جلسه ستاد جهش تولید با حضور وزرای صمت و نفت/ تأکید بر توسعه بازارهای صادراتی براِی فروش کالاهای تولید داخل- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد باقر نوبخت در هفتمین جلسه ستاد راهبری و برنامه‌ریزی جهش تولید که عصر امروز با حضور وزرای نفت و صنعت در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد،‌ گفت: هر یک از وزارت‌خانه‌های صنعت، معدن و تجارت و همچنین نفت برنامه‌های خود را در راستای تحقق شعار جهش تولید آماده کرده‌اند، هر یک از این برنامه‌ها در جایگاه خود جای توجه دارد، بر این اساس در بخش صنعت 40 برنامه از طرف وزیر صنعت ارائه شده است که بر این اساس می‌توان از ظرفیت داخل برای سیاست داخل‌سازی کالاهای وارداتی استفاده کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: نمی‌توان صرفاً به بازار داخل برای تحقق جهش تولید بسنده کرد، بر این اساس 5 برنامه وزارت صنعت، برای توسعه جهش صادرات قابل توجه است.
نوبخت  با اشاره به برنامه‌های وزارت صنعت، برای  استفاده از ظرفیت شرکتهای دانش‌بنیان گفت:‌ بخش مدیریت بازار به‌خصوص با توجه به شیوع بیماری کرونا و مشکلات ایجادشده جای  توجه دارد. رشد عرضه کالاهای داخلی باید با تقاضای کافی همراه باشد بر این اساس مدیریت بازار در سال جاری بسیار حائز اهمیت است.
وی با تأکید به لزوم بهبود محیط کسب‌وکار در حوزه صنعت، معدن و تجارت گفت: همه برنامه‌های مطرح‌شده نیازمند تأمین مالی مناسب است براین‌اساس در سازمان برنامه و بودجه اولویت‌بندی برنامه‌های ارائه‌شده انجام خواهد شد تا پشتیبانی لازم از طریق ظرفیتهای بودجه عمومی کشور انجام شود.

سازمان برنامه و بودجه کشور ,
وی راجع به برنامه‌های وزارت نفت برای تحقق جهش تولید در کشور گفت: نفت یک امتیاز نسبی برای کشور محسوب می‌شود، توجه داشته باشیم که برای تولید بسیاری از کالاها نیاز به مواد اولیه است اما خود نفتی که در داخل تولید می‌شود به‌عنوان مواد اولیه بسیاری از کالاها استفاده می‌شود.
به‌گفته نوبخت، آنچه قابل پذیرش نیست، خام‌فروشی است و بر این اساس بایستی مواد نفتی به فراورده‌های نفتی تبدیل شود و سپس به فروش برسد.

 

انتهای پیام/+

[ad_2]

Source link