توضیح پوتین درباره توطئه آمریکا و اوکراین علیه روسیه در بلاروس- اخبار اروپا – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه در یک مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی «راسیا-24» اعلام کرد که بازداشت 33 تبعه روس در بلاروس در اواخر ماه جولای، یک عملیات مشترک توسط سرویس‌های ویژه اطلاعاتی اوکراینی و آمریکایی بود که شهروندان روسی را به مینسک کشانده و منجر به دستگیری آنها شد.

رئیس جمهور روسیه در سئوالی درباره این وضعیت گفت: «این حادثه توسط سرویس‌های ویژه اطلاعاتی اوکراین و با مشارکت آمریکایی‌ها برنامه ریزی و سازماندهی شد. اکنون دیگر جزییات این ماجرا نسبتاً مشخص شده است. برخی از شرکت کنندگان در این ماجرا، ناظران و افراد مطلع از آن، اکنون حتی این مسئله را پنهان نمی کنند.»

پوتین افزود: «از بازداشت شدگان استفاده شده تا آنها به خاک بلاروس انتقال داده شوند و اهداف کاملاً قانونی برای آنها تعیین شد و همانطور که خود گفته بودند، قصد داشتند به کشورهای ثالث، آمریکای لاتین و منطقه خاورمیانه و صرفاً برای انجام کارهای کاملاً قانونی سفر کنند. در حقیقت، آنها با برنامه ریزی به خاک بلاروس کشانده شدند و تا از وجود این افراد برای تحت تأثیر قرار دادن روند اوضاع در جریان مبارزات انتخاباتی استفاده شود. در وقع این افراد به راحتی فریب خوردند.»

ولادیمیر پوتین در بخش دیگری از این مصاحبه یادآور شد که مواضع روسیه در رابطه با وقایع کنونی در بلاروس، بسیار خویشتن دارانه‌تر از سایر کشورها، از جمله کشورهای غربی است.

وی افزود: «البته ما قطعاً نسبت به آنچه در آنجا اتفاق می افتد، بی تفاوت نیستیم. این کشور بسیار نزدیک و شاید نزدیکترین کشور به روسیه است: مردم بلاروس از لحاظ قومی و نژادی، از لحاظ زبان و فرهنگ و سایر مسائل، نزدیکترین کشور به ماست. ما اگر نگوییم میلیون‌ها، حداقل دارای صدها هزار روابط خانوادگی مستقیم بین دو کشور هستیم.»  

رئیس جمهوری روسیه تأکید کرد: «ما بر این عقیده هستیم که همه شرکت کنندگان در جریانات کنونی (بحران سیاسی در بلاروس) دارای این عقل سلیم هستند که با آرامش میتوان راهی برای خروج از وضعیت کنونی پیدا کرد. البته مسلماً، اگر مردم به خیابان بیایند و نست به مسئله‌ای اعتراض داشته باشند، باید آنها را حساب کرد، حرف آنها را شنید و واکنش مناسب نشان داد.»

پوتین در عین حال یادآور شد که “الکساندر لوکاشنکو” رئیس جمهوری بلاروس هم آمادگی خود برای در نظر گرفتن احتمال تصویب قانون اساسی جدید و سپس برگزاری انتخابات جدید پارلمانی و ریاست جمهوری را اعلام کرده است.

لازم به یادآوری است که رئیس جمهوری روسیه تاکنون چندین بار با همتای بلاروسی خود درباره روند اوضاع کنونی در این جمهوری گفت‌وگو کرده است. علاوه بر این ، ولادیمیر پوتین همچنین با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و چارلز میشل، رئیس شورای اروپا نیز درباره وضعیت بلاروس مذاکراتی داشته است.

انتهای پیام/

 

[ad_2]

Source link