طرحی که ماندگاری و سرمایه‌گذاری در روستاها را افزایش داد / کنترل مهاجرفرستی با اجرای طرح‌ هادی + فیلم- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

محمدرضا شاملو در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم  در اراک‌ با اشاره به اجرای طرح هادی در کشور اظهار داشت: هدف نخست طرح هادی تامین زمینه‌ مناسب برای توسعه روستاها بوده و قبل از اینکه به دنبال مهاجرت معکوس باشیم به دنبال پیشگیری از انجام مهاجرت هستیم.

وی افزود: در دو مرحله از طریق مراکز علمی و دانشگاه‌ها نتایج طرح‌ها را مورد مطالعه قرار دادیم به طوری که در روستایی که چند سال گذشته طرح در آن انجام شده چه تغییراتی داشته بنابراین در استان‌ها هم تعدادی روستاها را به عنوان جامعه آماری بررسی کردیم و از هر شهرستان حداقل یک روستا را مورد مطالعه قرار دادند.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن ادامه داد: با بررسی‌ها به نتایج بسیار خوبی رسیدیم و می‌توان گفت که طرح هادی یک طرح فرابخشی است که برای رسیدن به موفقیت صددرصدی، نیازمند هماهنگی جمعی است، متاسفانه در مسائل روستایی یکی از آفت‌هایی که روستاها با آن مواجه هستند جزیره‌ای عمل کردن دستگاه‌ها است.

شاملو تصریح کرد: نهادها و دستگاه‌هایی که در امر روستاها دخیل هستند عمدتا در چارچوب نگاه بخشی خود فعالیت می‌کنند و عارضه‌ای که برای کشور داشته این که علی‌رغم همه سرمایه‌گذاری‌هایی که در روستاها شده بازدهی سرمایه‌گذاری و نتایج آن کمتر است درحالی که اگر هماهنگی جمعی وجود داشت می‌توانستیم به نتایج بهتری دست یابیم.

وی عنوان کرد: طرح هادی در کمیته‌ای که همه دستگاه‌های مسئول در روستا حضور دارند تصویب می‌شود، بعضی از دستگاه‌ها ممکن است به وظایف خود عمل کنند و تعدادی هم عمل نکنند.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن با اشاره به دو مرحله ارزیابی اثرات اجرای طرح‌های هادی گفت: در روستاهایی که این طرح فراگیر اجرا شده عمدتا جلوی مهاجرفرستی گرفته شده و در تعداد قابل توجهی از روستاها مهاجرت معکوس اتفاق افتاده و در تعداد بسیار بالایی از روستاها بیش از 70 درصد مهاجرفرستی کنترل شده که در واقع مزیت بزرگی است.

شاملو بیان کرد: سرمایه‌گذاری در این روستاها عمدتا در بخش خصوصی و سازمان‌های دولتی افزایش یافته است، کارمند دولت که باید در روستا به هر دلیلی زندگی کند باید محیط مناسبی وجود داشته باشد بنابراین در نقاطی که این طرح اجرا شده رغبت برای ماندگاری و سرمایه‌گذاری ایجاد شده است.

وی افزود: از جمله اهداف این طرح تسهیل در شبکه تردد و رفت و آمد مردم، ارتقا شاخص‌های بهداشتی در روستا، توجه به فضاهای عمومی روستاها و سایر موارد بوده است، قشر جوان که متاسفانه در تعدادی از روستاها کم شده و در واقع روستاها به خانه سالمندان تبدیل شده اما در نقاطی که این طرح ایجاد شده حضور قشر جوان مشهود است و سبب رشد و شادابی روستا شده است.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن خاطرنشان کرد: طرح هادی از نظر اعتبارات پرهزینه است و در سال حدود 4 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم در حالی که تخصیص از اعتبارات در شرایط بسیار خوب حدود 30 درصد بوده و علی‌رغم محدودیت منابع مردم علاقه زیادی به این طرح‌ها پیدا کردند.

شاملو بیان کرد: در کشور اجرای طرح هادی تبدیل به خواست عمومی در روستاها شده که نشان از اثرگذاری طرح و استقبال از آن دارد به طوری که مردم شکایت دارند از این که چرا در روستای ما طرح اجرا نمی‌شود باید توجه کرد که تعدادی در اولویت اصلی هستند، خوشبختانه در سال‌های اخیر مردم و نهادها از جمله دهیاری‌ها و غیره همکاری خوبی دارند.

وی ادامه داد: در 4 سال گذشته 12 هزار کیلومتر شبکه معابر روستایی و حدود 96 میلیون مترمربع از معابر روستایی آسفالت شده و میانگین در سال حدود 3 هزار کیلومتر است، در روستاها تعویض معابر روستایی، جا به جایی شبکه برق و اصلاح شبکه آب، بدنه‌سازی ساختمان و سایر موارد انجام می‌شود.

انتهای پیام/713/ش

[ad_2]

Source link