رئیس پلیس فدرال آمریکا: نیمی از پرونده‌های ضداطلاعات در آمریکا مربوط به چین است- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه خبری ان‌بی‌سی، «کریستوفر رِی» رئیس پلیس فدرال آمریکا روز سه‌شنبه طی سخنانی در اندیشکده هادسون اعلام کرد که در حال حاضر حدود 5000 پرونده ضداطلاعات در آمریکا فعال است که نیمی از این پرونده‌ها به چین مربوط می‌شود.

کریستوفر ری با اشاره به اینکه به‌طور متوسط هر 10 ساعت یک پرونده جدید ضداطلاعات در ارتباط با چین در آمریکا گشوده می‌شود، مدعی شد که تلاش چین برای آنچه وی «دزدیدن فناوری‌های آمریکایی» خواند، بیشتر می‌شود.

رئیس پلیس فدرال آمریکا در ادامه صحبت‌های خود ادعا کرد که چین طی این سال‌ها همواره دست به اقدامات ضداطلاعاتی و جاسوسی اقتصادی از آمریکا زده و به همین دلیل بزرگترین تهدید برای دارایی‌های اطلاعاتی و فکری و قدرت اقتصادی آمریکا محسوب می‌شود.

وی مدعی شد که چین حتی در بحبوحه همه‌گیری ویروس کرونا نیز دست از تلاش برای دزدیدن اسرار اطلاعاتی آمریکایی‌ها برنداشته و حتی از میزان تلاشش در این زمینه کاسته نشده است.

رئیس پلیس فدرال آمریکا همواره مواضع تندی در قبال چین داشته و این کشور را به جاسوسی علمی و اقتصادی از آمریکا متهم کرده است.

هفته گذشته دادگاهی در آمریکا «هائو ژانگ» استاد 41 ساله دانشگاه تیانجین که اواسط سال 2015  در مسیر حرکت به سمت یک کنفرانس علمی در لس‌آنجلس بازداشت شده و به سرقت اسرار دولت آمریکا و فروختن آن به ارتش و دولت چین متهم شده بود را مجرم شناخت.

این پروفسور چینی ژانگ که با قرار وثیقه 500 هزار دلاری آزاد شده قرار است  اواخر ماه آگوست (اوایل شهریورماه) به صورت رسمی از سوی دادگاه محکوم شود. به نظر می رسد تا 15 سال زندان به اتهام جاسوسی اقتصادی و 10 سال زندان به جرم سرقت اسرار تجاری در انتظار وی است.

طی چند ماه اخیر تنش میان آمریکا و چین به دلایل افزایش یافته است و آمریکا به بهانه‌های مختلف فشارهای خود بر پکن را افزایش داده است.

انتهای پیام/.

 

[ad_2]

Source link