سی‌ان‌ان: نیروهای آمریکایی در منطقه از ترس رزمایش سپاه در پناهگاه خوابیدند- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، شبکه خبری سی‌ان‌ان امروز سه‌شنبه گزارش داد که پایگاه‌های آمریکایی در امارات، قطر و کویت شب گذشته به دلیل برگزاری رزمایش بزرگ دریایی و موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز، به حالت آماده‌باش کامل در آمده‌اند.

این منابع آگاه به سی‌ان‌ان گفته‌اند که شدت نگرانی مقامات نظامی آمریکا در منطقه از رزمایش بزرگ موشکی-دریایی سپاه پاسداران به حدی بوده است که از نیروهای نظامی مستقر در پایگاه‌های آمریکایی در امارات، قطر و کویت خواسته شده که برای ساعاتی در پناهگاه بمانند.

سی‌ان‌ان مشخصاً از پایگاه‌های نظامی «العدید قطر» و «الظفره» امارات به عنوان پایگاه‌هایی که شب گذشته برای مدت کوتاهی در حالت آماده‌باش کامل قرار گرفته‌اند، نام برده است؛ اما برخی گزارش‌ها –از جمله گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی در خاورمیانه- حاکی از این است که پایگاه‌های آمریکایی دیگری نیز شب گذشته چنین وضعیتی داشته‌اند.

به گفته خبرنگار سی‌ان‌ان، این تصمیم پس از آن اتخاذ شده که داده‌های اطلاعاتی از شلیک یک فروند موشک بالستیک ایرانی –که بنابر ادعای آمریکایی‌ها احتمالاً به سمت این پایگاه‌ها بوده- خبر داده‌اند.

مقامات آمریکایی به سی‌ان‌ان گفته‌اند که در نهایت هیچ موشکی به پایگاه‌های آمریکایی برخورد نکرده، اما آنها اقدامات احتیاطی را در این زمینه رعایت کرده‌اند.

صبح امروز سه‌شنبه روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مرحله نهایی رزمایش بزرگ و  مشترک پیامبر اعظم(ص)14 با مشارکت نیروی دریایی و نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با رمز مقدس «یا علی‌بن ابی‌طالب(ع)» از صبح امروز (سه‌شنبه) در منطقه عمومی استان هرمزگان، غرب تنگه هرمز و خلیج فارس تا عمق کشور، در عرصه‌های زمین، هوا، دریا و فضا آغاز شده است.

در مرحله نهایی این رزمایش یگان‌های موشکی، شناوری و پهپادی نیروی دریایی سپاه و یگان‌های موشکی، پهپاد و راداری نیروی هوافضای سپاه به اجرای عملیات و سناریوهای رزمایش می‌پردازند.

اجرای عملیات تهاجمی موشکی، شناوری و پهپادی علیه مواضع دشمن، عملیات مین‌ریزی آفندی و قطع خطوط مواصلاتی شناورهای دشمن فرضی، اجرای عملیات رزم موشکی توسط بالگرد و شلیک موشک‌های ساحل به دریا در مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم(ص) سپاه به اجرا در می‌آید.

در این رزمایش برای نخستین بار عملیات رصد منطقه رزمایش با استفاده از تصاویر ارسالی از ماهواره نور صورت می‌گیرد.

ساعاتی پس از انتشار خبر آغاز مرحله نهایی رزمایش موشکی-دریایی سپاه پاسداران با نام مبارک پیامبر اعظم (ص)14، «ربکا رباریچ» سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که در بحرین مستقر است در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتد پرس مدعی شد که رزمایش بزرگ موشکی- ، یک رزمایش تهاجمی است که هدف ارعاب [متحدان آمریکا] را دنبال می‌کند.

سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در واکنش به رزمایش بزرگ نیروهای دریایی و موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز ادعا کرد: «نیروی دریایی آمریکا و شرکایش تمرینات دفاعی برگزار می‌کنند تا امنیت دریایی در منطقه را به‌منظور حمایت از تردد آزاد دریایی ارتقا دهند؛ در حالی که ایران تمرینات تهاجمی برگزار می‌کند و سعی در قلدری و ارعاب [متحدان آمریکا در منطقه] دارد.»

این مقام آمریکایی همچنین رزمایش بزرگ سپاه پاسداران در آب‌های مجاور کشور ایران را «رفتارهای بی‌ملاحظه و غیرمسئولانه» خواند و مدعی شد که نیروی دریایی آمریکا تحرکات ایران در منطقه را زیر نظر دارد.

وی افزود: «این رزمایش عملیات نیروهای ائتلاف [آمریکایی] در منطقه را مختل نکرده و هیچ تأثیری بر تردد کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز و آب‌های اطراف آن نداشته است.»

در عین حال، شبکه خبری فاکس‌نیوز دقایقی پیش به نقل از منابع آگاه مدعی شد که دست‌کم 3 موشک ایرانی در آب‌های نزدیک به پایگاه‌های الظفره امارات و العدید قطر فرود آمده و فاصله محل فرود آمدن این موشک‌ها تا پایگاه‌های مذکور به اندازه‌ای نزدیک بوده که موجب نگرانی فرماندهان مربوطه شده است.

در همین حال مقامات آمریکایی به سی‌ان‌ان گفته‌اند که در نهایت هیچ موشکی به پایگاه‌های آمریکایی برخورد نکرده، اما آنها اقدامات احتیاطی را در این زمینه رعایت کرده‌اند.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link