سی‌ان‌ان: دولت آمریکا با هواپیماهای جاسوسی اعتراضات اخیر را رصد می‌کرده است- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، شبکه خبری سی‌ان‌ان روز پنج‌شنبه فاش کرد که دولت آمریکا در بحبوحه اعتراضات به قتل «جورج فلوید»، با استفاده از هواپیماهای جاسوسی گارد ملی و پلیس فدرال این کشور اعتراضات در برخی شهرهای این کشور را رصد می‌کرده است.

سی‌ان‌ان در گزارش خود به یک هواپیمای جاسوسی «سسنا» اشاره کرده است که در روز دوشنبه اول ژوئن (12 خرداد) دست‌کم 20 بار به دور کاخ سفید چرخیده است.

بر اساس گزارش سی‌ان‌ان، این هواپیمای جاسوسی تنها یکی از چندین فروند هواپیمای جاسوسی -اعم از سرنشین‌دار یا بدون سرنشین- بوده است که هفته گذشته در اوج اعتراضات به قتل جورج فلوید توسط پلیس، بر فراز شهرهای واشنگتن، مینیاپولیس و لاس‌وگاس به پرواز درآمده و از معترضان جاسوسی کرده‌اند.

سی‌ان‌ان با استناد به داده‌های سامانه ADS_B که برای شناسایی و رهگیری هواپیماها به کار می‌رود، اعلام کرده است که در شامگاه دوم ژوئن (14 خرداد) یک فروند هواپیمای توربوپراپ مترولاینر از نوع RC-26B که نیروهای پلیس فدرال آمریکا و گارد ملی این کشور برای عملیات‌های شناسایی در زمینه مبارزه با مواد مخدر از آن استفاده می‌کنند، بیش از 50 بار در یک باز زمانی چهارساعته بر فراز واشنگتن چرخیده و روز بعد نیز در آسمان واشنگتن مشاهده شده است.

همین نوع هواپیما که قادر به تصویربرداری حرارتی در روز و شب برای رصد کردن فعالیت‌های قاچاقچیان مواد مخدر است،  در روزهای دوم و سوم ماه ژوئن (14 و 15 خرداد) بر فراز شهر لاس‌وگاس نیز دیده شده است.

تنی چند از نمایندگان کنگره آمریکا روز سه‌شنبه طی نامه‌ای به پلیس فدرال، اداره مبارزه با مواد مخدر، گمرک و حفاظت مرزی و گارد ملی، از به‌کارگیری هواپیماهای جاسوسی برای رصد کردن اعتراضات انتقاد کردند. آنها در این نامه هشدار دادند که هواپیماهای جاسوسی پلیس فدرال آمریکا که برای رصد کردن معترضان مورد استفاده قرار گرفته‌اند احتمالاً مجهز به دستگاه‌های ویژه جمع‌آوری اطلاعات تلفن همراه بوده‌اند.

دو هفته قبل یک افسر سفیدپوست در آمریکا یک مرد سیاه‌پوست غیرمسلح را در شهر مینیاپولیس به قتل رساند و پس از آن ایالت مینه‌سوتا و چندین ایالت دیگر آمریکا شاهد برگزاری تظاهرات گسترده مردمی در اعتراض به تبعیض و همچنین رفتار نژادپرستانه و وحشیانه پلیس با سیاهپوستان بوده است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از زمان شروع اعتراضات تاکنون چندین بار به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم معترضان را تهدید کرده است. وی اصرار دارد که برای سرکوب اعتراضات، علاوه بر نیروهای پلیس و نیروهای گارد ملی آمریکا از نیروهای ارتش نیز استفاده کند.

ترامپ دوشنبه گذشته در اوج اعتراضات علیه نژادپرستی ساختاری در آمریکا، در یک نشست ویدیویی با فرمانداران ایالت‌های این کشور اعلام کرد که دولتش قصد دارد هزاران نفر از معترضان به قتل یک شهروند سیاهپوست توسط پلیس را بازداشت و اعتراضات را به‌شدت سرکوب کند.

انتهای پیام/.

 

[ad_2]

Source link