ضرورت غربالگری جهت‌دار برای شناسایی مبتلایان کرونا/ تشریح نظام جامعه‌نگر خوشه‌ای- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم

[ad_1]

دکتر عباس مسجدی آرانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا بر ضرورت انجام غربالگری جهت‌دار برای شناسایی بیماران مبتلا به ویروس کرونا تأکید و اظهار کرد: پس از این غربالگری افراد مورد نیاز در بیمارستانها بستری شده و افرادی که در منزل امکان درمان آنها وجود دارد، در منازل خود قرنطینه شوند و تحت درمان قرار گیرند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور افزود: در حال حاضر ظرفیت خوبی از نیروهای بسیج وجود دارد و مناسب است که وزارت بهداشت از ظرفیت نیروهای بسیج و جهادی استفاده کند و با زون‌بندی مناطق، کار غربالگری از ساکنان هر منطقه توسط یک نیروی بسیجی یا جهادی صورت گیرد.

وی تصریح کرد: به طور مثال در این پایش می‌توان، با هر فرد چندین بار تماس برقرار کرد و علائم خاص مربوط به بیماری کرونا را از آن شخص پرسید و در صورت ادامه‌دار بودن علائم یا افزایش آنها، شخص مذکور را به مراکز درمانی معرفی کرد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در صورت انجام این کار، در حقیقت نقشه کشور را خواهیم داشت و افراد مبتلا را نیز شناسایی می‌کنیم و مابقی افراد نیز می‌توانند به کار عادی خود ادامه دهند.

مسجدی آرانی تأکید کرد: با انجام این کار، در صورت آغاز فعالیتها، می‌توان اطمینان حاصل پیدا کرد که فرد مبتلا بین جمعیت حضور ندارد که سایر افراد را آلوده کند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، سامانه 4030 که در حال حاضر مشغول غربالگری است را کافی ندانست و بیان کرد: در حال حاضر گفته می‌شود که حدود 67 میلیون نفر در کشور غربالگری شده‌اند در صورتیکه این کار با خوداظهاری صورت گرفته و پیگیری بعد از آن نیز زیاد به صورت جدی انجام نشده است.

این مقام مسئول افزود: غربالگری باید جهت‌دار و فعال انجام شود، سؤالات مشخص از هر فرد در طرح جامعه‌نگر می‌تواند برای چندین بار و در فواصل چند روزه تکرار شود؛ نظام خوشه‌ای به این نحو است که از پایین تشکیل شده و در رأس هرم فرماندهی آن صورت می‌گیرد که چه فردی قرنطینه خانگی شود، بستری باشد یا دیگر اقدامات انجام شود.

وی متذکر شد: در حال حاضر بعضاً افراد ناقل و مبتلا به این بیماری شناسایی نشده‌اند و ممکن است این افراد بیماری را به دیگران انتقال دهند اما در این مدل فعال مذکور، به محض تشخیص فرد مبتلا، اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link