عصائب اهل الحق : آمریکا برای حضوری طولانی مدت در عراق برنامه ریزی می‌کند- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «سعد السعدی» عضو دفتر سیاسی عصائب اهل الحق در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین تصمیم پارلمان عراق در خصوص خروج نیروهای آمریکایی از عراق را تصمیمی تاریخی دانست که به دلیل جنایت گسترده آمریکا در عراق صورت گرفت.

وی با اشاره به بیانیه گروههای مقاومت تصریح کرد که بیانیه گروههای مقاومت بعد از جنایت  مستمر آمریکا در عراق صادر شده است.

هشت گروه مقاومت عراق با صدور بیانیه‌ای مشترک حضور نیروهای آمریکایی در عراق را اشغالگری دانسته و بر ادامه مقاومت تا خروج کامل این نیروها از عراق تاکید کردند. در این بیانیه تاکید شده در صورت عدم خروج ، خاک عراق را به جهنمی برای اشغالگران تبدیل خواهند کرد.

این عضو دفتر سیاسی جنبش عصائب الحق در بخش دیگری از این مصاحبه به تحرکات کنونی آمریکا در عراق اشاره کرد و هدف آمریکا را استقرار مجدد نیروهایش در عراق دانست و گفت: این تحرکات با هدف استقرار مجدد در عراق است نه ترک کشور.

وی در این باره با اشاره به برنامه‌های آمریکا برای آینده عراق تصریح کرد که آمریکا برای حضوری طولانی مدت در عراق برنامه ریزی می‌کند.

السعدی در این رابطه با طرح این سوال «که چگونه می‌توان بین خروج نیروهایی آمریکا و استقرار سامانه پاتریوت در عراق ارتباط ایجاد کرد» تاکید کرد که دولت کنونی آمریکا به صراحت فاش کرد که دولت باراک اوباما در پیدایش داعش نقش دارد.

وی با اشاره به سابقه مبارزاتی ملت عراق تصریح کرد که ملت عراق از نظر تاریخی مخالف اشغالگری است و حضور نیروهای آمریکایی را نمی‌پذیرد و جنایت آنها را رد می‌کند.

السعدی در بخش دیگری از این مصاحبه به دخالت‌های آشکار آمریکا در تشکیل دولت جدید عراق اشاره کرد و تصریح کرد که آمریکا به طور صریح و آشکار در روند سیاسی عراق دخالت می‌کند و فشارهایی برای مامور کردن «عدنان الزرفی» برای تشکیل دولت وجود داشته است.

وی همچنین تصریح کرد که دخالت‌های آمریکا در مسئله مامور کردن الزرفی بسیار روشن است. فشارهای آمریکا بر رئیس جمهور و برخی از نمایندگان وجود دارد تا به تشکیل دولت به ریاست الزرفی رای بدهند.

وی در این راستا با طرح این سوال که « آیا الزرفی نماینده مرجعیت و اراده ملی و گروههای سیاسی عراق است» بعید دانست او بتواند از پارلمان رای اعتماد کابینه‌اش را کسب کند.

به گزارش تسنیم، عدنان الزرفی نخست وزیر مامور تشکیل کابینه روز شنبه شانزدهم فروردین ماه برنامه کابینه خود را به ریاست پارلمان ارسال کرد‎.

برهم صالح رئیس جمهور عراق در تاریخ 16 ماه مارس، عدنان الزرفی رئیس فراکسیون «النصر» به ریاست حیدر العبادی نخست وزیر سابق این کشور و استاندار سابق نجف را به تشکیل کابینه جدید عراق ظرف 30 روز مامور کرد.

 عدنان الزرفی که تابعیت آمریکایی دارد، از ابتدای ماموریتش با مخالفت احزاب و جریان‌های سیاسی شیعی عراق مواجه شده است و لذا بسیاری از کارشناسان به رای اعتماد کابینه وی در پارلمان خوش بین نیستند.

عضو برجسته دفتر سیاسی عصائب اهل الحق در ادامه این مصاحبه با اشاره به برنامه‌ها و خطوط کلی دولت الزرفی که روز شنبه به ریاست مجلس ارائه کرد، گفت: در برنامه دولتی الزرفی  مصوبه پارلمان عراق مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از عراق کاملا نادیده گرفته شده است.

وی با اشاره به تحرکات جریان‌های مخالف که تلاش دارند جریان مقاومت را به سنگ اندازی در تشکیل دولت جدید در عراق متهم کنند، تصریح کرد: ما فرصت زیادی به دیپلماسی عراق دادیم تا نقش خود را ایفا کند ولی نیروهای آمریکایی به جنایت خود در عراق ادامه می‌دهند.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link