عراق|واکنش ریاست جمهوری به تجاوز جدید ترکیه/ درخواست نماینده پارلمان از شورای امنیت- اخبار آسیای غربی – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در بیانیه ریاست جمهوری عراق آمده است : ما تجاوز آشکار ترکیه که با جنگنده های خود منطقه سید کان در اقلیم کردستان را هدف قرار داد، محکوم می کنیم.

تجاوزات نظامی مکرر ترکیه به اراضی عراق نقض خطرناک حاکمیت عراق و مغایرت آشکار با قوانین و مقررات بین المللی و روابط حسن همجواری است و ما ضمن محکوم کردن این اقدامات تجاوزکارانه که منجر به شهادت چند شهروند بی دفاع و افسرانی از گارد مرزی شجاع شد، خواستار توقف فوری این تجاوزات و نشستن پای میز گفتگو و تفاهم برای حل مشکلات مرزی میان دو کشور همسایه و از راه های مسالمت آمیز به گونه ای هستیم که امنیت و ثبات منطقه را حفظ کند.

سخنگوی دفتر سیاسی جنبش الصادقون هم خواستار متوقف شدن بی احترامی و تجاوز ترکیه به حاکمیت عراق شد.

محمود الربیعی در بیانیه ای اعلام کرد اقدام ارتش ترکیه در ارتکاب جنایت زشت در کشتن دو فرمانده نظامی عراق و راننده آنها از نیروهای گارد مرزی در منطقه سیدکان در استان اربیل در شمال عراق را محکوم و بر ضرورت پایان دادن به نقض حاکمیت عراق و کم اهمیت شمردن خون عراقی ها که دولت به دلایل نامشخص در برابر آن سکوت کرده، تاکید می کنیم.

الربیعی خاطر نشان کرد بسنده کردن به محکومیت سبب تشویق متجاوزان خواهد شد.

ائتلاف الفتح هم خواستار فراخوانده شدن سفیر عراق از ترکیه و نیز تسلیم یادداشت اعتراض به دولت ترکیه به سبب تجاوزات به حاکمیت عراق در پی بمباران شهر سیدکان شد.

فاضل جابر از نمایندگان ائتلاف الفتح در گفتگو با پایگاه خبری المعلومه گفت سکوت دولت بغداد و پارلمان و دولت اقلیم کردستان عامل تجاوزات مکرر ترکیه به حاکمیت کشور است و دولت باید موضع قاطعی در برابر حمله هوایی اخیر ترکیه اتخاذ کند.

درخواست از شورای امنیت برای توقف تجاوزات ترکیه

معاون اول رئیس پارلمان عراق خواستار دخالت فوری شورای امنیت سازمان ملل برای توقف تجاوزات ترکیه به حاکمیت عراق و نیروهای حافظ مرزهای این کشور شد.

حسن کریم الکعبی تصریح کرد تجاوزات ترکیه می تواند به روابط تاریخی عراق و ترکیه کاملا آسیب برساند.

الکعبی در بیانیه ای خاطر نشان کرد ادامه تجاوزات نیروهای ترکیه همچنان ادامه دارد که آخرین مورد آن هدف قرار دادن یک خودروی نظامی گارد مرزی عراق در منطقه سیدکان در استان اربیل با چند کشته بود.

الکعبی از دولت خواست با فراخواندن سفیر ترکیه در بغداد یادداشت اعتراض شدیداللحنی را به وی ارائه کند. وی تصریح کرد ادامه تجاوزات ترکیه، نقض آشکار تمام اصول منشور سازمان ملل و قوانین بین المللی و قطعنامه های مربوطه شورای امنیت است و شورای امنیت باید فورا برای توقف تجاوزات مکرر ترکیه و تاکید بر لزوم احترام به اصول حسن همجواری دخالت کند.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link