رسانه‌های آمریکا: واشنگتن از بحرانی شدن روابط خود با پکن به شدت آسیب خواهد دید- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رادیو بین المللی چین، ظرف روزهای اخیر و در پی خواسته غیرمنطقی ایالات متحده برای تعطیلی کنسولگری چین در هیوستون، روابط چین و آمریکا با چالش و آزمونی بی‎سابقه روبه‎رو شده که توجه بسیاری از رسانه‎ها و تحلیلگران در آمریکا و سایر نقاط جهان را به خود جلب کرده است. ​​​​​​​روز 6 مرداد (27 ژوئیه) آسوشیتدپرس نوشت،  منافع چین و آمریکا به عنوان دو اقتصاد بزرگ جهان ارتباط نزدیک با یکدیگر دارند و بحرانی شدن روابط چین و آمریکا به هر دو طرف آسیب خواهد رساند. از سوی دیگر، با گرم شدن تنور مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری در ایالات متحده، افزایش احتمالی تنش در روابط  چین و آمریکا، روابط دو کشور در زمینه تجارت و فناوری را “در معرض خطر” قرار دهد.

به باور آسوشیتدپرس، از زمان آغاز جنگ تجاری آمریکا با چین در سال 2018 تا کنون، به هر دو کشور خسارات سنگینی وارد شده است و در صورتی که آمریکا و چین نتوانند اختلافات تجاری خود را برطرف کنند، علاوه بر صادرکنندگان دو کشور، سایر جوامع اقتصادی آسیایی تأمین کننده مواد اولیه و قطعات کارخانه های چینی نیز آسیب خواهند دید و با توجه به تأثیر منفی همه‎گیری کرونا بر  اقتصاد جهان، رشد تجارت جهانی همچنان روندی نزولی را طی خواهد کرد.

 چندی پیش بی بی سی نیز تعطیل شدن کنسولگری چین در هیوستون را « گرداب» روابط دو کشور خواند و به این نکته اشاره کرد که روابط چین و آمریکا به پایین ترین سطح در چند دهه گذشته رسیده است.

به نوشته بی بی سی، نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا یکی از عوامل افزایش تنش‌های اخیر در روابط چین و آمریکا به شمار می‎رود اما دلیل اصلی آن نیست. در واقع آغاز روند “افول” روابط دو کشور را باید سال 2016 دانست که ترامپ با در پیش گرفتن رویکرد ملی گرایی به عنوان راهبرد انتخاباتی خود شروع به تاختن بر چین کرد. در آستانه انتخابات امسال نیز به دلیل ناکارآمدی دولت آمریکا در مقابله با همه‎گیری کرونا، میزان حمایت عمومی  از ترامپ کاهش یافته  و به همین خاطر رئیس جمهور آمریکا سعی دارد با متهم کردن چین افکار عمومی را از عملکرد ضعیف دولت خود منحرف کند.

به پیش‎بینی بی بی سی در کوتاه مدت و تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ، روابط دو کشور همچنان ناپایدار و پرتنش خواهد بود؛ با این وجود، تحلیلگران بر این باورند که نه چین و نه ترامپ به دنبال یک رویارویی جدی با یکدیگر نیستند.

چشم انداز روابط درازمدت دو کشور نیز می‎تواند تا حدودی به نتیجه انتخابات نوامبر بستگی داشته باشد اما فشار بر  چین  اکنون به یک از رویکردهای اصلی آمریکا تبدیل شده؛ تا جایی که به اعتقاد ویلیام کوهن، وزیر دفاع پیشین آمریکا، تلقی کردن چین به عنوان یک حریف سیاسی برای آمریکا “خطرناک” خواهد بود.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link