سفر الکاظمی به تهران| از روابط تجاری 20 میلیاردی تا وعده ضربه متقابل ایران به آمریکایی‌ها- اخبار سیاسی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق روز سه‌شنبه در صدر یک هیات عالی رتبه عراقی متشکل از وزرای امور خارجه، نفت، برق، دارایی، دفاع، بهداشت وارد تهران شد.

این اولین سفر الکاظمی پس از انتخاب به عنوان نخست وزیر عراق از اردیبشهت سال جاری بود.

سفر نخست‌وزیر عراق در آغاز تصدی این مسئولیت و شش‌ماه پس از شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس توسط تروریست‌های آمریکایی در بغداد و در شرایط شیوع کرونا در جهان و کاهش مبادلات تجاری کشورها، از اهمیت بالایی در سطح منطقه و جهان برخوردار است.

** استقبال روحانی از الکاظمی در سالن اجلاس سران

نخست‌وزیر عراق در نخستین برنامه از سفر دو روزه خود به دیدار حجت‌الاسلام روحانی رفت و در مجموعه سالن اجلاس سران مورد استقبال رسمی گرفت.

نحوه استقبال و پذیرایی از هیئت عراقی نیز تحت تأثیر شیوع بیماری کرونا قرار داشت و مراسم استقبال رسمی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شد.


** تاکید روحانی و الکاظمی: حاکمیت و امنیت ملی ایران و عراق به هم گره خورده است

پس از یک ساعت دیدار و گفت‌وگوی خصوص روحانی و الکاظمی، مذاکرات هیئت‌های عالی مشترک دو طرف نیز برگزار شد.

رئیس‌جمهور در نشست با نخست‌وزیر عراق گفت: دغدغه‌مندی و علاقه دو ملت و دو دولت ایران و عراق به سرنوشت یکدیگر، سرمایه‌‌ای بزرگ در مسیر توسعه همه جانبه روابط و همکاری‌های دو کشور است.

الکاظمی نیز در این ملاقات اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق دارای مناسبات راهبردی هستند که علاقه‌مندی عمیق مردم دو کشور به یکدیگر پشتوانه‌ای مستحکم برای این مناسبات راهبردی محسوب می‌شود. (متن این خبر را اینجا بخوانید)


** روحانی: مبادلات تجاری ایران و عراق به 20 میلیارد دلار می‌رسد/ الکاظمی: اجازه نمی‌دهیم تهدید علیه کشور دوست‌مان از خاک عراق صورت بگیرد

حسن روحانی در نشست خبری مشترک با الکاظمی از از تصمیم دو دولت برای ارتقا روابط تجاری دو کشور به 20 میلیارد دلار خبر داد و گفت: ما با یکدیگر روبروی داعش ایستادیم و همچنان آمادگی داریم در کنار ملت عراق برای ثبات کشور عراق و منطقه تلاش کنیم؛ لازم می‌دانم از دو قهرمان مبارزه با تروریست یعنی شهید سردار سلیمانی و شهید ابومهندس به بزرگی یاد کنیم که جزو سردارانی بودند که در طول سالیان گذشته برای امنیت عراق تلاش کردند.(متن این خبر را اینجا بخوانید)

نخست‌وزیر عراق نیز نشست خبری مشترک پس از گفت‌وگوهای دو طرف بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران از نخستین کشورهایی بود که کنار عراق ایستاد و ما این را فراموش نمی‌کنیم، به همین دلیل عراق هم کنار ایران ایستاد تا به ایران برای گذر از چالش‌های اقتصادی‌اش کمک کند.

الکاظمی تأکید کرد: ما دفاع از ایران را در سرلوحه کار خود قرار می‌دهیم و اجازه نمی‌دهیم تهدید علیه کشور دوست‌مان از خاک عراق صورت بگیرد. (متن این خبر را اینجا بخوانید)


** جهانگیری: انتظار داریم دولت عراق موضوع ترور سردار سلیمانی را با جدیت پیگیری کند

مذاکرات مشترک هیئت‌های عالی‌رتبه ایران و عراق به ریاست جهانگیری و الکاظمی از دیگر برنامه‌های هیئت عراقی بود.

معاون اول رئیس‌جمهور در این دیدار با تأکید بر اینکه ثبات و امنیت عراق همواره برای جمهوری اسلامی ایران مهم بوده است، اظهار داشت: به همین دلیل ایران توجه ویژه‌ای به تحولات عراق داشته است.

جهانگیری تأکید کرد: انتظار داریم موضوع ترور سردار سلیمانی که به‌عنوان مهمان دولت عراق در این کشور حضور داشت، به‌صورت جدی پیگیری شود.(متن این خبر را اینجا بخوانید)


** امام خامنه‌ای: جمهوری اسلامی ایران قطعاً ضربه متقابل را به آمریکایی‌ها خواهد زد/ الکاظمی: ارشادات جنابعالی کلید حل مشکلات است

الکاظمی عصر روز سه‌شنبه پس از دیدار و گفت‌وگو با روحانی و مذاکرات هیئت‌های مشترک دو کشور به دیدار رهبر معظم انقلاب رفت؛ این اولین دیدار مقام معظم رهبری با یک مقام خارجی در 5 ماه گذشته پس از بیماری کرونا بود.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار به نخست‌وزیر عراق جنایت آمریکا در ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس را یک نمونه از نتیجه حضور آمریکایی‌ها برشمردند و خطاب به نخست وزیر عراق بیان کردند: آنها میهمان شما را در خانه شما کشتند و صریحاً به این جنایت اعتراف کردند که این موضوع کوچکی نیست.

