ظریف: شکست فلاکت‌بار آمریکا در شورای امنیت با فضاسازی جبران نمی‌شود- اخبار آمریکا – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز شنبه در پیامی توئیتری تأکید کرد که آمریکایی‌ها نمی‌توانند با مطرح کردن ادعای پوچ و بی‌ارزش توقیف محموله‌های سوخت متعلق به ایران، شکست فلاکت‌بار خود در تصویب قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران را جبران کنند.

ظریف در واکنش به اظهارات مقامات آمریکایی، در توئیتر نوشت: اکنون «دزدان دریای کارائیب» برای خودشان قاضی و دادگاه دارند. برایشان متأسفم که محموله‌ای که غارت کرده‌اند، متعلق به ایران نبوده است. محموله سوخت به قیمت فوب خلیج فارس فروخته شده است.»

وی افزود: «نه کشتی و نه پرچم آن هیچ‌یک متعلق به ما نبوده است. جوسازی‌های پوچ و بی‌ارزش، [افکار عمومی] را از شکست فلاکت‌بار اشتباهات دیپلماتیک آمریکا در شورای امنیت منحرف نمی‌کند.»

در نخستین ساعات بامداد روز شنبه 25 مردادماه به وقت تهران، با شمارش آرای اعضای شورای امنیت در مورد قطعنامه پیشنهادی دولت آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی بین‌المللی علیه ایران مشخص شد که این قطعنامه تنها دو رأی مثبت (از جانب خود آمریکا و جمهوری دومینیکن) کسب کرده و آمریکا در اقدام ضد ایرانی خود شکست شدیدی خورده است.

ساعاتی پیش از مشخص شدن نتیجه نهایی رأی‌گیری مجازی در شورای امنیت سازمان ملل، وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای مدعی شد که دولت متبوعش 4 نفتکش حامل محموله‌های نفت متعلق به ایران را توقیف کرده است.

یک مقام کشورمان روز گذشته ادعاهای مطرح شده از سوی وزارت دادگستری آمریکا را تلاشی برای فضاسازی غیرواقعی و قدرت سازی دروغین برای آمریکا عنوان کرد و خاطر نشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران همانگونه که بارها اعلام کرده است به هرگونه اقدام خصمانه برای محدود سازی حقوق قانونی خود واکنش متقابل نشان خواهد داد و تاکنون به هیچ کشوری اجازه اقداماتی از این دست را نداده است.

گفتنی است کشتیهای نفتکش ایرانی حامل بنزین صادراتی فروخته شده به ونزوئلا حدود 2 ماه قبل و علی‌رغم تهدیدات مکرر آمریکا محموله های خود را در بنادر کشور ونزوئلا تخلیه کردند و به جمهوری اسلامی ایران بازگشتند.

انتهای پیام/.

انتهای پیام/.

 

[ad_2]

Source link