روسیه با استناد به بیانیه ترامپ ادعای آمریکا درباره مشارکت در برجام را زیر سؤال برد- اخبار دیپلماسی ایران – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز چهارشنبه در پیامی توئیتری خاطرنشان کرد که با توجه به عنوان بیانیه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای اعلام خروج کشورش از برجام در ماه مه سال 2018، ادعای مقامات واشنگتن مبنی بر اینکه آمریکا همچنان یکی از مشارکت‌کنندگان در برجام است و می‌تواند سازوکار بازگشت خودکار تحریم‌ها علیه ایران را کلید بزند، منطقی نیست.

این دیپلمات ارشد روس، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: آمریکا ادعا می‌کند که همچنان یکی از کشورهای مشارکت‌کننده در برجام است. غیرمنطقی بودن این ادعا وقتی بیشتر مشخص می‌شود که به بیانیه رئیس‌جمهور آمریکا که در تاریخ 8 مه 2018 [18 اردیبهشت 1397] با عنوان «متوقف کردن مشارکت آمریکا در برجام» صادر شد، توجه کنیم.

شامگاه سه‌شنبه رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه گزارش دادند که مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا قصد دارد روز پنج‌شنبه با ارسال شکوائیه‌ای به رئیس دوره‌ای شورای امنیت، ایران را به نقض برجام متهم کند.

وزیر امور خارجه آمریکا امروز چهارشنبه در نشست خبری مشترک با همتای عراقی خود بدون اشاره به تاریخ مشخصی اعلام کرد که کشورش «به‌زودی» سازوکار بازگشت خودکار تحریم‌ها علیه ایران را فعال خواهد کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز جمعه پس از شکست مفتضحانه قطعنامه پیشنهادی دولت متبوعش برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران، در یک نشست خبری اعلام کرد که آمریکا قصد دارد هفته آینده [هفته جاری] تلاش دیگری را برای بازگشت به تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران آغاز کند.

آمریکا در حالی به دنبال بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران با استفاده از ساز‌وکارهای در نظر گرفته شده در برجام است که بیش از 2 سال قبل رسماً از این توافق چندجانبه خارج شده و حتی متحدان اروپایی این کشور نیز تأکید می‌کنند که آمریکا به دلیل خروج از برجام اجازه ندارد از ساز‌وکار بازگشت خودکار تحریم‌ها علیه ایران استفاده کند.

انتهای پیام/.

[ad_2]

Source link