لبنان تا صبح دیروز همزمان با تلاش متقاعد کردن ولید جنبلاط برای تشکیل یک دولت به ریاست حریری، روی اقدام فرانسه برای ترغیب طرف ‌های خارجی و به ویژه عربستان سعودی حساب باز کرده بودند .حتی آن‌ها امید به این داشتند که حریری می‌خواهد برگردد؛ اما در حال مانور دادن است تا شرط‌های بیشتری را ارائه دهد. اما این امیدها از بین رفت.

با این وجود همه این شرایط پس از تأیید موضع محافظه کارانه عربستان در بازگشت حریری از بین رفت، چرا که عربستان نمی‌خواست حریری را به عنوان یک اهرم برای نجات میثاق ریاست جمهوری و گسترش نفوذ حزب الله و همچنین نفوذ جنبلاط بپذیرد.

تمام این عوامل باعث انصراف حریری از نامزدی تصدی نخست وزیری شد. وی بعد از اینکه با « علی حسن خلیل» وزیر دارایی سابق لبنان دیدار کرد، انصراف خود را اعلام و طی بیانیه‌ای تاکید کرد: من نامزد نخست وزیری دولت جدید نیستم و امیدوارم که نام مرا از این بحث و گفت‌وگوها خارج کنند.

با وجود موضع جدید حریری که یادآور استعفای او در 17 اکتبر است، افرادی که مخالف با استعفای وی بودند می توانند گزینه جدیدی را برای نخست وزیری اعلام کنند.

با توجه به پایبندی جنبش امل و حزب الله به موافقت با حریری در مورد نامزدی نخست وزیر ، منابع جریان آزاد ملی به «الاخبار» تأکید کردند که در حال حاضر هیچ گزینه‌ای برای نامزدی نخست‌وزیری وجود ندارد ، اما اولین گزینه‌ کسی خواهد بود که سعد حریری انتخاب کند. سعد حریری به دنبال کسی است که اهل سنت باشد و این شرایط شامل نواف سلام می‌شود؛ همانطور که جریان آزاد ملی اعلام کرد: ما با شخص نواف سلام مخالف نیستیم و از هر فردی که از سوی حریری معرفی و مورد پشتیبانی او قرار گیرد، حمایت خواهیم کرد.

منابع ارشد جریان آزاد ملی لبنان تاکید کردند که موضع نهایی این جریان عدم مشارکت در دولتی با نخست وزیری سعد حریری نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان است. این منابع ادامه دادند: اگر حریری یا هرکس دیگری روی این موضع حساب کند که می‌تواند ما را قانع به مشارکت در این دولت کند٬ این اتفاق هیچ‌گاه نمی‌افتد؛ زیرا ما وارد پروژه شکست جدید نخواهیم شد و حریری هرگز حمایتی از جانب ما نخواهد داشت و نه ما و نه رئیس‌جمهور در دولتی که او تشکیل دهد شرکت نمی‌کنیم ونمی‌خواهیم در کشور مشکلی به وجود آید و کاری که دولت‌های قبل در لبنان انجام داده اند، انجام نخواهیم داد.

از سوی دیگر بازدید نمایندگان عربی و خارجی از لبنان در پی انفجار مهیب بندر بیروت ادامه دارد که آخرین مورد سفر «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر بود که در این سفر با میشل عون دیدار کرد و پس از آن به دیدار « نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان ، «حسان دیاب» نخست‌وزیر مستعفی، « سعد حریری»، « جنبلاط» و « شیخ عبداللطیف دریان» مفتی اهل سنت لبنان رفت.

وزیر امور خارجه قطر در این سفر اعلام کرد که ما ایده‌ای برای نجات اقتصاد لبنان داریم اما این مسئله نیازمند برقراری ثبات در این کشور است. ما از طرف‌های سیاسی می‌خواهیم که منافع ملت لبنان را بر هر چیز دیگری ترجیح دهند. وی در ادامه افزود که گفت‌وگوهایی درباره چگونگی حمایت قطر از لبنان برای خروج از بحران اقتصادی‌اش صورت گرفته و این بررسی‌ها همچنان ادامه دارد.

منبع: الاخبار

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link