روحانی: الزام استفاده از ماسک در مرحله جدید مقابله با شیوع کرونا اقدامی ناگزیر است- اخبار سیاسی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، روز پنج‌شنبه در نشست رؤسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی کرونا گفت: هرچند اوج‌گیری دوباره شیوع بیماری و افزایش شمار مبتلایان و درگذشتگان در برخی از شهرستان‌های کشور را در دو هفته اخیر شاهد بوده‌ایم، اما آمار کلی از کاهش شیوع بیماری در کشور حکایت دارد.

رئیس جمهور افزود: کنار تلاش‌های بی‌وقفه بخش بهداشت و درمان کشور، اقدامات انجام‌شده در زمینه فرهنگ‌سازی و سازگار کردن زندگی مردم کنار مقابله با شیوع بیماری مؤثر واقع شده و شرایط را بهبود بخشیده که شایسته قدردانی است.

روحانی با بیان اینکه جهان در حال ورود به مرحله دیگری از مقابله با ویروس کرونا است، اظهار داشت: ایران نیز در این زمینه مستثنی نیست و باید همانند مراحل قبلی مقابله با این ویروس، جزو کشورهای پیشتاز در مرحله جدید باشیم و سریع‌تر و مؤثرتر عمل کنیم.

رئیس جمهور الزام همگانی به استفاده از ماسک و اجرای دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی را اقدامی ناگزیر در مرحله جدید مقابله با ویروس کرونا عنوان کرد و ادامه داد: هرچند در برخی از کشورها جرایم سنگینی برای نقض قوانین بهداشتی اعمال می‌شود، اما امیدواریم همان‌گونه که در دوره قبل با همراهی مردم نیازی به اعمال جریمه و استفاده از رفتارهای قهری نداشتیم، در مرحله جدید نیز نیازی به استفاده از قوه قهریه نباشد.

 روحانی گفت: برای اجباری کردن استفاده از ماسک برای عموم مردم، تولید و عرضه فراوان آن با قیمت ارزان است که کنار گام‌های مؤثر وزارت صمت و بخش‌های تولیدی کشور، آموزش ساخت ماسک خانگی قبل شست‌وشو توسط دستگاه‌های تبلیغی نیز از جمله اقدامات لازم و ضروری است که مردم در فشار تهیه ماسک نباشند.

رئیس‌جمهور با ابراز اینکه مردم با رعایت اصول بهداشتی نشان داده‌اند که برای سلامت خود و جامعه ارزش و اهمیت قائلند، اضافه کرد: مسئولان کمیته‌های امنیتی ــ اجتماعی و اقتصادی و همچنین بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا دستورالعمل‌های مربوط به اینکه استفاده از ماسک در چه مناطقی از کشور و یا در چه اماکنی اجباری خواهد شد، تهیه کرده‌اند که در صورت تصویب در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا ابلاغ و اعلام خواهد شد.

روحانی تعیین راهکار و شیوه‌های ضمانت دستورالعمل‌های بهداشتی ابلاغ‌شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا را از وظایف کمیته امنیتی ــ اجتماعی ستاد برشمرد و بر ضرورت اجرای آن به‌شکل منطقی و مؤثر تأکید کرد.

همچنین ابعاد حقوقی، فنی و اقتصادی بسته حمایتی بازار اجاره مسکن به‌عنوان گام نخست دولت برای ساماندهی و رونق بازار مسکن در این جلسه از سوی کمیته اقتصادی ستاد ملی کرونا بررسی و مقرر شد، در جلسه روز یکشنبه آینده ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه شود. رئیس جمهور همچنین با تأکید بر مباحث مطرح‌شده در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در خصوص سیاست‌های در نظر گرفته‌شده برای رونق بازار مسکن، به وزیر راه و شهرسازی ابلاغ کرد در خصوص ایجاد شهرک‌ها در حریم شهرها با در اختیار گذاشتن زمین‌های ارزان به خانه‌اولی‌ها و ساخت و عرضه انبوه مسکن اقدام کند.

انتهای پیام/+

[ad_2]

Source link