سید حسن نصرالله: تصمیم آلمان علیه حزب‌الله در راستای جنگ آمریکا و اسرائیل علیه مقاومت است- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه المنار، سخنرانی سید حسن نصرالله امروز دوشنبه با محوریت مسائل سیاسی به‌ویژه تحولات سیاسی لبنان آغاز شد.

مهمترین محورهای سخنرانی سید حسن نصرالله:

تصمیم اخیر آلمان علیه حزب‌الله قابل پیش‌بینی بود، این تصمیم به‌مثابه تسلیم شدن در برابر دولت آمریکاست.

این تصمیم آلمان، مقاومت در منطقه را هدف قرار داده است و در راستای بخشی از جنگ آمریکایی اسرائیلی علیه مقاومت قرار دارد.

آلمان هیچ دلیل و مدرکی درباره ادعاهای خود در خصوص فعالیتهای حزب‌الله ارائه نکرده که این مسئله تأکید می‌کند تصمیمش یک تصمیم سیاسی برای جلب رضایت آمریکا و اسرائیل است.

ما وقتی می‌گوییم هیچ سازمان و تشکلی در آلمان یا فرانسه یا دیگر کشورها نداریم، صادق هستیم.

پیام ما خطاب به لبنانی‌های مقیم آلمان این است که نگران نباشند، چرا که آنها به قانون پایبند هستند و دولت آلمان هم موظف به حمایت از شهروندانش است و مسئول است زیرا تصمیمش تعدی علیه شهروندان بدون هرگونه دلیل و مدرک است.

دولت و وزارت خارجه لبنان هم مسئولیت دارند از شهروندان لبنانی در آلمان حمایت کنند و باید به نقش خود در این پرونده بپردازند.

آنچه رخ داده (تصمیم خصمانه دولت آلمان علیه حزب‌الله مبنی بر تروریست خواندن آن) نه‌تنها هیچ تأثیری بر اراده ما ندارد، بلکه عزم و اراده ما را برای ادامه مقاومت در برابر اشغالگری دوچندان خواهد کرد.

حزب‌الله در نشستی که (میشل عون) رئیس جمهور دعوت کرده، در کاخ بعبدا شرکت خواهد کرد.

هیچ کس در دولت مدعی نیست که این طرح (طرح تصویب‌شده مالی) غیر قابل بررسی است، دولت در این زمینه انعطاف‌پذیر است.

طرح اقتصادی، گام مهمی است که می‌توان بر اساس آن فعالیت کرد و البته قابل تعدیل و اصلاح است، ما خواهان تعامل مثبت با آن از طریق یک بحث و بررسی علمی هستیم و بر ضرورت در نظر گرفتن منافع کشور و دوری از بحث و جدل سیاسی تأکید می‌کنیم.

همان‌طور که در مقابله با ویروس کرونا موفق شدیم و همان‌طور که فضای مثبت و مبتنی بر همکاری میان همگان وجود داشته، بر همین اساس می‌توان با بحران اقتصادی مقابله کرد.

ما با اصل درخواست از هر طرفی در جهان مخالف نیستیم، ولی هرگز نمی‌پذیریم که در برابر صندوق بین‌المللی پول تسلیم شویم.

هنگام توافق با صندوق بین‌المللی پول باید چنین مسئله‌ای در دولت بررسی شود که آیا به‌نفع لبنان خواهد بود یا خیر.

ما باید شرط و شروط و برنامه را (شروط احتمالی صندوق بین‌المللی پول) بررسی کنیم و با مسئولیت‌پذیری و احتیاط شدید با آن عمل کنیم، البته تا کنون هیچ مسئله‌ای قطعی نیست.

تلاشهایی برای منحرف کردن افکار عمومی کشور در خصوص موضع حزب‌الله درباره بانکها در نتیجه کوتاهی بانکها صورت می‌گیرد.

ما به‌دنبال نابودی و براندازی و سلطه‌طلبی و انتقامجویی از بخش بانکی نیستیم، از لحظه تأسیس حزب‌الله ما به بخش بانکی نزدیک نشده‌ایم.

ما به بانکها اعلام کردیم که پایبندی شما به مقررات آمریکایی را درک می‌کنیم، ولی نه اینکه آمریکایی‌تر از آمریکایی‌ها باشید.

