روحانی: تحویل مسکن به افراد ثبت‌نام‌کننده در طرح مسکن یکم اولویت دولت است- اخبار سیاسی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور گفت: مردم شریف ایران می‌دانند که سلامت، امنیت و معیشت به عنوان اقدامات اساسی دولت تدبیر و امید در این مقطع حساس تعریف شده و تأمین مسکن به عنوان یکی از مهم‌ترین متغیرهای معیشت شهروندان که نقش تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد خانوار دارد از دغدغه‌های اصلی دولت است.

رئیس‌جمهور در جلسه ویژه ساماندهی مسکن تأمین مسکن نیازمندان واقعی که در طرح مسکن یکم ثبت‌نام کرده و پول واریز کرده‌اند را اولویت اول و اصلی دولت عنوان کرد و گفت: حدود 330 هزار نفر در این طرح سرمایه‌گذاری کرده‌اند که همه تلاش ما این است تا پایان این دولت، آنها صاحب مسکن مناسب شوند.

روحانی همچنین انتخاب مکان مناسب برای احداث شهرک‌های مسکونی جدید را مورد تأکید قرار داد و افزود: در انتخاب زمین و مکان برای ساخت مسکن و احداث شهرک‌های جدید باید با دقت عمل کنیم که امکانات و نیازهای واحد‌های مسکونی از جمله آب و برق و گاز و دیگر نیازمندی‌ها، قابل تأمین و در دسترس باشد.

وی افزود: دولت با تعریف سه راهبرد اصلی در حوزه تأمین مسکن که تولید و عرضه مسکن، ساماندهی بازار اجاره و کنترل سوداگری در بخش مسکن برای کاهش و مهار التهابات در این حوزه همه تلاش خود را به کار خواهد بست تا با بازدارندگی در این حوزه یک آرامش‌بخشی و تعادل ایجاد کند.

رئیس‌جمهور، مسکن را درون‌زاترین بخش اقتصاد ایران برشمرد و افزود: با نگاهی دقیق در این حوزه، ایران با برخورداری از نیروی انسانی کارآمد و مهندسان متبحر و امکانات قابل توجه در تأمین مصالح و ابزار ساخت مسکن می‌تواند با برنامه‌ریزی دقیق، رونق در این بازار را ایجاد کرده و در عین حال یک اقدام راهبردی در حوزه اقتصاد انجام دهد.

روحانی با اشاره به اقدام ارزشمند وزارت کشاورزی در اختصاص یک میلیون هکتار از زمین‌های حریم شهرها به ساخت مسکن با همکاری وزارت راه و شهرسازی،گفت: دولت در نظر دارد با توسعه حریم شهرها و با تأمین زمین و مشارکت‌جویی توسعه‌گران بخش خصوصی نسبت به تأمین مسکن ارزان‌قیمت برای مردم اقدام کند.

رئیس‌جمهور افزود: از این نظر تکالیف و مأموریت‌هایی برای وزارت راه و شهرسازی تعیین شده تا با برنامه‌ریزی دقیق و جمع‌آوری اطلاعات روشن و متقن با مدیریت بازار مسکن که نقش مهمی در جذب سرمایه و هدایت نقدینگی دارد، ریشه‌های عرضه و تقاضا را شناسایی کرده و مانع از سوداگری و ایجاد بازار کاذب شود.

روحانی اضافه کرد: دولت مقرر نموده است که با تأمین زمین و آزادسازی زمین‌های مازاد دولتی و مشارکت توسعه‌گران و فعال کردن بخش خصوصی گام‌های مهمی در رونق و توسعه بازار مسکن برداشته و در این مسیر تعریض و توسعه حریم شهرها برای شهرک‌سازی از جمله سیاست‌های اصلی در این حوزه است که با مطالعات انجام گرفته در شهرهای بزرگ و متوسط طبق ضوابط تعریف شده در حوزه شهرسازی حریم شهرها برای این موضوع توسعه یابد.

رئیس‌جمهور در عین حال از دستگاه‌های مرتبط با محوریت وزارت راه و شهرسازی خواست با مطالعه و طراحی یک برنامه مشخص برای توسعه‌گران فعال و برتر مسکن  که در این حوزه کارنامه موجه و حُسن سابقه دارند، تسهیلات، امکانات و امتیاز ویژه در نظر بگیرند تا ضمن تشویق توسعه‌گران در جذب سایر فعالان  اقتصادی جامعه نیز تأثیرگذار باشد.

روحانی در این جلسه پس از دریافت گزارش وزیر راه و شهرسازی در خصوص روند اجرای طرح اقدام ملی مسکن، از اقدامات و تلاش‌های انجام شده از سوی این وزارتخانه برای تأمین مسکن مردم قدردانی کرد.

رئیس‌جمهور همچنین از اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با مدیریت مهندس تابش و تلاش همه کارکنان این بنیاد در انجام مأموریت‌های محوله در زمینه تأمین مسکن محرومان و همچنین ساخت و بازسازی مسکن آسیب‌دیدگان از بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله در نقاط مختلف کشور طی سال‌های اخیر تشکر کرد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این جلسه با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در زمینه تأمین مسکن محرومان کشور، گفت: در برنامه تأمین مسکن افراد محروم در شهرها و روستاهای کشور 65 هزار نفر شناسایی شده‌اند.

علیرضا تابش با بیان اینکه 20 هزار واحد مسکونی تا امروز برای محرومان شناسایی شده تکمیل و تحویل شده است، گفت: مدت زمان تعیین شده برای ساخت این واحدهای مسکونی یک سال است که در 14 استان کشور از سال گذشته آغاز شده است.

تابش خاطرنشان کرد: به هر واحد مسکونی 40 تا 50 میلیون تومان وام قرض‌الحسنه 4 درصدی تعلق می‌گیرد و مبلغ آورده هر فرد نیز 25 تا 30 میلیون تومان است که این مبلغ را نیز سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تأمین می‌کند.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link