«فتح»؛ کوچکترین بالستیک ایرانی از خانواده فاتح- اخبار سیاسی تسنیم

[ad_1]

گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم- در روز پنجشنبه در حاشیبه رونمایی از دستاوردهای جدید وزارت دفاع، تصویر یک موشک کوچک که به نظر می رسد از خانواده فاتح باشد، نیز به نمایش درآمد.

این موشک با نام فتح، ظاهری بسیار مشابه موشک فاتح-110 اما با طول و قطر بسیار کمتر نسبت به آن دارد و در بین محصولات موشکی سوخت جامد سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع به نمایش گذاشته شد.

موشک فتح

برخلاف موشک شهید حاج قاسم که از طراحی متفاوتی در مقایسه با نسل فاتح برخوردار است، موشک فتح دقیقاً یک نمونه مقیاس شده از موشک فاتح-110 است که تمام ویژگی های طراحی گفته شده در مورد آن را دارد.

طول و قطر این موشک در حدود 40 تا 50 درصد کمتر از فاتح-110 به نظر می رسد و احتمالاً با وزنی در حدود 850 تا 1100 کیلوگرم به بردی حداقل در حدود 80 تا 100 کیلومتر دست می یابد.

مقایسه نسبی بین ابعاد موشک فتح و فاتح-110

این موشک با توجه به ابعاد و وزن خود امکان نصب به تعداد بیشتری روی کامیون ها را دارد که در رزمایش اخیر سپاه نیز پرتابگرهای 2 یا 3 فروندی برای آن مورد استفاده قرار گرفت در حالی که کل پرتابگر در داخل یک کامیون تجاری جای داده شده بود.

در صورت استفاده از فناوری بدنه کامپوزیتی موشک فاتح-313 برد موشک فتح می تواند به 130تا 170 کیلومتر برسد. این موشک با توجه به برخورداری از بالک های کنترلی روی دماغه خود قطعاً از نوع هدایت شونده تا انتهای مسیر بوده و قابلیت های نقطه زنی برای آن وجود دارد.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link