حمله هوایی نیروهای آمریکایی علیه طالبان/ آیا توافقنامه قطر نقض شده است؟- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «جمال بارکزی» سخنگوی پلیس قندهار اعلام کرد که 25 عضو طالبان در حمله  هوایی نیروهای ماموریت «حمایت قاطع» کشته شدند.

وی افزود که این اعضای طالبان در شهرستان «تخته‌پل» قصد حمله به نیروهای پلیس را داشتند که هدف حمله هوایی نیروهای خارجی قرار گرفتند.

 بارکزی به «هشت صبح» گفت که اسنادی که از اجساد اعضای طالبان بدست آمده نشان می‌دهد که همه این افراد از اتباع پاکستان هستند.

طالبان و فرماندهی ماموریت حمایت قاطع تاکنون درباره این رویداد چیزی نگفته‌اند.

آمریکا و طالبان در 10 اسفند سال 1398 در توافقی متعهد شدند که علیه یکدیگر حمله نکنند و «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا که به نمایندگی از دولت ترامپ این توافقنامه را امضا کرده نیز اخیرا در اظهاراتی به مناسبت به پایان فاز نخست این توافق تایید کرد که در این 135 روز هیچ آمریکایی جانش را در نتیجه حملات طالبان از دست نداده است.

با این حال آمریکا پس از توافقنامه قطر چندین بار طالبان را هدف حملات هوایی قرار داده و تصریح کرده که این حملات ماهیت تدافعی داشته و در حمایت از نیروهای افغان انجام شده است.

اخیراً نیز «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز تداوم حملات هوایی آمریکا در مناطق غیرجنگی را سرپیچی از توافقنامه قطر خواند.

هفته گذشته نیز ژنرال «کنت مکنزی» فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) در اظهاراتی از احتمال فروپاشی تلاش‌های صلح گفته بود.

انتهای پیام/.

[ad_2]

Source link