خبر خوش معاون استاندار قم /‌ اتمام فاز نخست متروی قم تا پایان سال 99 + فیلم‌- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

محسن بهشتی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، با اشاره به آخرین وضعیت مترو اظهار داشت: در سال 98 وقفه‌ای در حوزه فنی و مدیریتی به علت دو شغله بودن برخی افراد حقوقی این سازمان و محدودیت در بودجه سال 98 سبب شد روند پیشرفت این پروژه با کندی روبرو شود.

وی با بیان اینکه در بودجه سال 99 ردیفی برای این موضوع پیش‌بینی‌شده است، ابراز کرد: مدیرعامل سازمان قطار شهری قم تازگی مصوب شده و همه عزم را جزم کرده‌ایم تا هرچه سریع‌تر این پروژه به سرانجام برسد و مقررشده هر هفته جلسه هیئت‌مدیره و هرماه یک جلسه شورای سازمان برگزار شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم خاطرنشان کرد: در جلسه شورای عالی فنی کشور چون زمان و قرارداد مترو نیاز به اصلاح داشته تعهد داده‌ایم که فاز نخست مترو را به طول 5.2 کیلومتر را تا پایان سال 99 به بهره‌برداری برسانیم که امیدواریم با توجه به عزم جزم مسئولان این فاز نخست این پروژه تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

وی با تأکید بر اینکه روند فنی پروژه مترو در سال 98 با عقب‌افتادگی روبرو شده بود، یادآور شد: دلیل اینکه تاکنون زمان‌های مختلفی برای بهره‌برداری این پروژه اعلام‌شده و به سرانجام نرسیده است عدم تخصیص 100 درصدی منابع و تملکات در سازه‌های ایستگاه‌ها بوده است.

رئیس هیئت‌مدیره قطار شهری با اشاره به اینکه تاکنون دو بار از شورای عالی فنی کشور برای این پروژه درخواست تأخیر در بهره‌برداری شده است، اضافه کرد: نزدیک به 50 درصد پیشرفت فیزیکی برای این پروژه اتفاق افتاده است و شاید پذیرش اینکه 50 درصد مابقی در سال جاری اتفاق بیفتد پذیرفتنی نباشد ولی سازه‌ها، چندتا از ایستگاه‌ها، تجهیزات، ریل، واگن و….آماده است.

بهشتی با بیان اینکه 85 واگن از ظرفیت افزایش 25 درصد قرارداد سایر گلانشهرها به مترو قم اختصاص‌یافته است، افزود: 300 میلیارد تومان از فروش اوراق مشارکت در حساب سازمان قطار شهری بوده و مقررشده که 300 میلیارد تومان دیگر اوراق مشارکت ساخته شود.

وی میزان اعتبار و منابع مالی برای اتمام پروژه مترو را موردتوجه قرار داد و گفت: 1000 میلیارد تومان از منابع دولتی و املاک شهرداری برای این پروژه پیش‌بینی‌شده که اگر زمان‌بندی صورت گرفته و عزم جزمی باشد امیدوار به افتتاح فاز نخست تا پایان سال 99 هستیم.

انتهای پیام/450/ش

[ad_2]

Source link