روحانی در پاسخ به تسنیم: مهمترین توصیه رهبری به دولت در طول این 7 سال «اقتصاد مقاومتی» بود- اخبار مجلس و دولت ایران – اخبار سیاسی تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز در جلسه با مدیران ارشد رسانه‌ها در پاسخ به سوال مجید قلی‌زاده مدیرعامل خبرگزاری تسنیم، درخصوص پیگیری تدابیر و توصیه های رهبر معظم انقلاب به دولت در موضوعات مختلف و برنامه دولت برای عمل به این موارد، با بیان این مطلب که مقام معظم رهبری همیشه رهنمودهایی برای همه دولت‌ها داشتند و برای ما هم از آغاز دولت رهنمودهایی را داشتند، گفت:‌ مقام معظم رهبری همیشه رهنمودهایی برای همه دولت‌ها دارند و برای ما هم از آغاز داشته‌اند و به نظر من مهمترین توصیه ایشان در این هفت سال اقتصاد مقاومتی بود.

وی افزود:‌ الان اقتصاد کشور نسبت به هفت سال پیش مقاوم‌تر شده و در برابر تکانه شدید تحریم آمریکا که فکر می‌کردند با آن می‌توانند نظام را از بین ببرند، با وجود مشکلات توانستیم بایستیم.

رئیس‌جمهور درخصوص برنامه‌ها و دستاوردهای دولت در زمینه مبارزه با فساد گفت:‌ دستگاه‌های مختلف مثل قوه قضائیه، نهادهای نظارتی و دولت هر کدام در این رابطه وظایفی دارند که وظایف خود را انجام می‌دهند. بالاترین کاری که این دولت در مبارزه با فساد انجام داد، توسعه دولت الکترونیک و شفاف‌سازی و قرار دادن اطلاعات در اختیار مردم به صورت شفاف بود. درواقع تمامی فعالیت‌های اقتصادی در اختیار افکار عمومی قرار گرفته است و یا اینکه رسانه‌ها در نقد کردن آزاد باشند که همه اینها منجر به مبارزه با فساد می‌شود.

روحانی اظهار داشت: اینکه در چارچوب شفاف‌سازی، اطلاعات مربوط به اقدامات دولت در اختیار افکار عمومی قرار گیرد و رسانه‌ها برای نقد آزاد باشند، همه اینها به مبارزه با فساد منجر می‌شود.

وی به ارائه لایحه شفافیت، لایحه تعارض با منافع و لایحه مبارزه با فساد اداری به مجلس دهم اشاره و تصریح کرد: عمر مجلس دهم به تصویب این لوایح نرسید، بنابراین این لوایح را به مجلس یازدهم هم ارائه کردیم و امیدواریم این لوایح در مجلس یازدهم تصویب شوند و اینها یک کار بزرگ در مبارزه با فساد هستند.

رییس‌جمهور در ادامه کاهش مراجعه حضوری مردم به ادارت و استفاده از فضای مجازی و سایبری را از عوامل کاهش فساد دانست و گفت: اگر کارها از طریق فضای مجازی و سایبری انجام شود خیلی از مفاسد از بین می‌رود.  اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش کردیم سهام در بورس عرضه شود یک دلیل آن جلوگیری از فساد است. به طور مثال وقتی شستا را در بورس عرضه می‌کنیم برای همه روشن می‌شود که در آن چه خبر است؟ عرضه شرکت‌ها در بورس مانع بزرگی در آلوده شدن آنها به فساد است، قوه قضائیه در مبارزه با فساد هم کار خود را باید انجام دهد و دولت هم در کنار آن برای تحقق مساله شفافیت و توسعه دولت الکترونیک تلاش می‌کند. 

روحانی با اشاره به مطالبه رهبر معظم انقلاب در زمینه پرهیز از خام‌فروشی، گفت: دولت در این راستا کارهای بزرگی انجام داده و به دستاوردهای ارزشمندی هم رسیده است. شما ببینید در زمینه امنیت غذایی کارهای خوبی در این دولت صورت گرفته است. امنیت غذایی از حدود 50 درصد به 81 درصد رسیده و الان 81 درصد کالری مصرفی ما داخلی است.

وی درخصوص تاکیدات رهبرانقلاب در زمینه قدرت دفاعی و توانمندی ایستادگی سیاسی در برابر دشمنان نیز اظهار داشت:‌ ما در حد توان قدم‌های خوبی برداشتیم و امیدواریم در یک سال باقی مانده هم بتوانیم این روند را ادامه دهیم.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link