خسارت 15 میلیارد ریالی زلزله به بافت تاریخی دهدشت/ بلاد شاپور مرمت اضطراری می‌شود- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دهدشت، در پی زلزله 5.2 ریشتری روز گذشته در استان کهگیلویه و بویراحمد برخی بناهای تاریخی این استان از جمله بافت تاریخی دهدشت (بلاد شاپور) از آثار به جا مانده از دوره صفویه دچار خسارت جدی شدند.

در همین راستا معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد به همراه مدیرکل میراث‌فرهنگی استان و فرماندار شهرستان کهگیلویه ظهر امروز از آثار تاریخی این بافت بازدید کردند.

سید حشمت‌الله صمیمی‌دوست در این بازدید با بیان اینکه در پی وقوع زلزله 5.2 ریشتری روز گذشته بافت تاریخی دهدشت دچار خساراتی شده است، اظهار داشت: بر اساس ارزیابی‌های اولیه کارشناسان میراث فرهنگی استان، حدود 15 میلیارد ریال به بناهای تاریخی این بافت خسارت وارد شده است.

وی با بیان اینکه مرمت اضطراری بناهای خسارت‌دیده این مکان تاریخی باید در اسرع وقت آغاز شود، افزود: خسارت وارد شده به این آثار از طریق اعتبارات استانی و ملی تأمین اعتبار می‌شود.

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به قدمت بالایی که بافت تاریخی دهدشت دارد مشکلات آن به صورت ویژه در جلسات استانداری پیگیری می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد هم در این بازدید از اختصاص 600 میلیون تومان برای مرمت و انجام طرح مطالعاتی ساماندهی بافت تاریخی دهدشت خبر داد و گفت: از این میزان اعتبار، 250 میلیون تومان برای بحث مطالعات و 350 میلیون تومان برای مرمت‌های مورد نیاز بافت در نظر گرفته شده است.

صفائی عنوان کرد: بافت تاریخی دهدشت در بودجه سال 1399 از ردیف اعتباری ملی برخوردار شده و تملک، محصور کردن بافت و ایجاد روشنایی از برنامه‌های اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد برای ساماندهی این مکان تاریخی است.

انتهای پیام/543/ ز

[ad_2]

Source link

Leave a Reply