اقداماتی را که بخش بانکی در راستای خواسته‌های آمریکا علیه ما انجام داد، فراتر از آن چیزی است که آمریکایی‌ها خواسته‌اند.

رفتار ذلت‌بار بانکها با سپرده گذاران یکی از دلایل مخالفت ما با سیاست بانکهاست.

سیستم بانکی بیشترین استفاده را از سیاستهای پولی لبنان از سال 1993 تاکنون برده است.

در صورتی که سیستم بانکی به دولت در رویارویی با بحران کنونی کمک نکند، دیدگاه‌ها و افکار دیگری مطرح است.

ادعاها مبنی بر تصمیم ما برای سیطره بر مدیریت بانک مرکزی لبنان، سخنان سخیف و بی‌اساس است.

حزب‌الله هیچ فعالیت بانکی ندارد و هیچ کسی را مأمور چنین فعالیتی نکرده‌ایم.

ما از همه صرافی‌ها می‌خواهیم به قانون پایبند باشند و تحت هیچ شرایطی قانون را زیر پا نگذارند و البته به اصول و ضوابط شرعی هم پایبند باشند.

ما از کشور دلاری دریافت نمی‌کنیم تا به خارج صادر کنیم، هر کس ما را به این کار متهم می‌کند، باید دقت کند و بی‌جهت اتهام نزند.

نقش مثبت ما مانع افزایش جنون‌آمیز قیمت دلار در لبنان بوده است.

برخی تجار به احتکار کالا روی آورده‌اند که سبب افزایش قیمتها و گرانی و نیز کمبود مواد غذایی و عدم کنترل قیمتها شده است.

مقابله با گرانی باید اولویت فعالیت دولت باشد.

درباره پرونده مبارزه با فساد که حزب‌الله مطرح کرده، به‌زودی کنفرانس مطبوعاتی از سوی حسن فضل‌الله نماینده پارلمان (وابسته به حزب‌الله) برگزار خواهد شد که درباره تمام جزئیات آن صحبت خواهد کرد.

دولت باید طرح مستحکمی را برای مقابله با گرانی کالاها وضع کند از جمله باب داوطلبی در نظارت بر قیمتها را بگشاید و حزب‌الله هم آماده است صدها جوان داوطلب را به این منظور (نظارت بر قیمتها) به‌کار گیرد.

برخی طرفهای داخلی و خارجی برای ایجاد شکاف و جدایی میان جنبش امل و حزب‌الله تلاش می‌کنند که البته این تلاشها هرگز به نتیجه نخواهد رسید.

طرفداران حزب‌الله و جنبش امل نباید به‌سمت فتنه به‌ویژه از طریق شبکه‌های ارتباط اجتماعی کشیده شوند به‌ویژه با توجه به اینکه برخی که ادعا می‌کنند از خانواده ما هستند در این شبکه‌ها فعالیت می‌کنند.

همان‌طور که رئیس نبیه بری (رئیس پارلمان لبنان) گفت، ائتلاف (میان حزب‌الله و جنبش امل) نه‌تنها به‌نفع حزب‌الله و جنبش امل بلکه فراتر از همه به‌نفع وطن است.

حامیان و طرفداران حزب‌الله و جنبش امل باید بپذیرند که اختلافات در برخی مسائل وجود دارد، اما باید از دستان فتنه‌گر برحذر باشند.

ما مصلحت و منافع لبنان را در نظر می‌گیریم و به آن پایبندیم و آماده کمک و نزدیک کردن دیدگاه‌ها بین هر منطقه‌ای در لبنان که شاهد تنش است، هستیم.

کشور به آرامش و همکاری برای خروج از بحران اقتصادی و مالی نیاز دارد.

مشروح سخنرانی سید حسن نصرالله:

دبیرکل حزب‌الله لبنان دقایقی پیش درباره آخرین تحولات سیاسی لبنان و منطقه به سخنرانی پرداخت.سید حسن نصرالله در ابتدای سخنانش به شدت اقدام مقامات آلمان در قراردادن نام حزب الله در لیست سیاه تروریستی این کشور را محکوم کرد و گفت: این تصمیم آلمان هیچ دلیلی جز کسب رضایت رژیم صهیونیستی و آمریکا برای مقامات برلین نداشت.

وی تاکید کرد که حزب الله هیچ سازمان و تشکیلات جداگانه ای در هیچ کشور اروپایی و یا در هیچ جای جهان ندارد.

