داروهای سنتی چگونه تهیه و استفاده می شوند؟

طب سنتی ایران از دیرباز با کمک داروهای مختلف در درمان بیماریها مورد استفاده قرار می گرفت. داروهای سنتی ترکیبات کاملاً طبیعی هستند که مطابق با خواص درمانی گیاهان مختلف تهیه می شوند. در گذشته کمبود امکانات و نیاز به درمان مناسب منجر به استفاده از داروهای سنتی توسط اجداد ما شده بود. امروز ما هنوز هم به خواص درمانی گیاهان و داروهای سنتی ایمان داریم. در ادامه روش های مختلف استفاده از داروهای سنتی را بررسی خواهیم کرد.

چای گیاهی
بخش مهمی از طب سنتی گیاهان است. طب سنتی با بهره گیری از خواص درمانی گیاهان ، بسیاری از بیماری ها را درمان می کند. چای گیاهی با دم کردن یا جوشاندن قسمتهای مختلف گیاهان به دست می آید. گیاهانی که به عنوان داروی سنتی تزریق می شوند بسیار مهم هستند:

چای سبز نعنا بابونه چای زنجبیل سیاه با دارچین
تنتور
تنتور شکل دیگری از طب سنتی است. تنتور با خیساندن گیاه در الکل تهیه می شود. ترکیبات گیاهی به صورت تنتور بهتر در بدن جذب می شوند و از نظر سازگاری بیولوژیکی بهتری دارند. گیاهانی که معمولاً برای تنتور استفاده می شوند عبارتند از:

ریشه اکیناسه بامبو گاو Lemongrass گاو تمشک برگ تمشک قرمز Chaga
قرص
گیاهانی که در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرند ، گاه بسیار تلخ ، بی مزه یا بد بو هستند. در این حالت ، برای مصرف راحت تر آنها را می توان در قرص ها قرار داد. این قرص ها از گیاهان خشک و پودری تهیه می شوند. بهترین راه برای بهره مندی از خواص گیاهان تلخ ، بی مزه و بد بو ، مصرف آنها به صورت قرص است.

استخراج کردن
عصاره شکل دیگری از طب سنتی است. عصاره ها از تنتور قوی تر هستند. عصاره را می توان با کمک الکل یا گلیسیرین تهیه کرد. عصاره گیاهان مختلف در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد که برخی از آنها عبارتند از:عصاره این گیاهان در طب سنتی برای معالجه بیماریهای مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال ، گریپ فروت آرام بخش ، خواب آور و یک ملین قوی است. همچنین می توان از آن برای پاک کردن خلق و خوی ناخالصی های مضر ، از بین بردن جای زخم ، دفع کرم های بدن و کاهش فشار خون استفاده کرد. ارژنگ همچنین به عنوان ملین عمل می کند.

آب میوه
در طب سنتی گاهی از آب گیاهان و میوه ها به عنوان داروی سنتی استفاده می شود. می توان گفت بهترین راه برای جذب ویتامین ها و مواد معدنی موجود در گیاهان ، نوشیدن آب آنها است. آب گیاه باید در مدت زمان کوتاهی مصرف شود ، زیرا ویتامین موجود در آن خیلی سریع کاهش می یابد و تخمیر می شود. آب میوه هایی که سرشار از خواص هستند و برای استفاده در طب سنتی توصیه می شوند عبارتند از:

انار
هویج
لیمو ترش
ضعف MS
بانداژ نوعی داروی سنتی برای استفاده خارجی است. مواد افزودنی معمولاً به میزان لازم تهیه می شوند و بلافاصله مصرف می شوند. مرغ از قسمت دارویی گیاهان با ترکیب خمیر مانند تهیه می شود. اگر از گیاهان خشک شده برای تهیه مرغ استفاده شود ، آنها با آب یا چربی گیاهی مخلوط می شوند. برخی از گیاهانی که برای تهیه مرغ تهیه می شوند عبارتند از:

برگ درختچه و برگ درختچه های برگ گندم گور برگ برگهای ماریگولد گیاه قاصدک گیاه بابا گیاه خردل
پماد
همانطور که می دانید پمادها ترکیباتی نیمه جامد هستند که روی پوست مالیده می شوند. در طب سنتی نیز از چنین ترکیباتی به عنوان داروهای سنتی استفاده می شود. بسته به روش تهیه و هدف استفاده از پماد ، ساختار آن از خمیر بسیار روغنی تا رب متفاوت است. ساده ترین پماد مورد استفاده در طب سنتی از ترکیب موم عسل با روغن زیتون یا روغنهای گیاهی دیگر تهیه می شود. گیاهان مختلفی وجود دارد که در پمادها قابل استفاده است. بعضی از آنها … هستند:

ماریگولد
کامفری
آرنیکا
با ترکیب گیاه گیاه گل و گیاه کافور می توان یک پماد عالی برای درمان حساسیت های پوستی و التهاب تهیه کرد.

روغن ضروری
اسانس روغنی از مایعات فرار گیاه و سایر ترکیبات معطر آن استخراج می شود. بیشتر ما با روغنهای اساسی مانند اسطوخودوس برای استراحت و اکالیپتوس برای سرماخوردگی و سرفه آشنا هستیم. روغنهای اساسی روغنی اغلب برای استفاده خارجی مناسب هستند. همچنین می توان از آنها برای رقیق شدن در آب ، پماد ، حمام یا روغنهای دیگر استفاده کرد. روغنهای اساسی که در طب سنتی بسیار محبوب هستند عبارتند از:

روغن لیمو روغن دارچین روغن لیموترش (لیموترش) مریم گلیسیرین روغن

دارو های گیاهی طب سنتی فارسی کلاب
روغن اسطوخودوس روغن اسطوخودوس روغن رزماری روغن نارنج روغن پرتقال روغن شیرین روغن شیرین روغن نعناع
علاوه بر طب سنتی ، در طب سنتی روشهای مختلفی از جمله حجامت ، زالو درمانی ، حجامت ، ماساژ درمانی و رژیم غذایی وجود دارد. هنر درمانگر طب سنتی این است که مطابق خلق و خوی ، بیماری و وضعیت سلامت عمومی شما بهترین روش درمانی را برای شما تجویز کند.