رونمایی از کتاب «در مسیر آسمان» در خبرگزاری تسنیم| سردار شرفی: ملتی که روحیه شهادت را فراموش کند، تسلیم می‌شود- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم مراسم رونمایی از کتاب «در مسیر آسمان» صبح امروز با حضور جمعی از خانواده‌های شهدای نیروی انتظامی و مقام‌های لشکری از این نیرو در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

نقاط مشترکی در زندگینامه شهیدان که مسیر آسمان را باز می‌کرد

در ابتدای این مراسم نویسنده کتاب در مسیر آسمان، هدی ترخان صحبت کرد و گفت: نوشتن و گفتن از شهدا یک هدیه است؛ هدیه‌ای که از طرف خود شهدا داده می‌شود و امیدوارم لایق دریافت این هدیه باشم؛ در مسیر نوشتن این کتاب به نقاط زیادی رسیدم و دریچه‌های متعددی به‌رویم باز شد، مهمترین آن این بود که مسیر شهادت همچنان ادامه دارد.

وی افزود: قبلاً خاطرات شهدای انقلاب و دفاع مقدس را نوشته بودم، اما شهدای ناجا متفاوت بودند چه از نظر مظلومیت و چه این‌که هنوز نمی‌دانیم برای پاسداری از این انقلاب در جای جای این کشور چه خون‌هایی ریخته می‌شود؛ وقتی زندگینامه‌های این شهدا را می‌خواندم دیدم که در تمام این زندگینامه‌ها نقاط مشترکی وجود دارد که منحصر به فرد است و همگی به شهادت ختم شده است؛ وقتی به روایات مراجعه کردم دیدم که درست است این مسیر مشترک است، بر همین اساس نام این کتاب را در مسیر آسمان گذاشتم.

ترخان با تأکید به اینکه “باید راه شهدا را ادامه بدهیم” گفت: مقام معظم رهبری فرمودند آنچه جامعه را نجات می‌دهد بیان سبک زندگی شهداست بنابراین رسالت ماست که پیام شهدا را به جامعه برسانیم و مسیرشان را ادامه بدهیم.

نویسنده کتاب در مسیر آسمان در مورد تأثیرگذاری خاطرات شهدا بر زندگی خود گفت: بدون شک تا کلامی بر دل ننشیند نمی‌تواند مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد؛ با هر پرونده‌ای که می‌خواندم درس‌های جدیدی می‌آموختم و بعضاً از مظلومیت این شهیدان اشک می‌ریختم. صحبت‌هایی که همسر، فرزندان و پدر و مادر این شهدا داشتند برایم بسیار تأثیرگذار بود و به من یادآوری می‌کرد که چقدر از شهدا غافلیم و البته مسیر شهادت هنوز باز است؛ به‌نظرم اگر به مسیر زندگی این شهیدان توجه کنیم و حتی بخش‌های کوچکی از آن را سرلوحه خود قرار دهیم می‌تواند راهگشا باشد.

شهدای ناجا کسانی‌اند که برای تأمین امنیت و آرامش مردم مقتدرانه با مجرمان برخورد کردند

سخنرانی بعدی این مراسم حسین شجری رئیس دفتر فرهنگی و امور شهدای ناجا بود. او گفت: مقام معظم رهبری در بخشی از یکی از بیاناتشان می‌فرمایند: “در بیان زندگینامه شهیدان باید سعی کنیم سبک زندگی‌شان را تبیین کنیم”، باید بدانیم شهیدان چگونه زندگی کردند تا به مرحله مجاهدت و شهادت رسیدند و این سبک زندگی الگویی برای جوانان امروز شود. کتاب در مسیر آسمان فصل جدیدی است که قبلاً با همین موضوع کار شده است اما اکنون حجم زیادتری از شهدای ناجا را در بر می‌گیرد.

وی با اشاره به مؤلفه‌های سبک زندگی شهدا گفت: به‌نظرم از مهمترین مؤلفه‌های سبک زندگی شهدا تقوا در مأموریت، در برخورد با مجرمان و در برخورد با خانواده‌هایشان است. شهدای ناجا همان کسانی‌اند که برای تأمین امنیت و آرامش مردم مقتدرانه با مجرمان برخورد کردند. در مؤسسه فرهنگی هنری شهدای ناجا سعی شده است که در ابعاد جدیدتری تحقیقات درباره شهدا انجام و ماحصل آن در سطح جامعه منتشر شود. تاکنون 1500 شهید را مورد تحقیق قرار دادیم و اخیراً 200 مصاحبه بدان اضافه شده و تا سال آینده قصد داریم تحقیق 13 هزار شهید ناجا را تکمیل کنیم. اولویتمان این است که این کتاب‌ها به دست مردم برسد و بخوانند.

در بخش دیگر این مراسم خانواده‌های شهیدان بایرامی، خدابنده‌لو و احمدنژاد صحبت کردند. پدر شهید بایرامی گفت: شهادت فرزندم جایگاه ویژه‌ای به من داد و البته جایگاه مهم دیگر این بود که مقام معظم رهبری به منزل ما تشریف آوردند. از نیروی انتظامی تشکر می‌کنم که این امنیت را به ما داده است که اگر این امنیت وجود نداشت نمی‌توانستیم در کارهای خود آرامش داشته باشیم. همچنین از خانواده خودم تشکر می‌کنم که چنین فرزندی پرورش داد. امیدوارم به‌نحو احسن بتوانیم قدر نعمت امنیت را بدانیم.