سید حسن نصرالله خاطر نشان کرد شهروندان لبنانی در هر نقطه از جهان که باشند حامیان جریان مقاومت در برابر رژیم اشغالگر صهیونیستی هستند و این دلیل ارتباط تشکیلاتی آنان با حزب الله نمی شود.آنانی که در لبنان موانعی برایشان ایجاد شد فعالیت های دینی و فرهنگی داشته اند و این امری کاملا جداگانه است.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه اشاره کرد: طی سال های گذشته به خوبی این موضوع را درک کرده ایم که نباید جان و مال هیچ لبنانی را در هیچ کشور خارجی به خاطر ارتباط با حزب الله به خطر بیندازیم.

لبنانی های ساکن آلمان نباید از این اتفاقات نگران باشند چراکه آنان هیچگونه اقدامی خلاف قوانین این کشور انجام نداده اند این پرونده باید به شکل قانونی و از مراحل درست آن طی شده و به نتیجه برسد.

سید حسن نصرالله همچنین با مسئول دانستن وزارت خارجه لبنان برای پیگیری وضعیت شهروندان لبنانی خارج از کشور و مشکلات این چنینی که برایشان رخ می دهد، گفت: دولت آلمان هیچگونه ادله حقوقی ارائه نکرده تا ثابت کند که حزب الله یک گروه تروریستی است.

حمایت سید حسن نصرالله از طرح اقتصادی حسان دیاب نخست وزیر لبنان‎

وی با اشاره به تصویب طرح اقتصادی در دولت لبنان به حمایت از آن پرداخت و گفت برنامه اصلاحی دولت با وجود موانع و مشکلاتی که وجود دارد نقطه مثبتی برای آن به شمار می آید. تهیه برنامه و راهبرد اقتصادی و مالی برای دولت نخستین گام دولت از لحاظ ضرورت ها به حساب می آید، این برنامه می تواند اوضاع داخلی و ملی لبنان را بهبود ببخشد و این می تواند باعث شکل گیری موفقیت برای دولت و نهادهای دولتی در آینده ای نزدیک باشد.

نصرالله در بخشی دیگر از سخنانش اعلام کرد که این جنبش در نشستی که میشل عون رئیس جمهور لبنان از اعضای حزب الله برای شرکت در آن دعوت کرده، حضور خواهد یافت.

وی افزود: هیچ مشکلی برای بحث بر سر راهبردهای اقتصادی معین شده از سوی دولت لبنان وجود ندارد هر لحظه می شود درباره آن ها مذاکره کرد.بایستی از تمام تفرقه ها و کمین های سیاسی که توسط بدخواهان برای کشور ایجاد میشود، دوری جست.

واکنش نصرالله به پیش شرط های بانک جهانی برای اعطای وام به لبنان

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین توضیح داد که ما مخالف اخذ کمک های مالی از کشورها و همسایگان لبنان نیستیم اما موافق تسلیم شدن در برابر خواسته های صندوق بین المللی پول هم نیستیم.

وی ادامه داد هیچگونه مجوزی به هیچ طرف لبنانی برای کسب کمک های مالی از این صندوق داده نشده و بایستی در این باره فکر شده و شرط و شروط آن تعیین شود.

دبیرکل حزب الله با بیان اینکه، دولت لبنان، کشور را تسلیم صندوق بین المللی پول نخواهد کرد، به اتهامات نادرست که درباره امور بانکی کشور و نحوه اداره آن به حزب الله زده می شود اشاره و تاکید کرد: این گونه شایعات تنها برای سیاه نمایی چهره حزب الله زده می شود.

وی تاکید کرد ما نه می خواهیم شخصی را از میان برداریم نه عزل کنیم و نه بر جایی سیطره پیدا کنیم و نه می خواهیم از سیستم بانکی انتقام بگیریم و اصلا به این حیطه نزدیک نمی شویم.

سید حسن نصرالله ادامه داد: رفتار بانک ها با سپرده گذاران یکی از موضوعاتی است که مخالفت ما را درباره نحوه مدیریت امور مالی به دست بانک مرکزی برانگیخته است.

