درخواست زالی از نمکی برای افزایش اختیارات ستاد کرونا در پایتخت/ آمادگی شهرداری برای لغو یک هفته‌‌ای طرح طرافیک- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ دکتر علیرضا زالی جلسه اضطراری ستاد کرونا پایتخت که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، گفت: ما از مردم سوال کرده‌‌ایم که اگر طرح ترافیک را برقرار کنیم چقدر از وسایل حمل و نقل عممی استفاده می‌‌کنید؟ 13.7 درصد مردم گفته‌‌اند که از مترو استفاده می‌‌کنیم، 18 درصد از تاکسی‌‌های آنلاین و آژانس‌‌ها و 7.8 درصد نیز گفته‌‌اند از اتوبوس استفاده می‌‌کنیم.

وی افزود: 44.7 درصد مردم برای رفتن به محل کار و 25.2 به دلیل خرید کردن از منزل خارج می‌‌شوند بنابراین اگر بتوانیم ساز و کاری برای حضور کارمندان و خریدهای الکترونیک طراحی کنیم بخش زیادی از ترددها قابل مدیریت است.

زالی با بیان این‌‌که 62 درصد مردم معتقد بودند که فاصله‌‌گذاری اجتماعی در متروها بسیار کم رعایت می‌‌شود، تصریح کرد: 77.9 درصد مردم نیز معتقد بودند کرونا با گرما ضعیف نمی‌‌شود.

وی با بیان اینکه از 8 تیر آمار مراجعه به مراکز درمانی در تهران در حال تغییر است، خاطرنشان کرد: موارد ابتلا به کرونا و تعداد بستری‌‌ها در بیمارستان و بخش آی‌‌سی‌‌یو در حال افزایش و تعداد ترخیصی‌‌ها رو به کاهش است.

کدام مناطق تهران بیشترین فوتی‌‌های کرونا را داشتند؟

فرمانده ستاد مقابله با کرونا تصریح کرد: عمده فوتی‌‌های کرونا در مناطق 4، 2، 14 و 15 است که به دلیل بالابودن تراکم جمعیتی در مناطق 4 و 2 است.

درخواست زالی برای افزایش اختیارات ستاد کرونا در پایتخت

وی در بیان مشکلات و درخواست‌های ستاد کرونای پایتخت از وزیر بهداشت عنوان کرد: از شما به عنوان فرمانده مبارزه با کرونا در عرصه ملی می‌خواهیم، هرچه که می‌توانید در افزایش اختیارات موسع ستادی استان تهران با توجه به پیچیدگی‌ها، ابرام بورزید؛ چراکه در تهران شرایط متفاوت داریم و تهران گرانیگاه کشور است. استاندار تهران و مسئولان ستاد تهران باید با فراغ بال، آزادی عمل، چابکی و چالاکی بیشتری بتوانند مصوبات را اجرایی کنند.

وی افزود: در طول مدت اخیر، مهم‌ترین آسیب شناسی، تعارض و بعضا نفی بسیاری از مصوبات استان تهران در عرصه ستاد ملی بوده است که این موضوع گلایه مشترک اعضای ستاد فرماندهی استان تهران است. اگر قرار است مدیریت کرونا در تهران به دست ما و دوستان ما انجام شود، حتما به اختیارات موسع‌تر از قبل نیاز داریم. به خصوص در روزهای اخیر به شدت تعارض در دستگاه‌های ملی و استانی را حس کردیم.

زالی با بیان اینکه بیش از 4 ماه است که پرسنل مدافع عرصه سلامت در حال تلاش شبانه روزی هستند، یادآور شد: تعداد زیادی از این پرسنل خسته شدند و در راند دوم بررسی‌ها نشان می‌دهد تعداد زیادی از همکاران ما مجددا در معرض ابتلا قرار گرفتند. عددی که ما از دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران، شهید بهشتی و بقیته‌الله دریافت کردیم نشاندهنده آن است که تا کنون 4400 نفر از پرسنل بهداشتی درمانی دانشگاه‌ها در تهران مبتلا شده‌اند. تنها طی امروز 250 نفر از مجموعه دانشگاه علوم پزشکی تهران مرخصی استعلاجی گرفته‌اند. بنابراین در آینده نزدیک در معرض خطر جدی کاهش نیروی انسانی که تجربه خوبی هم در ماه‌های اخیر پیدا کردند، خواهیم بود. بنابراین جایگزینی نیروی انسانی و به خصوص جذب نیروی پرستار، نیروهای تخصصی در حوزه بهداشت به خصوص بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای لازم است.

زالی ادامه داد: ارتقا و تغییر وضعیت پیمانی و رسمی و به خصوص استفاده بهینه از ظرفیت کسانی که در قالب‌های قرارداد معین یا 89 روزه ارایه خدمت کردند، نیازی مبرم، جدی و راهبردی است.