الکاظمی در این دیدار روابط ایران و عراق را یک رابطه عمیق و طولانی تاریخی و فرهنگی و مذهبی با پشتوانه عشق و ارادت به اهل‌بیت علیهم السلام دانست و خطاب به مقام معظم رهبری گفت: ارشادات و نصایح جنابعالی همچون کلید حل مشکلات است و من بابت این راهنمایی‌ها تشکر و قدردانی می‌کنم.(متن این خبر را اینجا بخوانید)


** شمخانی: ریشه اصلی ناامنی در منطقه و عراق حضور نامشروع آمریکاست

الکاظمی در ادامه برنامه‌های روز سه‌شنبه خود با دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار کرد. 

علی شمخانی در این ملاقات پیگیری سیاسی و حقوقی پرونده ترور شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را تا رسیدن به محاکمه و مجازات عاملین اصلی و فرعی آن خواست دو ملت ایران و عراق بیان کرد و گفت: تشریک مساعی و اقدام مشترک دو کشور در این زمینه می‌تواند ضمن تسریع در روند پیگیری پرونده، عامل بازدارنده‌ای برای جلوگیری از تکرار این‌گونه اقدامات شرارت‌آمیز باشد.(متن این خبر را اینجا بخوانید)


** قالیباف: پرونده ترور شهید سلیمانی با قدرت پیگیری شود

نخست‌وزیر عراق پیش از ظهر چهارشنبه به دیدار محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی رفت.

قالیباف در این ملاقات اظهار داشت: در سال‌های اخیر با شکوفایی و تکریم عاشقان ائمه اطهار(ع) در مراسم اربعین و پذیرایی گرم و صمیمانه دولت و ملت عراق از زوار ایرانی روابط و پیوندهای تاریخی، فرهنگی، تمدنی، انسانی و معنوی بین دو ملت به‌نحو مطلوبی تضمین شده است.

وی تصریح کرد: ترور جنایتکارانه سردار شهید قاسم سلیمانی، قهرمان بین‌المللی مبارزه با تروریسم و شهید بزرگوار ابومهدی مهندس و دیگر همراهان به‌دستور مستقیم ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا لکه ننگی است که هرگز از چهره دولتمردان کاخ سفید پاک نخواهد شد.آمریکا حریم عراق را نقض و با گستاخی اقدام به ترور کسانی کرده که برای خرد کردن استخوان‌های تروریسم جان خود را به خطر انداخته‌اند و این موضوع ساده‌ای نیست، بنابراین پرونده بزرگ ترور آمریکایی با قدرت باید پیگیری شود.

الکاظمی هم‌چنین بیان کرد: فراموش نمی‌کنیم که ایران همسایه مهمی برای عراق است و روابط بین دو کشور به‌خوبی ادامه پیدا کرده بنابراین مجدّانه به‌سمت توسعه در همه زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و امنیتی حرکت می‌کنیم.(متن این خبر را اینجا بخوانید)


هانی‌زاده کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، درباره اهمیت این سفر با اشاره به دیدار الکاظمی با رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: پیام بسیار مهم و شفاف رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه فرمودند ایران هرگز از خون سردار سلیمانی نخواهد گذشت، طبیعتا از سوی آمریکایی‌ها رمزگشایی خواهد شد و نشان می‌دهد که سفر آقای الکاظمی به تهران پیامدهای بسیار مهمی در سطح منطقه، جهان و در داخل عراق خواهد داشت.

وی هم‌چنین درباره روابط ملت‌های ایران و عراق خاطر نشان کرد: اکثریت مردم عراق نگاه عاطفی به جمهوری اسلامی ایران دارند و این مسئله رابطه ایران و عراق را فراتر از روابط متعارف و بین المللی قرار داده است؛ آقای الکاظمی می‌باید روابط خود را با تهران به گونه‌ای تنظیم کند که اراده و خواست اکثریت مردم عراق را مورد توجه قرار دهد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا درباره روابط اقتصادی ایران و عراق گفته است: حجم تبادل اقتصادی دو کشور اکنون به رقم 13 میلیارد دلار رسیده و اخیرا به دلیل گسترش کرونا که مرزها بسته شد، این رقم به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. آقای الکاظمی به خوبی می‌داند که ایران و عراق ظرفیت تبادل اقتصادی خود را تا 20 میلیارد دلار در سال‌های آینده تعریف کرده‌اند و این رقم باید محقق بشود.

صدرالحسینی کارشناس منطقه نیز درباره اهمیت این سفر به خبرنگار تسنیم گفت: تفاهماتی که در سفرهای قبلی به ویژه سفر ریاست محترم جمهور که در سال 97 به عراق انجام شد، نیازمند به ادامه کار و رسیدن به نقاطی دارد که این تفاهمات به توافقات اجرایی تبدیل شود. با توجه به هیئت همراه آقای الکاظمی که شش تن از مهم‌ترین وزرای خود را همراه داشت، به نظر می‌رسد این اتفاق در ایام نزدیک به وقوع بپیوندد و تفاهمات به نتیجه قطعی برسد.

وی با اشاره به شهادت سپهبد سلیمانی توسط نیروهای تروریست آمریکایی بیان کرد: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند متأسفانه آمریکایی‌ها با جسارت یک اقدام تروریستی انجام دادند و مهمانِ دعوت شده از جانب دولت عراق یعنی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را به شهادت رساندند، انتظار است با توجه به اینکه شهید سلیمانی مهمان ملت و دولت عراق بود، دولت این کشور درباره این موضوع پیگیری‌های لازم را داشته باشد. به نظر می‌رسد با قول‌هایی که آقای الکاظمی در این زمینه داده، این اتفاق هم رخ دهد.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link