در برهه زمانی که لبنان با مشکلات اقتصادی و مالی شدیدی مواجه است بانک ها به کمک دولت نیامدند. سیستم بانکی لبنان یکی از بزرگترین دستگاه هایی است که طی سال های گذشته از سیاست های نقدینگی کشور سود برده است.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین وجود سخنان و ادعاهایی مبنی بر تصمیم حزب الله برای تسلط پیدا کردن بر سیستم مالی و بانکی کشور را مسخره و غیر قابل قبول توصیف کرد.

وی در واکنش به افزایش ارزش دلار در برابر لیر لبنان تصریح کرد که حزب الله هیچ شخص و موسسه ای را برای فعالیت در بخش بانکی و صرافی ها تعیین نکرده است. از تمامی صرافی ها و فعالان حوزه مالی کشور تقاضا می کنیم که به قوانین پایبند باشند و در هیچ بازی برای افزایش ارزش دلار از جیب ملت شان شرکت نکنند.

نصرالله گفت ما برای ارسال پول و اموال به جمهوری اسلامی ایران و یا سوریه هیچ اقدام و برنامه ریزی نکردیم و تمام تلاش خود را برای جذب دلار و سرمایه به کشور به کار می گیریم.

برخورد با گران فروشی ها و احتکار مسئولیت دولت و وزارت اقتصاد است.

وی افزود: برخی از تاجران برای احتکار و گران کردن قیمت ها تلاش می کنند امری که به سرعت باعث گران تر شدن اجناس و کمبود آنها در بازار و نوسان قیمت آنها شود. دولت بایستی هر چه سریع تر برای مبارزه با این جریان مخرب راهبرد اضطراری را اتخاذ کند.

دبیر کل حزب الله همچنین به مسئولان دولتی لبنان پیشنهاد کرد که برای کنترل اوضاع اقتصادی و احتکار کالاها از کارمندان برای کمک به وزارت اقتصاد استفاده کند و در این زمینه گفت که ما آمادگی مان را برای شرکت در این امر مهم اعلام می کنیم.هیچ بهانه ای برای نادیده گرفتن ضرورت اقدام در راستای کنترل قیمت ها از سوی دولت وجود ندارد.

دبیر کل حزب الله لبنان اظهار داشت : برخی هنوز بحران گرانی اجناس را درک نکرده اند و این در حالی است که تمام کشور از ادامه این وضعیت رنج می برد بنابراین، این مسئله، ورود سریع دولت را می طلبد.

وی درباره رسیدگی به امور قضایی و پرونده های فساد در دادگاه های این کشور گفت: این حق مردم است که بدانند مسئولان حکومتی با پرونده ها فساد چه کردند و این مسئله نیز با برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی در همین روزها به اطلاع عموم خواهد رسید.از همه نمایندگان پارلمان و گروههای سیاسی و مردم می خواهیم که برای حل این قضایا به دولت مهلت بیش از 100 روزه دهند.

روابط جنبش امل و حزب الله مستحکم است

نصرالله در ادامه اظهار داشت : روابط سیاسی و همه جانبه میان جنبش امل و حزب الله همچنان پایدار و استوار است و ادامه دار خواهد بود برخی طرف های داخلی و خارجی سعی دارند تا به هر وسیله ای میان این رابطه اختلاف و شکاف ایجاد کنند اما به امید خدا این نیت آنان راه به جایی نخواهد برد.

میان حزب الله و جنبش امل اختلاف نظرهایی وجود دارد اما مردم و اعضای جنبش ها باید در قبال دخالت بیگانه برای سوء استفاده از شرایط موجود هوشیار باشند.

وی افزود : هنگامی که ما با کاشت شاهدانه هندی در مزارع کشور موافقت کردیم برخی از رسانه ها و خبرنگاران ادعا کردند که حزب الله استفاده و کشت حشیش در لبنان را قانونی کرده است! نکته این است که کشور در شرایط کنونی به آرامش و همکاری نیاز دارد.

تلاش حزب الله برای بازگرداندن آرامش و ثبات به لبنان

سید حسن نصرالله در پایان تاکید کرد که ما برای بازگرداندن آرامش و ثبات به کشور بی وقفه تلاش می کنیم و با تنش مخالفیم و آمادگی مان را برای همکاری و بهبود اوضاع کشور اعلام می داریم ما فرصت های بسیاری در زمینه های مختلف برای تحقق آنان به یک دستاورد در اختیار داریم و تنها پیش شرط آن نیز استفاده از قوه عقل و دستان توانا است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link