از دفاع حرم تا نیروی انتظامی؛ شهادت روزی‌اش بود

مادر شهید بایرامی نیز در سخنانی گفت: پسری که تربیت کردم باخدا بود و حق هیچ‌کس را پایمال نمی‌کرد. خاطرم هست زمانی که در آموزشی در اصفهان بود همزمان با شهادت شهید محسن حججی بود به من می‌گفت “خوش به حال حججی که شهید شد.”، روز قبل از شهادتش نیز به من می‌گفت “می‌خواهیم به کربلا برویم و انتخاب شده‌ایم”. او قبل از اینکه وارد نیروی انتظامی شود، در بسیج فعالیت می‌کرد و در زمان جنگ در سوریه به من گفت “می‌خواهم مدافع حرم شوم”، با او مخالفت کردم اما تقدیر او را به نیروی انتظامی برد و در آنجا شهید شد، گویا شهادت روزی او بود.

سخنران پایان این مراسم سردار محمد شرفی جانشین معاون هماهنگ‌کننده ناجا بود. او گفت: در آموزه‌هایمان چیزی بالاتر از خون شهدا نداریم، اما روایت شده است که قلم علما بالاتر از خون شهیدان است بنابراین قلمی که نویسنده این کتاب زده است بسیار ارزشمند است.

وی افزود: استقلال هر کشور وابسته به میل شهادت در آن است و اگر ملتی چنین روحیه‌ای را داشت از استقلال برخوردار است. جایگاه شهدا بسیار بالاست و وقتی کسی شهید می‌شود قرآن در توصیف او می‌گوید: “معامله سودآوری انجام داده است”، در بعد دنیوی نیز مایه افتخار و سربلندی هر ملتی است.

خانواده شهدا باید در اوج عرت و احترام قرار گیرند

او با اشاره به جایگاه والای خانواده شهدا بیان داشت: ادای حق شهیدان، جانبازان و ایثارگران که ادامه راه کشور است به چند چیز وابسته است؛ اولاً باید معرفت پیدا کرد و مقام شهدا را بشناسیم، ثانیاً به وظایف انقلابی و دینی خودمان عمل کنیم و ثالثاً شرایطی را مهیا کنیم که زندگی جاودانه شهدا در صحنه‌های اجتماعی‌مان به‌صورت دائم رقم بخورد. اگر شهدا در زندگی‌مان و سبک زندگی‌مان حضور پیدا کنند هیچ‌گاه راه اشتباه نمی‌رویم چرا که شهدا نورند و مسیر را در تاریکی به ما نشان می‌دهند.

ملتی که روحیه شهادت و جایگاه شهید را از دست بدهد، تسلیم می‌شود

سردار شرفی گفت: باید کاری کنیم خانواده شهیدان در بهترین جایگاه عزت و احترام قرار بگیرند این وظیفه امروز ماست، همچنین نظام اقتصادی کشور، نظام قانونی و فرهنگی کشور چنین مسئولیتی در قبال خانواده‌های شهدا دارند. این کتاب گام کوچکی است و جامعه فرهنگی ما باید بیشتر از اینها کار کند تا سبک زندگی شهیدان در جامعه جاری شود. نظام علمی کشور باید بخش زیادی از متون درسی خود را به سبک زندگی شهدا اختصاص دهد، بدون شک آن ملتی که روحیه شهادت و جایگاه شهید را از دست بدهد تسلیم می‌شود و هیچ اراده‌ای از خود نخواهد داشت. ما همواره مدیون توجهات رهبر انقلاب به خانواده شهدا هستیم، اما چند نفر مثل ایشان در کشور هستند که چنین روحیه‌ای داشته باشند؟

او در پایان گفت: یکی از مؤلفه‌های اقتدار هر کشور جمعیت باکیفیت آن کشور است، یعنی کسانی که روحیه شهادت و غیرت دارند از خودگذشتگی می‌کنند؛ این جمعیت است که موجب می‌شود کسی به مرزهایمان تعرض نکند و تحت سلطه فرهنگی دشمنان قرار نگیریم.

او در پایان با اشاره به برگزاری این مراسم در خبرگزاری تسنیم گفت: خبرگزاری تسنیم در جهت توسعه فرهنگ ایثار و شهادت، یکی از خبرگزاری‌های موفق و روزآمد جمهوری اسلامی است. آنها در بسیاری از زمینه‌ها از ما جلوتر هستند و روز و شبشان را برای این کار اختصاص دادند. نعمتی برای جمهوری اسلامی است که خبرگزاری مثل تسنیم برای توسعه فرهنگ ایثار و شهادت و توسعه فرهنگ قدردانی از خانواده شهدا تلاش می‌کند.

در پایان این مراسم از کتاب “در مسیر آسمان” رونمایی و از خانواده‌های معظم شهدای ناجا تقدیر شد.

انتهای پیام/+

[ad_2]

Source link