فاز یک مسیر «کهن دژ» با 6 میلیارد تومان اعتبار کلنگ زنی شد- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، خلیل‌الله کاظمی عصر امروز در مراسم افتتاح فاز3 جلوخان آرامگاه فردوسی مشهد مقدس اظهار داشت: آذرماه97 اولین فاز عملیاتی جلوخان  شروع شد و اردیبهشت 98 این فاز به بهره‌برداری رسید و همزمان فاز2 با روزشمار 100 روزه شروع شد.

معاون عمران، حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد مقدس بیان کرد: با افتتاح فاز دو، عملیات آخرین فاز به مساحت 4هکتار آغاز شد که افتتاحیه آن به علت کرونا به تاخیر افتاد.

کاظمی افزود: برای هر سه فاز 30 میلیارد تومان هزینه شد. در فاز سوم 2 هکتار فضای سبز و 2 هکتار پارکینگ و ایستگاه اتوبوس و تاکسی جانمایی شد.

وی خاطرنشان کرد: کار در این محدوده سخت است چون این بخش تاریخی است و عملیات باید دستی و بدون وسایل سنگین انجام شود و همچنین رفت و آمد مردم منطقه را هم داریم.

کاظمی عنوان کرد: امروز همچنین مراسم کلنگ زنی مسیر کهن دژ را داریم که در فاز یک به طول 920 متر اجرایی می‌شود، مدت این پروژه140 روز و اعتبار آن 6 میلیارد تومان است.

سید مسعود ریاضی، رئیس کمیسیون توسعه و بهسازی توس شورای شهر مشهد مقدس نیز در این مراسم اظهار داشت: پروژه‌هایی که در این منطقه وجود دارد از آرامگاه تا سه راه فردوسی تعریف شده است. از سه راه شاهنامه پروژه دست مشاور است هر طرح‌ از فیلترهای زیادی عبور می‌کند.

ریاضی افزود: مردم چهار برج زمین هبه کردند و طرح گود چوخه در دست طراحی است. برای پل تاریخی کشف رود مسابقه طراحی شده و برای طرح‌های مرمت فراخوان دادیم. مشاور پروژه پردیس (از جلوخان تا هارونیه) انتخاب شده است.

وی با اشاره به اینکه 99 درصد از مردم مشهد مقدس از وجود بنای هزار ساله کهن دژ بی خبر هستند تصریح کرد: از پل کشف رود که رد شوید به دیوار باره 7 کیلومتری می‌رسید که توسط میراث و با همکاری شهرداری در حال مرمت است.

ریاضی افزود: رهبر انقلاب سال 75 به آرامگاه فردوسی تشریف آوردند و فرمودند اقدامات در این محدوده کافی نیست و مسئولان اهتمام بورزند. پس از آن توس به شهر پیوست اما کار زیادی انجام نشد.

وی ادامه داد: با ورود شورای پنجم برای توس مشاور گرفته شد؛ در کمیسیون ماده پنج طرح تصویب و بیش از یک سال منتظر بودیم تا این طرح در تهران تصویب شود که روز گذشته این اتفاق افتاد و حال می‌توان به فکر ثبت جهانی و جذب سرمایه‌گذار بود.

ریاضی با بیان اینکه سال گذشته استاندار گفت ثبت جهانی با من،  اما اتفاقی نیفتاد و گویا باید خودمان به فکر باشیم تاکید کرد: میزان امکانات برای این منطقه 65 هزار نفر است و 25 هزار ظرفیت خالی است.

انتهای پیام/282/ی

[ad_2]

Source link