سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به تسنیم: پیگیری حقوقی پرونده شهادت سردار سلیمانی در دستور کار تمام ارکان نظام است- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، سید عباس موسوی عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر پیگیری حقوقی پرونده ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: اخیرا هم دوستان ما و هم قوه قضائیه اقداماتی که در این زمینه انجام داده‌اند را اعلام کردند و ستاد ویژه‌ای نیز در وزارت امور خارجه برای پیگیری این اقدامات تشکیل شده است.

وی ادامه داد: اخیرا نیز مجامع بین المللی به نوعی اظهار کردند که این اقدام خلاف قانون و عرف بین المللی بوده که آمریکایی‌ها مرتکب آن شده‌اند. آنها باید متوجه باشند که دست به اقدام بسیار خطرناکی زده‌اند که هم عواقب منطقه‌ای و هم جهانی خواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه سردار سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم و به ویژه داعش بود، تصریح کرد: اگر رشادت‌های سردار سلیمانی و هم‌رزمان او نبود امروز مشخص نبود که داعش در قلب اروپا و مناطق دیگر دنیا چه جولان‌هایی می‌داد.

وی تاکید کرد: دنیا مدیون سردار سلیمانی است، این عمل غیرقانونی آمریکا خبیثانه و بزدلانه در کشور ثالث و در حالی‌که ایشان در یک ماموریت صلح ساز قرار داشت انجام شد و عواقب آن را دیدیم.

موسوی خاطرنشان کرد: این مسئله در دستور کار جمهوری اسلامی و همه ارکان نظام قرار دارد و امیدواریم که این پیگیری‌ها نتیجه بدهد. همه اقداماتی که اخیرا انجام شده و غیرقانونی اعلام کردن آن از سوی مجامع بین المللی نتیجه بخشی از اقدامات دیپلماتیکی بود که توسط ارکان مختلف نظام به ویژه وزارت امور خارجه انجام شد.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه در زمینه قرارداد همکاری تجاری ایران و چین آیا قرار است نگاه به این همکاری متاثر از یک سیاست اضطرار موقت باشد یا اینکه قرار است به راهبردی در سیاست خارجه تبدیل شود، اظهار داشت: همان طور که از نام سند برمی‌آید این یک سند پیش نویس راهبردی است که ما در حال نهایی کردن آن با چینی‌ها هستیم که هنوز نهایی نشده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: این سند برای این است که نشان دهیم رابطه ما با چین یک رابطه همه جانبه، جامع و استراتژیک است، از این رو ما این سند را پیشنهاد دادیم تا نشان دهیم که نگاه ما به همکاری با چین نگاهی مقطعی نیست بلکه یک نگاه درازمدت و راهبردی است به همین علت افقی 25 ساله در این سند دیده شده است.

وی افزود: علاوه بر گمانه زنی و دروغ‌هایی که در فضای مجازی شاهد هستیم این یک سند افتخارآمیز است که مراحل نهایی خود را طی می‌کند، از سمت ما نهایی شده و در حال طی مراحل قانونی در چین است، پس از آن بعد از امضا باید در داخل کشور توسط نمایندگان ملت در مجلس مورد بررسی و اعمال نظر قرار گیرد. بنابراین تمام این گمانه زنی‌ها و حاشیه رفتن‌ها از سوی عده خاصی است که مخالف رابطه دو ملت ایران و چین هستند.

موسوی تصریح کرد: چین به عنوان یک قدرت مهم در شرق آسیا و دنیا مطرح است و پیش بینی می‌شود که در آینده نزدیک به قدرت اول اقتصادی جهان تبدیل شود و ایران نیز به عنوان قدرت بزرگ منطقه‌ای در غرب آسیا طبیعتا دارای نقاط مشترکی با چین است که لازم بود این منافع مشترک در چارچوب یک سند خود را نشان دهد.

وی گفت: مخالفان این سند گروه‌های ایرانی ضد انقلاب و عوامل رژیم صهیونیستی و آمریکا هستند که همیشه خواستار تنش ما با دنیا بوده‌اند. هر گونه تقویت رابطه ما با کشورهای خارجی با نظارت نمایندگان مردم در مجلس انجام می‌شود و سپس این سند نهایی و پس از آن جزئیات منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/ 162/ی

[ad_2]

Source link