روزنامه فایننشال تایمز: تحریمهای آمریکا علیه ایران باید در زمان بحران کرونا کاهش یابد- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روزنامه فایننشال تایمز انگلیس در یک گزارش تحلیلی از تاثیر مخرب تحریم ها بر قدرت ایران درمبارزه با بحران کرونا خبر داد و نوشت: این کشور منابع مالی کافی برای مقابله با این بحران و جلوگیری از گسترش این ویروس به کشورهای همسایه خود را ندارد.

بر اساس این گزارش، حالا این سؤال مطرح می شود که آیا تحریم ها باید در جهت منافع جهانی برای شکست دادن این بحران همه گیر، کاهش یابند یا خیر. این موضوع خود سؤالات بیشتری را به دنبال دارد که هردو طرف آمریکایی و ایرانی بعید است آنها را کم اهمیت تر از این اولویت جهانی بدانند. 

از هنگامی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا توافق هسته ای ایران موسوم به برجام را پاره کرد، هر دو طرف در حال رویارویی شدیدی بوده اند و اکنون به نظر نمی رسد که از موضع خود کوتاه بیایند.

در حالی که ترامپ هر از گاهی می گوید خوشحال می شود از اینکه با مقامات تهران صحبت کند، دولت وی همواره به دنبال تسلیم شدن ایران و تبدیل آن به یک کشور دست نشانده بوده است. حسن روحانی نیز بارها گفته است که ایران تا زمانی که آمریکا محاصره اقتصادی را بر طرف نکند، درباره هیچ موضوعی گفتگو نخواهد کرد، حتی در مورد کمک های ارسالی.

این مقاله تحلیلی همچنین به تشدید تنشها میان ایران و آمریکا بعد از ترور شهید حاج قاسم سلیمانی و مهندس ابومهدی در عراق اشاره می کند و اضافه می کند که واشنگتن در صدد یک تنش جدی است تا بتواند نیروهای مردمی در عراق را نابود کند.

بر اساس این گزارش، این امر می تواند خود بحران های منطقه خاورمیانه را که با تهدید Covid-19 مواجه است بیش از پیش شعله ور کند. 

این جنگ نیابتی بین آمریکا و ایران در عراق خود یکی از دلایلی است که ایالات متحده تمایلی به کاهش تحریم نداشته باشد. نکته دیگر این است که واشنگتن اصرار دارد که تهران برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی کاملا آزاد است حتی با وجود تحریمها. گذشته از اینکه منابع مالی ایران رو به کاهش است، این اظهارات آمریکا چیزی جز سفسطه نیست.

تقریباً هیچ بانکی در جهان مایل نیست با ایران وارد معامله شود و خود را در معرض خطرات جریمه های سنگین خزانه داری آمریکا قرار دهد، از جمله محرومیت از سیستم دلار. ایران در حال حاضر برای واردات دارو با مشکلات جدی مواجه است.

این مقاله درپایان تاکید می کند که مردم عادی در ایران و همسایگان این کشور نباید به دلیل سیاست های ترامپ جان خود را از دست بدهند. اگر بقیه کشورهای جهان در جهت منافع خود احساس مسئولیت کنند، ایالات متحده باید حداقل تا زمانی که این بحران ویروس کرونا به پایان برسد، تحریم ها را به عنوان یک موضوع فوری کاهش دهد.

این در حالی است که ترامپ روز چهارشنبه در یک نشست خبری به هرگونه حمله نظامی به نیروهای آمریکایی در عراق هشدار داد.

وی گفت: اطلاعاتی در اختیار داریم که حاکس است یک سری برنامه‌ریزی‌هایی برای حمله به مواضع نیروهای آمریکایی در عراق صورت گرفته است.
ترامپ در ادامه ادعا کرد که ایران به‌دلیل شیوع ویروس کرونا در تنگنا قرار دارد.

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به سؤالی درباره لغو تحریم‌های ایران در دوره شیوع ویروس کرونا گفت: ایران باید با ما تماس بگیرند و درخواست کمک کنند. 

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link