دلایل غرب برای حفظ بازیگری استعماری در لبنان بعد از باخت در بازی استراتژیک- اخبار آسیای غربی – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، وسوسه‌های ژئوپلتیکی و ژئواستراتژیکی در لبنان، دریای مدیترانه و ثروت‌های عظیم نفت و گاز و غرب آسیا، و از سوی دیگر نگرانی‌ها و دغدغه‌های راهبردی غرب در قبال فرسایش هژمونی جهانی و بویژه در غرب آسیا و امنیت و موجودیت رژیم صهیونیستی و تنزل حضور و نفوذ و هژمونی و بازیگری، موجب شده بود تا از اکتبر سال گذشته، تلاشهای جنگ ترکیبی از لبنان شروع و در عراق و ایران تکرار شود. سستی این استراتژی در استحکام جبهه داخلی و حکمت و عقلانیت و تدبیر رهبران نهفته بود که بجز بن بست یک جنگ نظامی، بن بست‌های اقتصادی و سیاسی و جنگ ترکیبی را نیز قطعی کرد.

طراحی غربی و بویژه صهیونیستی به سمت یک رخداد بزرگ امنیتی و غیرمستقیم با کارکردهای استراتژیک و گسترده استوار شد که انفجار در بندر بیروت، نتیجه آن بود.

این فاجعه و جنایت که قرار بود با نمایش پیاده نظام 14 مارسی، حکومت و دولت لبنان را ساقط و قیمومیت بین‌المللی را جایگزین و حزب‌الله متهم به نتایج انفجار نماید، با اشراف اطلاعاتی و کشف ریشه‌ها و عوامل واهداف و تدبیر همراه با درایت و حفظ آرامش توسط حزب‌الله، نمایش ماکرون در بیروت را به جایی رساند که دیدار ده دقیقه ای ماکرون با حاج محمد رعد نماینده حزب الله، تمامی رشته‌های راهبردی را پنبه کرد.

ماکرون در بازگشت از سفر به لبنان، اعلام کرد، حزب الله یک واقعیت مورد حمایت مردم لبنان است و در گزارش به پارلمان فرانسه تاکید کرد لبنان در آستانه انفجار و فروپاشی است.

ماکرون که اروپا، آمریکا و رژیم صهیونیستی را در سفر به بیروت نمایندگی می‌کرد، تاکید کرد که باید کمک‌های مشروط به لبنان برای واداشتن به تسلیم، بدون شرط شود و با سرعت، جلسه فردا دوشنبه 20 مرداد با عنوان کنفرانس پاریس برای حمایت بین‌المللی و کمک برای بازسازی لبنان و بیروت را تدارک کردند.

رسوایی عملیات محرمانه برای انفجار بندر بیروت و هشدار به ماکرون و رژیم صهیونیستی این جبهه را واداشت تا ضمن مرتفع کردن هزینه‌های هرگونه واکنش انتقامی و نابودی رژیم صهیونیستی و جلوگیری از رانده شدن از لبنان و پر کردن این خلاء توسط ایران، روسیه و چین، کنفرانس پاریس را برای پرداخت هزینه‌های ویرانی و فاجعه و جنایت برعهده بگیرند ولی از ساختار فاسد سیاسی در لبنان حذف نشوند.

لذا بجای حکومت حسان دیاب که غیرتمندی و استقلال را در 5 ماه گذشته بعنوان یک چهره اهل سنت به دیگر رهبران سیاسی تعلیم داده، یک حکومت وحدت ملی در لبنان با حضور همه شکل گیرد و انتخابات زودهنگام پارلمانی، ترکیب قدرت سیاسی و حکومتی را مشخص نماید.

رسوایی و ناکامی و ثبت اقدامات جنایتکارانه از حمایت از تروریست‌ها گرفته تا فاجعه بندر بیروت، ظرفیت اجتماعی رهبران سیاسی فاسد و متحدان غرب و رژیم صهیونیستی را در محک جدی قرار داد و لذا حسان دیاب با استواری کامل در مصاحبه روز شنبه که همزمان با زورآزمایی آشوبگران رهبران سیاسی فاسد 14 مارس بود، انتخابات زودرس تا دو ماه دیگر(که البته امکان عملی واقعی ندارد)، ترکیب رهبران سیاسی و نسل جدید قدرت در لبنان را تعیین می‌کنند.

نمی‌شد انتظار داشت که خوی طمع ورزی غربی و صهیونیستی در کنفرانس پاریس عقب نشینی کامل بکند ولی چاره‌ای جز امتیاز دهی، حتی محدود، هم نداشتند. زیرا بازی استراتژیک را باخته و هرگونه کوتاهی در کنفرانس نیز به تغییر بازیگران داخلی و خارجی منجر می شود و چین و روسیه و ایران، جای آنها را خواهند گرفت.لذا دلارهای نفتی آل سعود و بقیه ابزارهای مالی بین‌المللی و صهیونیستی، خود را برای تولید رای پارلمانی آماده می کنند ولی باید بندر و شهرهای لبنان که از فاجعه بندر خسارت دیده اند، بازسازی شوند.

تاکید حکومت دیاب بر مجازات عاملان و مقصران فاجعه بندر بیروت و استمرار تحقیقات، اهرمی کارساز برای مدیریت رفتاری بازیگران 14 مارسی و حامیان خارجی آنهاست. این پرونده از آنچنان ظرفیتی برای برملا شدن ماهیت احزاب و راهبران سیاسی فاسد و وابسته به کشورهای استعماری و صهیونیستی و عربی برخوردار است که در گام اول، نیروهای دست چندم وابسته به حریری، جنبلاط و جعجع رسوا می‌شوند و همین‌ها، سرنخ های جدید را که به راس هرم سیاسی و حزبی فاسد 14 مارس منتهی می‌شود، در اختیار خواهند گذاشت.

راند اول این بازی بزرگ به نفع حزب الله و جبهه 8 مارس و بازیان سرافکندگی و عقب نشینی مرحله‌ای پایان یافته و باید ادامه این بازی استراتژیک و تاکتیک و سیاستهای جدید کشورهای استعماری که از ثروتها چندصدمیلیاردی نفت و گاز در شرق مدیترانه نمی‌‌توانند عبور کنند، را ملاحظه کرد. فعلاً لبنان تا حدودی یک نفس راحت‌تر خواهد کشید تا نتایج کنفرانس پاریس و اقدامات سیاسی و حکومتی و پارلمانی در داخل لبنان، مسیر خود را پیدا کند. آنگاه وارد فاز بعدی این بازی استراتژیک خواهیم شد.

«هادی محمدی» کارشناس مسائل راهبردی غرب آسیا

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link