روایت تسنیم از محور سربیشه به ماهیرود‌ / جاده ترانزیتی که تنها نام دروازه تجاری شرق کشور را یدک می‌کشد- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، چند روزی بود تلاش داشت برای خرید مایحتاج خود را به شهر برساند اما هر روز کاری برایش پیش می‌آمد و قسمت نمی‌شد راهی شهر شود اما بلاخره تصمیم می‌گیرد روز سه شنبه 9 اردیبهشت ماه خود را به سربیشه برساند. بعد از اقامه نماز صبح دیگر خواب به چشمانش نیامد مبادا خوابش ببرد و از خط اتوبوس روستا جا بماند.

با بوسه دخترش که در خواب بود با او خداحفاظی کرد و به ایستگاه اتوبوس رفت به دخترش قول داده بود برایش از شهر عروسک بخرد. اولین نفری بود که در ایستگاه حاضر شده بود. هوا روشن تر که شد یکی یکی  به مسافران افزوده شد.

اتوبوس قرمز رنگ از دور پیدا بود مسافران هم خود را آماده کردند تا سوار اتوبوس شوند هر کدامشان برای کاری به سربیشه و بیرجند می‌رفتند.

اتوبوس طبق معمول هر روز به راه خود ادامه می‌داد ناگهان وقتی که عقربه‌های ساعت 6:45 دقیقه صبح را نشان می‌داد، در یک چشم بر هم زدنی با شاخ به شاخ شدن تریلر حاوی پیاز پایان زندگی 13 نفر از مسافران اتوبوس را رقم زد.

در حالی این حادثه تلخ برای اتوبوس روستایی رقم خورد که هنوز خانواده‌های زیادی در انتظار بازگشت عزیزان خود هستند و هنوز دخترک موطلایی منتظر است تا مادر از سربیشه بازگردد و به او عروسک هدیه دهد. هنوز فرزندان منتظر بازگشت پدر هستند و حادثه‌ تلخ و خونین روز گذشته در حالی در محور سربیشه-ماهیرود رقم خورد که رانندگان از مشکلات جاده روستایی که نام ترانزیتی برخود گرفته گلایه‌مندند.

آری هر از گاهی خبر تصادف، واژگونی تریلر و کامیون در مسیر ترانزیتی سربیشه-ماهیرود به گوش می‌رسد، اخباری که حاکی از مساعد نبودن زیرساخت لازم در این محور ترانزیتی دارد.

 جاده سربیشه- درح – مرز به عنوان مهمترین و محوری‌ترین گذر مرزی شرق کشور و یک جاده بین المللی و روزانه معبر تردد بیش از 800 دستگاه خودروی ترانزیتی است اما این محور مهم اقتصادی که یکی از مهمترین معابر رسمی در محدوده خراسان جنوبی با ولایت فراه افغانستان است و نقش بسیار مهمی هم در توسعه اقتصادی منطقه دارد مشخصات راه اصلی و ترانزیتی را ندارد و بیشتر شبیه یک راه روستایی است که به دلیل نواقص زیاد سوانح متعدد رانندگی در آن اتفاق می‌افتد.

یکی از رانندگانی که در این مسیر تردد می‌کند با طرح این سوال که چرا مسئولان فکری برای این محور نمی‌کنند؟ در گفتگو با خبرنگار تسنیم گفت: این محور باید دو بانده یا تعریض شود به ویژه از روستای تاجمیر به بعد، جاده کم عرض و رفت و آمد تریلی زیاد است و دو کامیون به راحتی نمی تواند از کنار هم عبور کند.

وی با اشاره به ترانزیتی بودن جاده و وقوع حوادث زیاد افزود: وضعیت آسفالت این مسیر نیز مناسب نیست و ناهمواری‌های بسیاری دارد که با این حجم از تردد وسایل نقلیه، مسئولان باید فکری اساسی برای این محور بکنند.

این راننده اظهار داشت: این محور در برخی نقاط به جاده روستایی شبیه است و جوابگوی تریلی‌های در حال تردد نیست و کار را برای رانندگان بسیار سخت می‌کند.

وی عنوان کرد: تردد در این جاده زیاد است چون این محور تنها راه ارتباطی به گمرک رسمی استان در مرز است بنابراین روزانه شاهد تردد تعداد قابل توجهی از خودروهای ترانزیتی هستیم از سوی دیگر استقرار روستاهای متعدد در امتداد جاده، سبب افزایش تردد خودروهای سواری نیز شده است.

راننده دیگری با بیان اینکه محور، مشخصات جاده اصلی و ترانزیتی را ندارد اظهار داشت: در گذشته تردد در این مسیر زیاد نبود اما اکنون رفت و آمد جاده‌ای به ویژه خودروهای ترانزیتی بیشتر شده اما از افزایش امکانات و ارتقای زیرساخت‌ها خبری نیست.

به گفته وی مسیر عبوری از روستای ماهیرود با آغاز بارندگی و سیلاب تا مرز قطع می‌شود تا جایی که این موضوع کار را به عبور از مسیرهای سخت می‌کشاند.

