طرح 2 فوریتی مجلس برای حمایت از خانوارهای نیازمند / تدوین بسته جامع برای 5 دهک پایین جامعه- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ملکان، به نقل از دفتر ارتباطات مردمی نماینده ملکان در مجلس، سیدعلی موسوی با اشاره به طرح دو فوریتی‌اش برای حمایت معیشتی از خانوارهای نیازمند اظهار داشت: درباره تهیه این طرح با تعداد زیادی از نمایندگان، کارشناسان و متخصصین جلسات مستمر داشته و تلاش کردیم کاری جامع انجام دهیم چرا که حمایت از اقشار نیازمند را برای خود وظیفه  می‌دانیم.

وی با بیان اینکه بررسی نیازمندی‌های اقشار ضعیف جامعه و احصاء دغدغه‌ها و نگرانی‌های آن را در طرح دو فوریتی برای حمایت معیشتی از خانوارهای نیازمندان دیده‌ایم، تصریح کرد: در طرح‌های پیشین فقط یک موضوع در مجلس مانند کالاهای اساسی مصوب شده بود که همگی آنها یک ماده‌ای و یا یک فوریتی بود اما تلاش داشت به همراه تعدادی از نمایندگان برای حمایت جدی‌تر از خانوارهای نیازمند کاری اساسی‌تر انجام دهیم و به همین دلیل کوشیده‌ایم تا این حمایت را در ابعاد مختلف از خانواده‌های مستضعف تسری دهیم.

نماینده ملکان در مجلس گفت: بر اساس این طرح 5 دهک پایین جامعه که در مضیقه و فشار قرار دارند مورد حمایت دولت و مجلس قرار خواهند گرفت.

موسوی با بیان اینکه مجلس یازدهم که مجلسی انقلابی است بنای نمایندگان پیروی از مکتب قاسم سلیمانی است به همین دلیل تلاش داریم تا جایی که مشکل بحران را مشاهده کردیم با ورود عملیاتی به این موضوع، معضل را حل و فصل کرده و گره‌گشا باشیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: آقای ‌نیکزاد نائب رئیس مجلس کمک زیادی برای در دستور قرار گرفتن این طرح دوفوریتی در جلسه هفته آتی مجلس داشته‌اند و ضمن حمایت از این طرح تلاش زیادی کردند تا سرانجام لازم را پیدا کنند و چون منافع این طرح شامل نیازمندان و محرومان می‌شود تعداد زیادی از نمایندگان از آن حمایت کردند.

نماینده ملکان در مجلس با بیان اینکه در این طرح 4 هدف اصلی را دنبال کردیم، گفت: قرار است تمام نیازهای ضروری یک خانوار نیازمند در قالب یک طرح در برگرفته شود و بر همین اساس جامعه دهک ما 5 دهک پایین جامعه است.

موسوی افزود:در قالب این طرح کالاهای اساسی و ضروری یک خانواده شامل برنج، مرغ، گوشت، تخم مرغ و روغن را در نظر گرفته‌ایم ضمن اینکه حمایت از این اقشار نیازمند را در حوزه انرژی هم دنبال کرده‌ایم به طوری که برخی خانوارهای مستضعف دغدغه پرداخت قبوض آب، گاز و برق خود را دارند و به همین دلیل سعی کردیم با اقدامات حمایتی نگرانی آنها را در این حوزه رفع کنیم.

وی با بیان اینکه برای هر کدام از تامین نیازهای این خانوارها منابع مالی لازم را پیش‌بینی کرده‌ایم و بر همین اساس نگرانی دولت را بر اساس اصل 75 قانون اساسی را رفع کرده‌ایم که دولت بهانه نبود منابع اعتباری و بودجه‌ای آن را اعلام کند و به همین دلیل تلاش کردیم از ظرفیت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد مستضعفان استفاده کنیم.

نماینده ملکان در مجلس گفت: ‌برای اینکه میزان مصرف آب، برق و گاز خانوارهای نیازمند افزایش زیادی پیدا نکند تخفیف‌های زیادی را در میزان مصرف آنها در نظر گرفته‌ایم و به همین دلیل از یارانه پرداختی 5 دهک بالای جامعه مبلغی را برای تامین یارانه انرژی خانوارهای 5 دهک پایین جامعه در نظر گرفته‌ایم که عملا این کار بخشی از مالیاتی است که افراد ثروتمند جامعه به عنوان سهم‌شان به نیازمندان می‌پردازند.

موسوی تصریح کرد: بند سوم این طرح مربوط به ودیعه مسکن و مشکلات مستاجران است. همچنین بند چهارم مربوط به دارو است به طوری که خانوارهایی که مشکلات درمانی و دارویی دارند با تصویب این طرح دو فوریتی دغدغه‌هایشان کاهش پیدا خواهد کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره تعداد امضای این طرح گفت:‌این طرح در مدت زمان کوتاهی که در سامانه بارگذاری شده بود توانسته بود حد نصاب امضاها را داشته باشد و با آنکه فقط 5 دقیقه این طرح در سامانه بارگذاری شده بود اما ظرف همین مدت کوتاه 40 امضا را دریافت کرد که نشان دهنده نگاه ویژه مجلس یازدهم به حمایت از اقشار ضعیف و نیازمند است.

نماینده ملکان در مجلس خاطرنشان کرد: در طرح دوفوریتی مذکور، مسکن،‌کالای اساسی، دارو و انرژی خانوارها را مدنظر قرار داده‌ایم.

موسوی در پایان گفت: ‌امیدوارم با تصویب دو فوریتی این طرح بتوانیم بخشی از مشکلات مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر جامعه را گره‌گشایی کرده و از دغدغه آنان بکاهیم. این در حالی است که تعداد زیادی از خانوارهای نیازمند و مستضعف چشم انتظار کمک‌های جامعه هستند.

انتهای پیام/115/ع

[ad_2]

Source link