عراق|گفت‌وگوی صالح با سران کشورهای عربی و اسلامی/ زمان سفر الکاظمی به عربستان و آمریکا- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه السومریه، بر اساس بیانیه دفتر رئیس جمهوری عراق، برهم صالح در تماس تلفنی با عبدالله دوم پادشاه اردن، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، هیثم بن طارق آل سعید سلطان عمان، ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین و شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح ولیعهد کویت، عید سعید قربان را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که این مناسبت مبارک، خیر و برکت و رفاه را برای کشورها و ملتهای دوست و برادر به همراه داشته باشد.

سران کشورهایی که برهم صالح با آنها گفتگو کرد، نیز امنیت، ثبات و رفاه را برای مردم عراق آرزو کردند.

این بیانیه آورده است در این تماسهای تلفنی، راههای گسترش روابط میان عراق و کشورهای یاد شده و اهمیت تقویت امنیت منطقه ای و ضرورت هماهنگی و فعالیت مشترک در راستای خدمت به شکوفایی و پیشرفت ملتها بررسی شد.

بیانیه دفتر برهم صالح افزود همچنین در این گفتگوی تلفنی بر ضرورت احترام به حاکمیت کشورها و امنیت آنها به عنوان مصلحت مشترک همه که منجر به ثبات منطقه می شود، و نیز همکاری برای مقابله با ویروس کرونا و جلوگیری از تاثیرات اپیدمی و شیوع آن تاکید شد.

زمان سفر الکاظمی به عربستان و آمریکا

خبر دیگر اینکه احمد ملال طلال سخنگوی نخست وزیر عراق از جزئیات جدید درباره تحقیقات مربوط به ترور هشام الهاشمی کارشناس امنیتی و نیز سفر مصطفی الکاظمی به کشورهای عربستان و آمریکا خبر داد.

احمد ملال طلال گفت مسئله هشام الهاشمی به سبب سرنخ های پیچیده زمان طولانی را به خود اختصاص داد و دولت برای روشن شدن نتایج تحقیقات جدی است.

وی درباره سفر قریب الوقوع مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به عربستان سعودی و آمریکا اظهار داشت : سفر به عربستان به سبب وضعیت جسمانی ملک سلمان بن عبدالعزیز به تاخیر افتاد و ما خوشحالیم که وی این وضعیت را پشت سرگذاشت و از بیمارستان مرخص شد و منتظر طرف سعودی هستیم تا زمان جدیدی را برای سفر الکاظمی مشخص کند.

این سخنگو افزود دومین سفر هم منتظر تعیین زمان آن از سوی ایالات متحده آمریکا هستیم.

وی درباره تعهدات دولت الکاظمی گفت دولت کنونی متعهد است انتخابات پارلمانی را طی یک سال از زمان مکلف شدن برگزار کند و این درخواست اساسی از خواسته های تظاهرات کنندگان است و دولت برای فراهم کردن فضای سیاسی و امنیتی مناسب برای برگزاری انتخابات زودهنگام تلاش خواهد کرد که این رویکرد مورد حمایت قوه مقننه(پارلمان) و گروههای ملی است.

این سخنگو تصریح کرد دولت بر انعطاف پذیری در سطح عربی و بین المللی بر اساس منافع مشترک و عدم دخالت در امور داخلی پافشاری می کند.

روز پنجشنبه مصطفی الکاظمی اعلام کرد که دولت همچنان بر برگزاری انتخابات زودهنگام تاکید می کند.

اظهارات الکاظمی در دیدار با رئیس و اعضای کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق بیان شد که طی آن مسئله برگزاری انتخابات زودهنگام و آماده سازی برای آن و نیز فراهم شدن شرایط ویژه برگزاری آن در زمانی که بعداد اعلام شود، بررسی شد.

الکاظمی، پارلمان را تشویق کرد تا قانون انتخابات را در یک زمان کوتاه و سریع به عنوان شروط برگزاری انتخابات در فضاهای سالم تصویب کند.

از سوی دیگر جلیل عدنان خلف رئیس کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق گزارشی از آمادگی های این نهاد برای برگزاری انتخابات زودهنگام و شرایط برگزاری موفق آن ارائه کرد.

مصطفی الکاظمی شامگاه جمعه در سخنانی، زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام را ششم ژوئن 2021 اعلام کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link