رئیس فرهنگستان علوم پزشکی: سازمان ملل در رفع تحریم‌های ایران ناکارآمد است- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دکتر سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران در نامه خود خطاب به دبیرکل سازمان ملل آورده است: «پیرو مکاتبات قبلی درخصوص تحریم‌های غیرقانونی دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و تأثیر مستقیم آن بر سلامت مردم ایران، متأسفانه تاکنون سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های ذی‌ربط از جمله سازمان بهداشت جهانی که مدعی دفاع از حقوق بشر هستند، هیچ اقدام مؤثری برای رفع تحریم‌های ظالمانه علیه کودکان، زنان، مردان و بیماران عزیزمان انجام نداده‌اند.

به‌عوض، علی‌رغم تأکید دانشمندان، پزشکان و حتی برخی از مقامات منتخب ایالات متحده مبنی بر رفع تحریم‌ها در شرایطی که همه‌گیری بیماری Covid-19 سرتاسر دنیا را فراگرفته است، دولت غیرمنطقی و بی‌رحم آمریکا تحریم‌های بیشتری را علیه مردم ایران تشدید کرده است.

با وجود این، تلاش مقامات و مسئولان سلامت جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با تحریم‌های غیرانسانی آمریکا در بیماری همه‌گیر اخیر موفقیت‌آمیز بوده است، حتی اگر تنها بخش کوچکی از این تحریم‌ها به کشورهای اروپایی و ایالات متحده تحمیل می‌شد، مطمئناً تحت این فشارها دچار فروپاشی می‌شدند. همان‌طور که می‌دانید، ما یکی از کشورهای به‌شدت آسیب‌دیده در این بیماری همه‌گیر بوده‌ایم و در صورتی که تحریم‌های سرکوبگرانه آمریکا به‌کل جهان علیه ایران تحمیل نشده بود به این شرایط دشوار نمی‌رسیدیم.

مسلم است که تاریخ در مورد ناکارآمد بودن و سکوت سازمان‌های بین‌المللی مدعی حمایت از قوانین بین‌المللی و حقوق بشر در برابر  این‌گونه جنایات آشکار  قضاوت خواهد نمود. این مؤسسات اگر در این امر شریک نباشند، مؤسساتی ناکارآمد شده‌اند و بدون شک به‌دلیل امتناع از اقدام علیه نقض آشکار قوانین بین‌المللی و بشردوستانه  توسط رژیم آمریکا شاهد ازهم‌گسیختگی نظم جهانی‌مان خواهیم بود.»

انتهای پیام/+

[ad_2]

Source link