«حسان دیاب» نخست وزیر لبنان رسما استعفا کرد- اخبار آسیای غربی – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، حسان دیاب نخست وزیر لبنان امشب طی نطقی تلویزیونی خطاب به ملت لبنان رسما از مقام خود کناره گیری کرد.

حسان دیاب در  سخنرانی خود گفت: امروز استعفای این دولت را اعلام می‌دارم و خداوند حافظ لبنان باشد.

پیش از این خبار ضدونقیضی درباره استعفای حسان دیاب از نخست وزیری مطرح شده بود.

وزیر بهداشت لبنان  پیش از این گفته بود که دولت لبنان در راستای «خواست و تمایل مردم» استعفا داد‎ه است.

نخست وزیر لبنان در ادامه سخنان خود به دلایل کناره گیری از قدرت اشاره کرد و خطاب به برخی از گروه‌های داخلی لبنان گفت: حوادث را وارونه جلوه دادند و حقایق را تغییر دادند و مرتکب گناه‌های بزرگی شدند زیرا می دانستند که موفقیت این دولت به معنی تغییر این طبقه  خواهد بود.

وی افزود: بین ما و تغییر یک دیوار بلند است که طبقه‌ای که در مفاصل دولت رخنه کرده‌اند از این دیوار محافظت می‌کنند. تنها چیزی که برای ما اهمیت دارد نجات کشور است و در این راه مسائل زیادی را تحمل کردیم.

وی درباره این طبقه افزود: آنها تلاش کردند که گناه های بزرگ خود و مسئولیت فروپاشی کنونی و بدهی‌های عمومی را به گردن دولت بیندازند. این طبقه بدبختی اصلی لبنان هستند و آنها انقلاب مردم لبنان را که علیه آنها صورت گرفت، درک نکردند.

دیاب تاکید کرد که  انتظار می رفت این طبقه از خود خجالت بکشند زیرا فساد آنها بود که این بلای سخت را به وجود آورد برای برخی ها تنها برشمردن پیروزی های سیاسی و سخنرانی های پوپولیستی اهمیت دارد.

وی افزود: ما در برابر رنج بزرگی قرار داریم و از گروه‌های دلسوز این کشور انتظار می‌رفت که در احترام به غم‌های مردم همکاری کنند.

نخست وزیر لبنان که با فشارهای گسترده داخلی و خارجی روبرو بود در ادامه سخنانش گفت: فساد سیستماتیک از دولت بزرگتر شده و دولت را در زنجیر کرده است و خطر وقوع فجایعی دیگر با حمایت طبقه ای که سرنوشت کشور را به دست گرفته  است، وجود دارد.

دیاب در پایان تاکید کرد فاجعه‌ای که در لبنان رخ داد در نتیجه فساد مزمن در دولت و مسئله مدیرت صورت گرفت.

رئیس جمهور لبنان استعفای دیاب را پذیرفت

رئیس جمهور لبنان استعفای حسان دیاب نخست وزیر این کشور را پذیرفت.

به گزارش تسنیم به نقل از شبکه خبری المیادین، میشل عون رئیس جمهور لبنان استعفای حسان دیاب نخست وزیر این کشور را پذیرفت و وی را به عنوان نخست وزیر پیشبرد امور منصوب کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link