عراق| تاکید ائتلاف فتح بر رای اعتماد پارلمان به الکاظمی طی 10 روز- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم «فاضل الفتلاوی» نماینده ائتلاف فتح اعلام کرد که پارلمان جلسه رای اعتماد به کابینه «مصطفی الکاظمی» مامور تشکیل دولت جدید عراق را طی 10 روز برگزار خواهد کرد.

وی در گفتگو با پایگاه خبری المعلومه خاطرنشان کرد که الکاظمی از 3 روز قبل اقدام به انجام رایزنی‌های سیاسی برای انتخاب کابینه وزارتی خود کرده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را معرفی خواهد کرد.

الفتلاوی افزود: فراکسیون‌های شیعه به شکل کامل از مصطفی الکاظمی حمایت می‌کنند و این حمایت را در پارلمان نیز ادامه خواهند داد٬ احزاب سنی و کرد نیز به شکل رسمی حمایت خود را از الکاظمی اعلام کرده‌اند.

نماینده ائتلاف فتح تصریح کرد که کابینه الکاظمی در پارلمان رای اعتماد خواهد گرفت و او هرگز به سرنوشت «عدنان الزرفی» و «توفیق علاوی» دچار نمی‌شود.

از سوی دیگر «باسم الخشان» عضو پارلمان عراق اظهار داشت که «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان با دولت مصطفی الکاظمی دو وزارتخانه را از دست خواهد داد که در این صورت او مجبور می‌شود تا مانع رای اعتماد به کابینه الکاظمی در پارلمان شود.

از طرف دیگر «علی التمیمی» کارشناس حقوقی عراق تاکید کرد که طبق ماده 76 نامزدی مصطفی الکاظمی آخرین مهلت برای معرفی نامزدی نخست‌وزیری بوده و در صورتی که کابینه او نیز به فرجام نرسد؛ رئیس‌جمهور مجبور است پارلمان را منحل کرده و کشور به سمت انتخابات زودهنگام می‌رود.

التمیمی تصریح کرد که ماده 76 قانون اساسی به رئیس‌جمهور اجازه می‌دهد تا 3 بار نامزد نخست‌وزیری را معرفی کند.

وی اضافه کرد که نامزدی مصطفی الکاظمی آخرین فرصت قانونی برای معرفی نخست‌وزیر تلقی شده و او 30 روز فرصت دارد تا کابینه خود را معرفی کند که در غیر این صورت رئیس‌جمهور باید پارلمان را منحل کرده و انتخابات زودهنگام پارلمانی طی 60 روز برگزار شود.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link