فصل تازه‌ای از برنامه‌سازی و سریال‌سازی دینی/ جای خالی “ستاره‌ها”ی قرآنی در پربیننده‌های تلویزیون- اخبار رادیو و تلویزیون – اخبار فرهنگی تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، برنامه‌ها و سریال‌های دینی همیشه مورد استقبال مخاطبین بوده و هست. امروز شبکه قرآن با ساخت سریال کودکانه‌ای وارد ورطه تولید آثار نمایشی شد. این خبر خودش نوید روزهای خوبی را برای رونق برنامه‌سازی و سریال‌سازی دینی و مذهبی در تلویزیون می‌دهد.  البته تصویربرداری این‌ روزهای سریال “سلمان فارسی” داود میرباقری اتفاق دلچسب و نویدبخشی است که به عنوان بزرگ‌ترین اثر نمایشی و فاخر تلویزیون در این چند ساله اخیر در شاهرود به کارش ادامه می‌دهد. 

نمایی از سریال یوسف پیامبر

آثار مذهبی دیگری هم در راه‌اند مثل سریال حضرت موسی(ع) و حتی ملک سلیمان؛ در این میان هماهنگی‌هایی میان شبکه قرآن و معارف با سیمافیلم و مراجع سریال‌سازی در تلویزیون اتفاق افتاده است که هم ورودی به این حوزه داشته باشند و هم کارهای مذهبی آینده با هماهنگی بهتری به آنتن برسند. این روزها برنامه جدیدی در شبکه قرآن و معارف سیما روی آنتن رفته که گفت‌وگویی متفاوت با حافظان قرآن کریم را به تصویر می‌کشد. بر اساس فرمایش رهبر انقلاب اگر می‌خواهید قرآن در خانه بین بچه‌ها بین بزرگ‌ها بین زن‌ها و مردها رواج پیدا کند باید قهرمانان قرآنی را تکریم کنید.

یکی از بخش های متفاوت این برنامه تهیه مستندی جذاب از متن زندگی مهمانان و همچنین فعالیت‌های قرآنی، علمی، پژوهشی، ورزشی، شغلی و سبک زندگی قرآنی این عزیزان است که می‌تواند بستر مناسبی را برای الگوسازی بهتر برای قشر جوان جامعه ایجاد کند. کاری که در سرمنزل‌های دیگر برنامه‌‌سازی و یا در پربیننده‌های سیما هم می‌توان جایی برایش ایجاد کرد. واقعاً در برنامه‌هایی مثل “دورهمی” جایی برای این نخبگان نیست! حتماً این قهرمانان بهتر از برخی الگوهای دیگری است که ناامیدکننده است تا امیدوارکننده!

تلویزیون ، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ، سریال ایرانی ، شبکه قرآن ،

برنامه تلویزیونی “ستاره‌ها”- شبکه قرآن و معارف سیما

وقتی ما در برنامه‌هایی مثل “ستاره‌ها” از قهرمانان و نخبگان قرآنی صحبت می‌کنیم این امیدواری برای موفق‌شدن، دین‌مداری و سبک زندگی بیشتر ایجاد می‌شود تا پایِ صحبت سلبریتی در برنامه پربیننده‌ای در تلویزیون بنشینیم و بشنویم که از سبک زندگی صحبت می‌کند که شبیه به ایرانی‌های اصیل نیست. باید در فضای برنامه‌سازی و سریال‌سازی به سراغ نخبگان و قهرمانانی رفت که نسل جدید نکته‌ای برای توشه‌ راهشان به‌دست بیاورند.

10 قسمت از تولد “ستاره‌ها” در آنتن سیما می‌گذرد؛ همان‌طور که تهیه‌کننده‌اش می‌گوید “ستاره‌ها” در 50 قسمت 45 دقیقه‌ای به معرفی نخبگان قرآنی، جوانان قرآنی و حفاظ و قاریان بین‌المللی قرآن‌کریم می‌پردازد که علاوه بر نخبه بودن در زمینه قرآنی، در مشاغل و حرفه‌ خود نیز جزو برترین‌ها به حساب می‌آیند. حافظان و قاریانی که از سراسر کشور در این برنامه حضور پیدا می‌کنند از افرادی‌اند که علاوه بر موفقیت در فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی در جنبه‌های دیگر زندگی شخصی خود از جمله تحصیلات، ورزش، شغل و فعالیت‌های اجتماعی از جایگاه قابل توجهی برخوردارند.

این برنامه با حضور نخبگان قرآنی سراسر کشور در 2 بخش آقایان با اجرای محسن قره‌شیخلو و بانوان با اجرای خانم انصاری‌فر، روزهای زوج هر هفته ساعت 21 و تکرار روزهای فرد ساعت 15:15 روی آنتن می‌رود.  “ستاره‌ها” به تهیه‌کنندگی محسن قره شیخلو کاری از گروه کودک و نوجوان شبکه قرآن و معارف سیما است که از تیرماه پخش خودش را آغاز کرده است. 