از سویی دیگر در هفته گذشته بود که در فضای مجازی اخباری مبنی بر 24 ساعته شدن بازارچه ماهیرود از سوی طرف افغان بیان شد حال با توجه به اینکه این محور تنها اسم ترانزیتی و بین المللی را یدک می‌کشد و هیچ شباهتی به محور ترانزیتی و بین المللی بودن ندارد و بیشتر شبیه جاده روستایی کم عرض و علائم کم هشدار دهنده  دارد آیا بازگشایی 24 ساعته آمار تلفات را در این محور بالا نخواهد برد؟

رئیس شورای اسلامی سربیشه نیز در واکنش به حادثه خونین روز گذشته در محور ماهیرود-سربیشه گفت: روزانه حدود 800 خودروی سنگین ترانزیتی از این محور تردد می‌کنند که جاده‌ای روستایی است و نواقصی چون عرض کم، کمبود علایم، آسفالت نامناسب دارد و هر ماه شاهد یک حادثه خونین در این محور هستیم.

شیخ زاده با بیان اینکه مرکز درمانی درح در حد یک خانه بهداشت کارکرد ندارد افزود: مشخص نیست تا کی با وجود مرزی بودن بخش درح، جمعیت بالای منطقه و تردد فراوان خودروهای ترانزیتی به مرز ماهیرود و مخاطرات این چنینی، مردم باید منتظر ارتقای خدمات در این مرکز باشند؟

رئیس شورای اسلامی سربیشه گفت: مگر ایمن سازی و تعریض این محور چقدر اعتبار می خواهد که مسئولان این قدر تعلل می‌کنند و تا کی قرار است خون و جان مردم این شهرستان و دیگر هموطنان در این محور ریخته شود؟ جاده‌ای که حتی استانداردهای روستایی را ندارد. تاکی قرار است با این وضعیت، محور ترانزیت شرق کشور باشد؟

فرمانده پلیس راه خراسان جنوبی نیز در گفتگو با تسنیم علت اصلی حادثه را انحراف به چپ راننده تریلر در اثر خستگی و خواب آلودگی دانست و گفت: این جاده ایمنی لازم را ندارد.

سرهنگ رضایی افزود: جاده سربیشه به ماهیرود جاده‌ای ترانزیتی است و روزانه تعداد وسایل نقلیه سنگین زیادی برای رفتن به مرز ماهیرود از این جاده تردد می‌کنند و متاسفانه جاده در برخی از نقاط مشخصات اصلی راه را ندارد و دارای ایمنی لازم نیست.

امام جمعه سربیشه نیز در گفتگو با تسنیم اظهار داشت: روزانه بین 600 خودروی سنگین و تعداد زیادی خودروی سواری از این مسیر عبور می‌کنند در حالی که این جاده از همان زمان‌های قدیم که روستایی بوده تغییر زیادی نکرده و تحمل بار ترافیک سنگین را ندارد.

حجت الاسلام نجمی‌پور با بیان اینکه گویا تاکنون 200 نفر از مردم منطقه در این جاده جان خود را از دست داده‌اند افزود: موضوع خطرات جاده سربیشه به ماهیرود را با استاندار مطرح کردیم چرا که خواسته مردم رسیدگی به این جاده است جاده‌ای که شاهد از دست دادن تعداد زیادی از عزیران مردم شده است.

وی با تأکید بر اینکه باید دوبانده کردن جاده ترانزیتی در اولویت کار مسئولان باشد افزود: اگر دوبانده کردن طول می‌کشد حداقل آن را فوری تعریض کنند تا شاهد حوادث دلخراش در آن نباشیم.

مدیر اداره راه و شهرسازی شهرستان سربیشه نیز اظهار داشت:کل اعتبار سال 97 محور سربیشه-درح-ماهیرود 65 میلیارد ریال بوده که به جهت پر هزینه بودن عملیات راهسازی اقدام قابل توجه در آن سال صورت نگرفت.

رحمتی‌راد  افزود: خوشبختانه با پیگیری‌های مستمر استاندار و نگاه ویژه به منطقه مرزی درح در سال 98 اعتباری بالغ بر 245 میلیارد ریال مصوب شد که شاهد رشد حدود 4 برابری اعتبارات نسبت به سال 97 بودیم مجددا هم با پیگیری انجام شده ردیف بودجه برای سال 99 به مبلغ 400 میلیارد ریال رسید که شاهد رشد حدود دو برابری نسبت به سال 98 هستیم.

وی اظهار داشت: تکمیل و بهره برداری 2 کیلومتر باند دوم در قالب کمربندی شهر درح، احداث پل 5 دهنه طاقی بر روی مسیل ماهیرود و بازگشایی آن به زودی تکمیل و بهره برداری از 8 کیلومتر باند دوم احداثی تا اوایل خرداد ماه سال جاری است همچنین در دهه فجر سال 98 عملیات اجرایی احداث 22 کیلومتر باند دوم به مبلغ اولیه 540 میلیارد ریال  توسط استاندار محترم کلنگ زنی شد.

مدیر اداره راه و شهرسازی شهرستان سربیشه افزود: مطالعات و اسناد مناقصه احداث 50 کیلومتر باند دوم به مبلغ 1500 میلیارد ریال تهیه که انشاءالله در شهریور ماه سال جاری پس از طی تشریفات مناقصه به پیمانکار واگذار خواهد شد.

اما مشکلات این جاده بحث امروز و دیروز نیست چرا که مردم سیربیشه سالیان سال است شاهد تصادفات و واژگونی خودروها در این محور پر تردد هستند اما گویا حرکت لاک پشتی مسئولان حالا حالاها ادامه دارد  و باید منتظر بود که ببینیم تا چه زمان دیگر این مسیر دوبانده شده و یا عرض جاده بیشتر می‌شود و چه میزان خون دیگر در این جاده باید ریخته شود تا گرهی از مشکلات مردم باز شود؟

انتهای پیام/254/ش

[ad_2]

Source link