سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق

آتش سوزی یکی از بحران های غیر قابل پیش بینی است که امکان دارد در هر مکانی رخ دهد. آتش سوزی ها دلایل مختلفی دارند که تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم آن ها بر زندگی ما گاهی جبران ناپذیر است. برای مثال حریق های الکتریکی در ساختمان های مسکونی و اداری، همه ساله باعث وارد آمدن خسارت های مالی، جانی و زیست محیطی فراوانی به جوامع مختلف گردیده است. اما این آتش سوزی ها ضمن غیر قابل پیش بینی بودن، قابل پیشگیری هم هستند. از جمله اقدامات پیشگیرانه از وقوع حریق، تجهیز کردن محیط به دوربین های مدار بسته و راه تخصصی تر آن استفاده از کاربرد سیستم های اعلان حریق است.

انواع آشکارساز (دتکتور) سیستم اعلام حریق

برای سیستم اعلام حریق آشکارسازهای زیادی تعریف شده است، از ردیاب‌های هوشمند پیشرفته دود گرفته تا شستی اعلام حریق ساده دستی، اما می‌توانیم آن‌ها را به گروه‌های زیر تقسیم کنیم:

  1. آشکارساز حرارتی
  2. آشکارساز دودی
  3. آشکارساز مونوکسید کربن
  4. آشکارساز ترکیبی
  5. شستی اعلام حریق

کاربردهای سیستم اعلام حریق

 

سیستم اعلان حریق در تمامی ساختمان‌ها، انبارها، سوله‌ها و.. کاربرد دارد. یک سیستم اعلام حریق در ابتدا به منظور نجات جان و سلامتی افراد و سپس در راستای حفظ دارایی‌ها، کاربرد دارد. بعضی از آتش‌سوزی‌ها منجر به ورشکستگی و نابودی سرمایه می‌شود. با توجه به اینکه اطفاء حریق در مراحل اولیه بسیار ساده‌تر است و فرد خسارت کمتری متحمل می‌شود، کاربرد سیستم اعلام حریق یا Fire Alarm System در صنایع مختلف اعم از پوشاک، کاغذ، کارخانه‌های مواد شیمیایی و… از اهمیت ویژه یا برخوردار است.