فرمانده ستاد مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به مشکلات پرداخت کارانه‌ای و کاهش جدی درآمدهای اختصاصی بیمارستان‌های دانشگاهی در تهران و سایر نهادها، تأکید کرد: پرسنل هنوز شیرینی مشوق‌های مالی را نچشیده‌اند و نارضایتی پنهان از عدم تحقق و تحصیل واقعی مشوق‌های مالی در مجموعه محیطی وجود دارد که لازم است در اسرع وقت با حمایت شما و کمک دولت بتوانیم پرداخت‌هایی که قبلا قول داده شد و برخی‌ها هنوز محقق نشده را انجام دهیم. این می‌تواند برخی مشکلات را حل کند .

وی خاطرنشان کرد: در تهران درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها در تناسب با مشارکت در درمان کرونا، تقریبا بین 30 تا 75 درصد تقلیل داشته است. اگرچه که با رشادت تیم‌های پزشکی و مسئولان دانشگاه‌ها و سایر نهادها تا کنون توانستیم مشکلی تحت عنوان کمبود تخت ویژه یا کمبود تخت عادی در کرونا نداشته باشیم اما به نظر می‌رسد با ادامه این مسیر، تلورانس در حوزه تخت‌های بیمارستانی مورد چالش قرار گیرد.

زالی با بیان این‌‌که بسیاری از بسته‌های حمایتی ویژه اقشار فرودست و بسته‌های مورد لزومی که در تهران درخواست داشتیم تا انجام شود، تقریبا با کندی قابل توجهی انجام می‌شود؛ گفت: کندی در پرداخت بیمه بیکاری و تسهیلات برای برخی مشاغل، موجب شده رگه‌های نگران کننده در برخی مشاغل باشد و دیگر شاید آن تمکین پذیری نسبت به فرامین ستاد را در تهران با مقاومت روبرو شویم. درخواستم این است که در این زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی شتاب بیشتری را داشته باشیم.

مصوبات ستاد ملی در انطباق با خواسته‌های ما نبود

وی اضافه کرد: آنچه تاکنون به ستاد ملی بیرون آمد، مطلقا در انطباق با خواسته‌های ما نبود و یک چیز حداقلی بود و حتی از آنجا که متاسفانه به دلیل یک اشتباه راهبردی تهران هیچ وقت قرمز تلقی نشده، حتی محدودیت‌های گروه‌های سه و چهار هم در تهران محقق نمی‌شود. الان آن‌ چیزی که از کمیته وزارت کشور به ما ابلاغ شد، فقط بستن باشگاه‌های پربرخورد مثل کشتی و کاراته، بستن استخرهای سرپوشیده و لغو نماز جمعه و مواردی این چنینی بود که خیلی در شرایط فعلی تاثیرگذار نیست.

زالی ادامه داد: باید به شدت پروفایل اجرایی در تهران تغییری یابد. درخواست ما این بود که حداکثر 50 درصد ظرفیت کاری در ادارات اعمال شود و درخواست می‌‌کنم این مصوبه را بتوانیم از شنبه ابلاغ کنیم تا بار سنگین مراجعات بیمارستانی را کمتر کنیم.

شهرداری آمادگی لغو طرح ترافیک را دارد

وی با بیان این‌‌که شهرداری آمادگی لغو طرح ترافیک را دارد، خطاب به نمکی گفت: این آمادگی در شهرداری تهران هست که اگر شما تأیید بفرمایید به مدت یک هفته اجرایی و سپس آنالیز شود.

وی با بیان اینکه تاکنون حتی نتوانسته‌‌ایم یک اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی تهران اضافه کنیم یادآور شد: بودجه و یارانه‌‌ای در زمینه حمل و نقل عمومی برای شهرداری تهران اختصاص داده نشده و درآمد شهرداری به شدت کاهش یافته است.

لزوم لغو آزمون‌‌های هفته آینده

زالی با بیان اینکه یک جریان جهادی در زمینه ضدعفونی‌‌کردن اماکن عمومی و نظارت بیشتر در پایانه‌‌ها را شاهد بوده‌‌ایم؛ تصریح کرد: پیشنهاد دیگرم لغو آزمون‌‌های حضوری در هفته‌‌های آینده است؛ 23 هزار نفر قرار است در آزمون سوادآموزی شرکت کنند؛ تعداد قابل توجهی نیز در آزمون‌‌های دانشگاه آزاد و نزدیک 4000 نفر نیز قرار است هفته آینده در آزمون‌‌های پی اچ دی وزارت بهداشت شرکت کنند؛ بنابراین درخواست من تعلیق آزمون‌‌هاست. تمام تجمعات باید برای یک هفته به طور کامل تعلیق شود.

وی افزود: اگر این مسئله و تعطیلی یک هفته‌‌ای نیز کفایت نکرد آخرین پیشنهاد ما لاک داون (قرنطینه) تهران به مدت یک هفته است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link