قرارداد 25 ساله ایران و چین باید 6 سال پیش امضا می‌شد/ رژیم صهیونیستی مخالف امضای این توافق است- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «مهدی صفری» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: چین کشوری است که نیاز زیادی به انرژی دارد و یکی از فاکتورهای تامین انرژی «امنیت انرژی» است.

وی همچنین اظهارداشت: امنیت انرژی در خلیج فارس و دریای عمان بوسیله ایران تامین می‌شود چون 1200 کیلومتر از سواحل متعلق به ایران است.

سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در چین می گوید: «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین شش سال پیش در دیدار با حسن روحانی گفت، چین و ایران روابط استراتژیک با همدیگر دارند که یکی از فاکتورها داستان انرژی است.

وی در خصوص اینکه که می گویند «چین قدرت چهارم نظامی در دنیاست» را قبول ندارم، افزود: چین، آمریکا و روسیه ابر قدرت های هستند که در دنیا در ابعاد نظامی حرکت می کنند اما در کنار این «اقتصاد و تجارت » برای کشور چین بسیار مهم است.

صفری بیان داشت: تجارت و اقتصاد چین در دنیا اول است چون آمریکایی‌ ها که اقتصاد شان اول است بطور دائم در حال چاپ پول هستند اما چینی ‌ها در اثر تجارت و کار تکنولوژیکی به دنبال فتح قله‌های موفقیت یکی پس از دیگری می باشند.

وی با بیان اینکه تجارت چین در دنیا مستلزم امنیت است، گفت: ایران یک شریک قوی در منطقه است و می‌تواند این امنیت را بصورت تکمیلی برای چین تامین کند.

سفیر اسبق ایران در چین افزود: ایران کشوری است که می‌تواند هم انرژی و هم امنیت را برای چین تامین کند.

وی اظهار داشت: آمریکایی‌ها در دوران اوباما شروع به محاصر کردن چین از ناحیه جنوب و شرق کردند.

صفری ادامه داد: چینی‌ها به این فکر افتادند که این محاصره می‌تواند ضایعاتی هم در بحث تجارت و هم در بحث تامین انرژی برای آنان داشته باشد از اینرو بلافاصله رئیس جمهور چین نگاه به غرب و راه ابریشم را مطرح کرد.

وی گفت: هدف چینی‌ها این بود که از طریق قزاقستان و ترکمستان وارد خاک ایران شوند و با مسیر قطار سیکل تجارت خود را با اروپا و مواد اولیه مورد نیازی که باید وارد شود، ببینند.

سفیر اسبق ایران در چین افزود: چینی‌ها وقتی دیدند ایران دیرکرده مسیر خود را از طریق روس‌ها بستند.

وی اظهارداشت: قرار داد 25 ساله ایران و چین به نظر من باید شش سال پیش به امضا دو طرف می‌رسید.

صفری ادامه داد: چین در حال حاضر قرارداد خود را با عراق و سایر کشورها بسته است.

وی یادآورشد: وقتی این گونه مسائل مطرح می‌شود غربی‌ها، اسرائیلی ها و کشورهای مرتجع عربی نگران می شوند مبادا اجرای این گونه قراردادها اثر تحریم ها و فشارها علیه ایران را خنثی کند از اینرو به دنبال فرا فکنی و فضاسازی در این زمینه هستند.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link