ظریف: فاجعه سردشت جلوه‌ای از انسانیت و وحشی‌گری بود/ آمریکا مبانی بشری را رعایت نمی‌کند- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، کنگره ملی «تجلیل از قربانیان حقوق بشر آمریکایی» عصر امروز با حضور سعید اوحدی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعی از جانبازان برگزار شد. در این دیدار محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در ارتباطی تصویری با این کنگره صحبت کرد. 

ظریف در ابتدای صحبت‌های خود با اشاره به فاجعه سردشت گفت: در فاجعه سردشت 2 جلوه از انسانیت و وحشی‌گری را به وضح می‌بینیم. وجهی از آن انسانیت و قدرت ایثارگرانی است که با مقاومت و تحمل رنج و درد بمباران شیمیایی هیچ‌گاه از دایره انسانیت خارج نشدند و مقابله به مثل نکردند و این افتخار را برای جمهوری اسلامی ثبت کردند که ما در مقابله با ظلم و وحشی‌گری از اصول انسانی خود تخطی نمی‌کنیم.

وی افزود: سازمان ملل متحد هم نگرانی جمهوری اسلامی درباره استفاده از سلاح شیمیایی توسط عراق و هم ادعاهای عراقی‌ها مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی از سلاح شیمیایی استفاده کرده است را چندین بار بررسی کرد و در تمام این بازرسی‌ها به این نتیجه متقن رسیدند که طرفی که از سلاح شیمیایی استفاده کرده است صدام بوده و جمهوری اسلامی حتی برای بازدارندگی هم از این سلاح استفاده نکرده است. این وجهه بسیار زیبا از سردشت است. 

وزیر امور خارجه با اشاره به بعد دیگر سردشت گفت: سردشت نقطه اوج وحشی‌گری از سوی رژیم صدام نیز بود. وحشی‌گری که برای رسیدن به اهداف نامشروع خود از هیچ قانونی تبعیت نمی‌کند و هیچ محدودیتی را به رسمیت نمی‌شناسد و صرفاً برای اینکه به اهدافش برسد، از انواع روش‌های غیرانسانی استفاده می‌کند. سردشت نقطه اوج وحشی‌گری صدام و حلبچه نقطه اوج وحشی‌گری او در عراق بود. البته به همین موارد نباید اکتفا کرد، از سال 1363 رژیم عراق استفاده از سلاح شیمیایی را در جبهه‌ها شروع کرد و جمهوری اسلامی بارها این موضوع را به مجامع بین‌المللی، سازمان ملل متحد و شورای امنیت اعلام کرد اما متاسفانه قدرتمندان که همه منافع خود را در حمایت از رژیم متجاوز می‌دیدند، سکوت کردند. دبیرکل وقت سازمان ملل متحد که در آن زمان حداقل بویی از انسانیت برده بود، چند هیئت بازرسی به ایران فرستاد و برای همه این هیئت‌ها ثابت شد که رژیم عراق از سلاح شیمیایی استفاده کرده است. اگرچه این گزارش‌ها پشت سرهم منتشر می‌شد اما سازمان ملل متحد هیچ‌گاه اقدامی نکرد. شورای امنیت در قبال این وحشی‌گری و سایر اقدامات خلاف قانون صدام از جمله بمباران مناطق غیرنظامی و کشتن مردم هیچ گاه اقدام به محکومیت متجاوز نکرد. 

ظریف با اشاره به سخنان دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: بعد از اینکه دبیر کل سازمان ملل متحد تجاوز عراق در جنگ ایران و عراق را به صورت رسمی اعلام کرد اما شورای امنیت که تحت تأثیر قدرت‌های بزرگ و سلطه‌گر بود تجاوز عراق را محکوم نکرد واقعیت رفتار قدرت‌های سلطه گر در شورای امنیت مشخص شد. البته با تلاش‌های دستگاه دیپلماسی ایران جنایتی که در سردشت و حلبچه رخ داده بود به جهانیان ثابت شد. اکنون آمریکایی‌ها نیز همان  روش قبلی را ادامه می‌دهند و در تامین داروهای مورد نیاز قربانیان شیمیایی، جانبازان و بیماران مختلف از طریق تحریم‌های غیرانسانی مانع ایجاد می‌کنند. البته ادعا می‌کنند که نگران مقررات بین‌المللی هستند که همان وقت هم چنین ادعایی را می‌کردند. همه ما شاهد بودیم که به خاطر محدودیت‌هایی که در تعاملات بانکی ایجاد کردند، در تامین دارو چه اتفاقاتی افتاد. البته همان طور که جمهوری اسلامی ایران توانست با سلاح شیمیایی آنان مقابله کند در برابر تحریم‌ها نیز مقاومت کرد. 

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از صحبت‌های خود تاکید کرد: دولت آمریکا نه در سلاح شیمیایی مبانی بشری را می‌شناسند، نه در تحریم، نه در تروریسم اقتصادی، نه در تروریسم کور خود و نه در تروریسم  بین و روشن علیه مقاومت و مردم ایران و عراق و علیه سرداران مبارزه با تروریسم همانطور که در ترور سردار بزرگ ما شهید سلیمانی و شهید ابومهدی مهندس و سایر همرزمانشان مشاهده کردید مبانی بشری را رعایت نمی‌کند. البته آنچه که از رفتار آمریکا دیدیم واقعیتی مستمر در تاریخ 40 ساله بعد از انقلاب است و قبل از آن هم مردم ویتنام، فلسطین و … این جنایت‌ها را لمس کرده بودند اگرچه مردم ایران در جنگ تحمیلی و تحریم واقعا شاهد این حرکت‌ها بودند. امیدوارم که توانمندی و مقاومت و ایمان مردم ما را از این مرحله عبور دهد. 

انتهای پیام/ 

[ad_2]

Source link