جزئیات اعمال محدودیت‌‌های کرونایی در پایتخت از روز شنبه/ طرح ترافیک همچنان پابرجاست- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم، محسن فرهادی، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره اعمال محدودیت‌‌های کرونایی در تهران از روز شنبه گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا محدودیت‌های اعمال شده به صورت منطقه‌ای است و مثل روزهای ابتدایی شیوع کرونا محدودیت‌ها در سطح کشور نیست؛ اعمال محدودیت در شهر تهران حساسیت بیشتری دارد زیرا تهران پایتخت است و با سایر شهرها از نظر تجاری ارتباط دارد.

وی افزود: برگزاری مراسم‌ و همایش‌ها ممنوع است؛ کارکنان ادارات دولتی یک سوم کاهش پیدا خواهند کرد، یعنی دو سوم کارکنان باید در ادارات حاضر شوند؛ استخرهای سرپوشیده با محدودیت فعالیت مواجه خواهند بود. نگرانی ما از استخرهای سرپوشیده مشکل تهویه آن‌‌هاست؛ برخی استخرهای سرپوشیده دارای سطوح مشترک هستند که باعث شیوع کرونا می‌شوند و به همین دلیل با محدودیت فعالیت مواجه شدند؛ همچنین فعالیت باشگاه‌های ورزشی پر برخورد یک هفته ممنوع است.

فرهادی ادامه داد: در ورزش‌‌های تیمی فقط لیگ برتر آن هم به دلیل تعهداتی که به فیفا دارند با رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی فعالیت دارند؛ باشگاه‌های کشتی، کاراته، تکواندو و جودو تعطیل خواهند بود؛ انجام ورزش‌هایی مثل دو و ورزش همگانی در پارک‌ها با گروه‌‌های 50 نفره و با حفظ فاصله اجتماعی ممنوع نیست و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

وی گفت: فعالیت باشگاه بدنسازی منوط به تایید همکاران وزارت ورزش و فدراسیون‌‌هاست، آن‌‌ها باید تایید کنند که باشگاه، دارای تهویه مناسب و شرایط تمرینات انفرادی هست یا خیر؛ سپس همکاران و بازرسان بهداشت نیز باید آن را تایید کنند در آن صورت نیز ورزش بدنسازی باید به صورت انفرادی انجام شود.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره سایر محدودیت‌‌های شهر تهران تصریح کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا برگزاری مراسم اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش‌‌ها تعطیل است؛ مدارس شبانه‌‌روزی نیز تعطیل است؛ دورکاری شاغلین گروه‌‌های حساس باید صورت پذیرد؛ فعالیت کافه‌‌ها، قهوه‌‌خانه‌‌ها و چایخانه‌‌ها به خصوص با عرضه مواد دخانی ممنوع است؛ باغ وحش و شهربازی، مراکز تفریحی آبی، استخرهای سرپوشیده و باشگاه‌‌های ورزشی سالنی تعطیل هستند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر نحوه نظارت بر این اماکن خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه هفته گذشته ستاد ملی کرونا تمامی دستگاه‌‌ها و سازمان‌‌های درگیر، موظف به نظارت در حوزه خود هستند؛ واحدهای صنفی، اتاق اصناف مسئول نظارت اولیه هستند.

وی با ارائه مثالی تصریح کرد: نظارت بر باشگاه‌‌های ورزشی برعهده واحدهای استانی وزارت ورزش و نظارت بر مترو و اتوبوس‌‌ها، برعهده شهرداری تهران است و ناظر عالی در تهران، وزارت بهداشت، دانشگاه‌‌های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران هستند که باید گزارش‌‌های خود را به ستاد ملی مبارزه با کرونای استانی اعلام کنند.

وی درباره لغو طرح غربالگری دانش‌آموزان گفت: تا جایی که من اطلاع دارم آموزش و پرورش آزمون سمپاد را متوقف کرد و غربالگری دانش‌آموزان نیز متوقف شده است.

طرح ترافیک فعلاً لغو نمی‌شود

همچنین در این برنامه، کرمی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران، درخصوص لغو طرح طرح ترافیک گفت: طرح ترافیک دارای مزایا و معایبی است که در ستاد ملی درباره آن مباحثی مطرح شده است، تصمیم بر این است که فعلا طرح ترافیک ادامه پیدا کند اما لغو یا اجرای آن تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا است و در بحث‌‌هایی که انجام شده است لغو آن مصوب نشده است و در نتیجه قابل اعمال نیست. در مورد حمل و نقل عمومی نیز تصمیم جدیدی گرفته نشده است و استفاده از ماسک در وسایل حمل و نقل عمومی اجباری است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link