سایه سنگین کرونا بر سفره کارگران غیر رسمی/ چرخ زندگی 4 میلیون خانواده نمی چرخد- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ،مطابق آمار ارائه شده از سوی سخنگوی دولت حدود4میلیون شاغل غیررسمی در کشور در سایه کرونا در معرض توقف یا کاهش فعالیت و کاهش دستمزد و اخراج هستند.

این افراد آن دسته از مشاغلی هستند که هیچ گونه حمایتی از سوی قانون ندارند و بعضاً در کارگاه ها و بنگاه های کمتر از 10 نفر مشغول کار هستند که خبری از بیمه،قرارداد و اجرای قوانین کار نیست. 

از آنجایی که یکی حمایت های دولت برای مشاغل بحث بیمه بیکاری بود آن دسته از کارگرانی که در بخش صنوف مشغول کار هستند وبیمه ندارند نمی توانند بیمه بیکاری دریافت کنند، منشی های دفاتر وکالت، مطب های پوست و مو و زیبایی،تولیدی های پوشاک،رستوران ها ،رانندگان مسافرکش های شخصی و تاکسی ها،باربرهای بازارو… از جمله افرادی هستند که نه بیمه و نه قرارداد کار دارند، فقط ازطریق مراجع غیررسمی کسب درآمدی می کردند تا امورات زندگی بگذرد. برای این قشر از جامعه هنوز تصمیم مشخصی گرفته نشده است و اگر هم برای آنها اقدامی انجام شده باشد زیاد مشهود نیست و این کارگران دچار مشکل عدیده هستند. 

 بیمه بیکاری بیشتر مشمول کارگرانی می شود که در واحدهای رسمی کار می کنند به همین دلیل این کارگران از حداقل ها برخوردار هستند و بیشتر نگرانی ها در مورد کارگران غیر رسمی است که آمار دقیقی هم در مورد تعداد آنها وجود ندارد. اکثر این کارگران مستأجر بوده و در شرایطی که خرج خانه و امرار معاش ندارد، نگران بی خانه مانی خود هستند.  آمارهای غیررسمی خبر از تعداد بیش از 5تا 6میلیون نفری کارگران غیررسمی دارد که همواره از حداقل های قانون کار محروم بوده اند که درماجرای کرونا قرنطیه برایشان معنای بیکاری و گرسنگی داشته است. 

مسعود بابایی،مدیرکل  حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار درباره مشمولان بیمه بیکاری می گوید: به منظور جلوگیری از مراجعه حضوری و ازدحام ارباب رجوع در محل ادارات کار و کاریابی‌های غیر دولتی ، سامانه ای در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با نشانی bimebikari.mcls.gov.ir  طراحی شده است تا افراد مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی که مشمول قانون بیمه بیکاری نیز باشند، بتوانند با مراجعه به این سامانه، با وارد کردن اطلاعات شغلی و شخصی خود  نسبت به تکمیل درخواست خود اقدام کنند.

بابایی،  با بیان اینکه طبق بند ب ماده 6 قانون بیمه بیکاری ، افراد بیکار شده حداکثر 30 روز فرصت دارند تا مراتب بیکاری خود را به ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی اعلام کنند افزود: ثبت در خواست بیمه بیکاری در این سامانه به منزله رعایت این بند قانونی نیز بوده است.

بابایی اظهار داشت : بر اساس این شیوه نامه، 10 گروه فعالیت و زیر بخشهای اقتصادی  به عنوان فعالیت هایی که متاثر از ویروس کرونا بوده اند  و به صورت غیر مترقبه کسب و کار آنها دچار آسیب شده و کارگران این فعالیت ها نیز مشمول قانون کار و بیمه بیکاری باشند می توانند برای مدت سه ماه از مزایای بیمه بیکاری طبق ضوابط قانونی بهره مند شوند.

وی در این رابطه افزود: همچنین برای سایر بنگاه هایی که جزو 10 گروه شغلی مذکور نبوده اما به دلیل اثرات ناشی از این ویروس ناچار به کاهش فعالیت و تعدیل بخشی از نیروی کار خود شده اند نیز با تشخیص مدیران کل تعاون کار و رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی استان می توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند.

وی  ابراز امیدواری کرد: با تخصیص این تسهیلات به صندوق بیمه بیکاری بتوانیم هرچه سریعتر به مشمولین ماده 2 قانون بیکاری که به طور غیر ارادی کار خود را از دست داده‌اند و در چارچوب ضوابط قانونی مشمول مقرری بیمه بیکاری می‌شوند ، خدمات قانونی ارائه دهیم.

مدیرکل  حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه مقرری بیمه بیکاری صرفاً به افرادی که مشمول قانون کار، قانون تامین اجتماعی و قانون بیمه بیکاری  هستند تعلق می گیرد افزود: سایر بیمه شدگان از جمله بیمه های خاص، مشاغل آزاد ، خویش فرمایی ، بیمه کارگران ساختمانی ، قالیبافان رانندگان حمل و نقل شهری و … که از شمول قوانین ذکر شده مستثنی شده‌اند را  شامل نمی شود.

وی تاکید کرد : افراد دارای شرایط استفاده از مقرری بیمه بیکاری باید سه شرط مشمول قانون کار، مشمول تامین اجتماعی و مشمول قانون بیمه بیکاری را دارا باشند.

 انتهای پیام/

 

[ad_2]

Source link