تلویزیون ، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ، سریال ایرانی ، شبکه قرآن ،

حجت‌الاسلام مجید نصیرایی- عضو کمیسیون فرهنگی مجلس

حجت‌الاسلام مجید نصیرایی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی با خبرنگارخبرگزاری تسنیم  درباره برنامه‌سازی و توجه به مفاهیم قرآنی در سریال‌سازی‌های تلویزیونی،  تصریح کرد: متأسفانه آن‌طور که باید و شاید به فرهنگ قرآنی نپرداخته‌ایم. البته بدین معنا نیست که اصلاً کار نشده، ما باید به سراغ کارهای مؤثر در این حوزه برویم. صداوسیما نقش بسیار مؤثری داشته و به معرفی و پرداختن به مسائل و مباحث قرآنی کمک کرده است. اما به نظر می‌رسد یکی از ضعف‌های مهم ما این است که مفاهیم قرآنی آن‌طور که باید و شاید به عنوان مباحث رایج و گفتمان عمومی مطرح نشده و نمی‌شود. 

وی با اشاره به ساخت برنامه‌ای به نام “ستاره‌ها” در شبکه قرآن و معارف سیما افزود: باید خیلی بیشتر از آنچه که تا الان اتفاق افتاده برنامه‌ریزی و سیاستگذاری شود. برای اینکه بایدها و نبایدهای قرآنی تبدیل به گفتمانی غالب و رایج در بین مردم شود. لذا به همین دلیل پرداختن به هر مسئله‌ای به فراگیری این اتفاق کمک کند، لازم و مورد تأیید است. برنامه‌ای مثل “ستاره‌ها” هم در این راستا قرار می‌گیرد؛ یعنی به واسطه ساخت چنین برنامه‌هایی، نخبگان و چهره‌های قرآنی در جامعه به عنوان الگو مطرح می‌شوند. به صورت غیرمستقیم این مفاهیم قرآنی را می‌توانیم در جامعه ترویج کنیم. 

تلویزیون ، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ، سریال ایرانی ، شبکه قرآن ،

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به این سؤال که رسالت رسانه‌ملی در ساخت برنامه‌های قرآنی و سریال‌های مذهبی مؤثر چیست، تأکید کرد: شما به دنیای غرب یا به تعبیر بنده، تمدن غرب نگاه کنید بیشترین ظرفیت هنری و رسانه‌ای‌شان را برای ترویج گفتمان لیبرال و اومانیسم به کار بسته‌اند. در شروع تاریخ اسلام و زمان پیامبر مهربانی‌ها، مسجد مهم‌ترین ظرفیت رسانه‌ای آن زمان بود. شما ببینید از این ظرفیت چه استفاده‌هایی برای جامعه‌سازی و مسائل مختلف اجتماعی و سیاسی شد. ما هم امروز اگر بخواهیم این مفاهیم و گفتمان ارزشی قرآنی را ترویج دهیم باید از ظرفیت‌های هنر و رسانه به شکل درست بهره ببریم. 

وی به پربیننده‌هایی که سریال‌های دینی و مذهبی بودند اشاره کرد و افزود: پربیننده‌ترین سریال‌ها و فیلم‌هایی که در سال‌های اخیر ساخته شده و بیننده بین‌المللی هم داشته به فیلم‌ها و سریال‌هایی برمی‌گردد که اتفاقاً بر اساس آموزه‌های قرآنی ساخته شده‌اند. چقدر یوسف پیامبر، ملک سلیمان و مختارنامه مشتری پروپاقرص داخلی و خارجی داشت و چقدر در بحث بیداری اسلامی کشورهای منطقه ما در غرب آسیا و کشورهای اسلامی نقش مؤثری ایفا کردند. باید برای این مردم و ارتقای فرهنگ و دینشان به سراغ چنین آثاری رفت و مجاهدانه و عالمانه در این مسیر قدم برداشت. 

نصیرایی تصریح کرد: من معتقدم یکی از مهم‌ترین دلایلی که آحاد جامعه را پای کار نظام و انقلاب نگه داشته، فرهنگ، ایمان و دین مردم است. هرچیزی که باعث تقویت تدین، ایمان و فرهنگ جامعه می‌شود، بزرگترین خدمت و هرچیزی که باعث کاهش عمقِ این فرهنگ و تدین و ایمان می‌شود بزرگ‌ترین خیانت به جامعه است.  لذا باید فصل جدیدی از برنامه‌سازی و سریال‌سازی راه بیفتد؛ باید برای انتقال درست مفاهیم و آموزه‌های قرآنی از بهترین و زیباترین مدل‌ها که هنری و رسانه‌ای‌اند بهره ببریم. البته همه وظیفه داریم و همه بار به دوشِ صداوسیما نیست؛ در این مسیر همه دستگاه‌ها و نهادهایی که وظیفه تقویت فرهنگ و دین و تدیّن مردم را برعهده دارند باید صداوسیما را حمایت و پشتیبانی کنند. 

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link